Külföld
Szijjártó Péter: Fontos az orosz partnerség
Az ukrán helyzetről és a terrorveszélyről egyeztettek Brüsszelben az európai uniós tagállamok külügyminiszterei

A belgiumi terrorkészültség miatt kiemelt védelmet kaptak az európai intézmények Brüsszelben, s ennek megfelelően a külügyminiszterek hétfői tanácskozásán is központi kérdés volt a terrorizmus elleni fellépés, az ukrán helyzet mellett természetesen. Az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője az Arab Liga elnöke, Nabil Elaraby mellett Szijjártó Péter magyar külügyminiszterrel is külön egyeztetett.
Federica Mogherini érkezéskor a sajtónak hangsúlyozta, hogy a tagállamok külügyminiszterei nem készültek az Oroszország elleni szankciók megvitatására, hiszen – azontúl, hogy ebben a kérdésben a döntés az állam- és kormányfőknél van – azok enyhítéséről csak arról lehet szó, ha javul a helyzet az ország délkeleti részén. Mint mondta, minden továbblépés alapja a minszki egyezmény megvalósítása, a harcok kiújulása pedig „egyértelműen nem jó hír”. Kiemelte, hogy az unió továbbra is megkérdőjelezhetetlenül támogatja Ukrajnát, s meg kell találni a módját, hogy a tagállamoknak a büntetőintézkedéseken kívül milyen eszközeik vannak az összehangolt fellépésre.
Tegnap az eszmecsere annyira elhúzódott, hogy Mogherini a szokásos „félidős” sajtótájékoztatót nem tartotta meg, és csak a találkozó végen lépett a sajtó elé. „Tartjuk az irányt, és egységesek vagyunk” – mondta a főképviselő késő délután az orosz szankciókkal kapcsolatban, utalva arra, hogy aki megosztottságra számított, annak csalódnia kellett. A terrorveszéllyel kapcsolatban elmondta, a téma elsősorban a bel- és igazságügyi tanács hatáskörébe tartozik, amely legközelebb informálisan, Rigában ül össze. Mint mondta, a terrorizmus nemcsak az európaiakat fenyegeti, hanem a világ többi részét is, a teremben pedig úgy érezte, valóban tudatosult, hogy szorosabb együttműködésre van szükség.
„Európa hosszú távú érdeke a magyar álláspont szerint az, hogy kiszámítható, egészséges, kiegyensúlyozott, a partnerségen, valamint egymás és a nemzetközi jog tiszteletén alapuló együttműködés alakuljon ki Oroszországgal” – mondta napközbeni sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter.
A külügyminiszter, Mogherinihez hasonlóan hangsúlyozta, hogy mindennek alapja a minszki megállapodás betartása. Szijjártó hozzátette, hogy a magyar diplomácia üdvözölte azt a kezdeményezést, hogy folyjon stratégiai vita arról, vajon milyen kapcsolatokat ápoljon az Európai Unió Oroszországgal, s kiemelte, hogy a két fél jelentős mértékben függ egymástól. A politikus úgy vélte, hogy a viszony megromlásával mind az Európai Unió, mind Oroszország veszít, Európa versenyképességének helyreállítása és javítása terén pedig fontos mérföldkő lenne az orosz kapcsolatok rendezése. Mogherinivel kapcsolatos találkozójáról elmondta, hogy minden fellépés ereje az egységben rejlik, s ennek hazánk is jelentőséget tulajdonít.
Döntés a Hamászról
Megfellebbezi az Európai Unió azt a decemberi bírósági döntést, amely levette a Hamász palesztin iszlamista szervezetet a terrorista csoportok uniós listájáról – jelentette ki tegnap Federica Mogherini, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője a brüsszeli külügyi tanácsülés után. Kiemelte: „Ez a döntés egyértelműen eljárásjogi megközelítésen alapult, és nem terjedt ki azoknak a szempontoknak a mérlegelésére, amelyek alapján a Hamász terrorista szervezet minősítést kapott”. Számi Abu Zuhri, a Hamász szóvivője a fellebbezés hírére reagálva kijelentette: a döntés „tisztességtelen lépés, és az EU izraeli megszállással kapcsolatos teljes elfogultságát tükrözi”, s „fedezi a palesztin nép ellen elkövetett (izraeli) bűncselekményeket”. Izrael kedvezően fogadta az unió külügyminisztereinek hétfői döntését.
Vita a béketervről
Petro Porosenko ukrán államfő elutasította a béketervet, amelyet orosz kollégája, Vlagyimir Putyin terjesztett elő azért, hogy a Kelet-Ukrajnában harcoló oroszbarát szakadárok és az ukrán biztonsági erők tegyék le a fegyvert, és vonják ki a nehézfegyverzetet a térségből – közölte vasárnap Putyin szóvivője, Dmitrij Peszkov. Az orosz külügy tegnap ismét kiadott egy közleményt, amely szerint Kijevnek vissza kell vonulnia a délkelet-ukrajnai összecsapások övezetéből. Szerintük ez a lépés „abszolút elsőbbséget élvez”, és az ukrán vezetés csak ezzel tudja megteremteni a minszki megállapodás végrehajtásához a kedvező feltételeket. Az orosz fegyveres erők körülbelül hétszáz katonája, két zászlóalj lépte át hétfőn az orosz–ukrán határt – közölte újságírókkal Andrij Liszenko, a kelet-ukrajnai hadművelet parancsnokságának szóvivője.