Külföld

Szijjártó Péter: Közös sikertörténet

Washington első számú külpolitikai célja az Iszlám Állam megsemmisítése

Konferenciát tartottak az Iszlám Állam elleni koalíció tagországainak külügyminiszterei. Hazánkat Szijjártó Péter képviselte, aki „újra naggyá tenné” az amerikai–magyar kapcsolatokat.

KKM
Közös célok – Szijjártó Péter és Gorka Sebestyén Washingtonban (Fotó: MTI/KKM)

A magyar kormány javasolni fogja a terroristák ellen harcoló magyar katonák létszámának növelését és a katonai jelenlét meghosszabbítását Irakban – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Washingtonban, az Iszlám Állam ellen harcoló nemzetközi koalíció konferenciáján, ahol hatvanhat ország diplomáciájának irányítói és két nemzetközi szervezet képviselői vettek részt.

Rex Tillerson amerikai külügyminiszter a nyitóbeszédében elmondta, hogy Washington első számú külpolitikai célja a régióban az Iszlám Állam teljes megsemmisítése. A külügyminiszter megemlékezett a brüsszeli terrortámadásról, és arról beszélt, hogy a hadszíntereken és az interneten is agresszívan kell fellépni. Felhívta a figyelmet, hogy az Iszlám Állam már nem hívja magához minden harcosát, hanem saját országukban folytatott harcra szólítja fel őket, így nagyon fontos, hogy minden állam a saját területén is felvegye a harcot a terroristákkal. Kiemelte, hogy az iszlám vezetőknek fontos szerep jut az ideológiai harcban, és hogy a munka nem ér majd véget a katonai győzelemmel, mert egy újjáépítési időszak vár a koalícióra, aminek része kell hogy legyen a diplomáciai rendezés is. „Azt látjuk, hogy ma a civilizált világban és világra a legnagyobb veszélyt nem állami szereplő, hanem egy terrorszervezet, mégpedig elsősorban az Iszlám Állam nevű terrorszervezet jelenti” – jelentette ki Szijjártó Péter az MTI-nek adott interjúban. A külügyminiszter kiemelte, hogy Magyarország számára fontos nagyobb erőkkel részt venni a küzdelemben, mert az Iszlám Állam az egyik kiváltó oka az Európát érő migrációs nyomásnak, és a keresztény közösségek megsemmisítésére törekszik a világ több térségében.

Hasonló gondolatokat fogalmazott meg a miniszter kedden a magyar nagykövetség új washingtoni épületének átadásakor is. Szijjártó szerint nem túlzás azt állítani, hogy új világrend van kialakulóban, és ez így van még akkor is, ha ezt nem övezi egyetértés. „Az új washingtoni változásoknak mi nagyon örülünk” – mondta a miniszter, majd hozzátette: „jól látszik, hogy a magyar belpolitikába történő beavatkozási kísérletek megszűntek”. Elmondta, hogy Magyarország megérti a bevándorlással kapcsolatos problémákat, és osztja a nézetet, hogy egy vezető legfontosabb feladata az emberek biztonságának garantálása. „Közös sikertörténetet akarunk felépíteni az Egyesült Államokkal, tegyük ismét naggyá az amerikai–magyar kapcsolatokat” – fejezte be beszédét.

A nagykövetség épületének átadása után Szijjártó megbeszélést folytatott Gorka Sebestyénnel, Donald Trump elnök biztonságpolitikai tanácsadójával és Jason Greenblatt nemzetközi tárgyalásokért felelős elnöki különmegbízottal.