Külföld
Szijjártó Péter: Az ENSZ migrációs csomagja veszélyezteti a magyar emberek biztonságát
Valószínűleg Lengyelország sem csatlakozik az ENSZ migrációs csomagjához
Morawiecki: Valószínűleg Lengyelország sem csatlakozik az ENSZ migrációs csomagjához
"Nagyon valószínű, hogy Ausztriához vagy Csehországhoz, illetve az Egyesült Államokhoz hasonlóan nem csatlakozunk az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) globális migrációs csomagjához" - jelentette ki Morawiecki a lengyel-német kormányközi konzultációt követő sajtókonferencián.
Álláspontját azzal indokolta, hogy Varsó számára prioritást jelent a határvédelemre és a migrációra vonatkozó, nemzeti hatáskörű szabályozás. Hozzáfűzte: az Európai Tanács fórumán viszont Lengyelország segíteni akarja a feszültségek csökkentését a migráció forrásainál nyújtott segítség révén.
Október elején Joachim Brudzinski lengyel belügyminiszter közölte: javasolni fogja Morawieckinek az ENSZ globális migrációs csomagjának elfogadási folyamatából való kilépést, mivel a dokumentum csak tovább bátorítaná az illegális bevándorlást.
A témához viszonyult a varsói sajtóértekezleten Angela Merkel is. Szerinte a migrációs csomag kereteket ad a szakemberek befogadásához, a humanitárius alapú migrációhoz, egyúttal kiemelt helyet kap benne az államok szuverén döntéshozatala. "Mindezt rendkívül fontosnak tartom a migrációs csomagban, mely egyben jogilag nem kötelező, így Németország csatlakozik hozzá" - helyezte kilátásba a német kancellár.
A csomagról várhatóan az ENSZ-tagállamok állam- és kormányfőinek decemberi marokkói csúcstalálkozóján szavaznak majd. Az elfogadási folyamatból Magyarország és az Egyesült Államok kilépett, ilyen lépést jelentett be Ausztria is. Andrej Babis cseh kormányfő bejelentette: javasolni fogja, hogy a dokumentumot Csehország se írja alá.
A tárca államtitkára, Menczer Tamás pénteken azt közölte az MTI-vel, hogy az ENSZ-tagállamok állam- és kormányfőinek decemberi marokkói csúcstalálkozóján a tervek szerint elfogadják a globális migrációs csomagot.
A közelgő esemény miatt Szijjártó Péter levélben fordult a világszervezet illetékes vezetőihez, és megerősítette: a magyar kormány elutasítja a migrációs csomagot, az elfogadási folyamatból kilépett, ezért a csomagot nem tekinti Magyarországra nézve kötelezőnek.
Az ENSZ-közgyűlés elnökének, a Nemzetközi Migrációs Szervezet főtitkárának, az ENSZ migrációért felelős különleges képviselőjének, valamint a migrációs csomagért felelős mexikói és svájci ENSZ-nagykövetnek küldött levélben Szijjártó Péter kiemelte, hogy a migrációt nem megszervezni, hanem megállítani kell.
A segítséget kell odavinni, ahol a baj van, a rászorulóknak abban kell támogatást nyújtani, hogy a hazájukhoz minél közelebb maradhassanak, és minél előbb hazatérhessenek - mutatott rá.
Szijjártó Péter felhívta a figyelmet arra is, hogy Magyarország nem támogatja a kontinensek közötti lakosságcserét, mert ez párhuzamos társadalmak kialakulásához vezet és növeli a terrorveszélyt. A külügyminiszter azt is megerősítette, hogy a kilépéssel az ENSZ globális migrációs csomagjából "Magyarország semmilyen szinten nem tekinti magára nézve kötelezőnek annak alkalmazását".
A globális migrációs csomag elfogadási folyamatából az Egyesült Államok és Magyarország mellett Ausztria is bejelentette a kilépését, valamint Csehország is azt fontolgatja, hogy nem írja alá a dokumentumot - emlékeztettek a közleményben.
A minisztérium utalt arra is, hogy a csomag tárgyalása alatt Szijjártó Péter végig hangsúlyozta: hamis az az állítás, miszerint a migráció alapvető emberi jog, a bevándorlás pedig pozitív és megállíthatatlan jelenség. Ezzel szemben a migráció veszélyes és rossz folyamat, amelyet meg kell állítani.
Magyarország már bebizonyította, hogy a migráció megállítható, "a magyar kormány számára mindig a magyar emberek biztonsága az első, Magyarország soha nem lesz bevándorlóország" - áll a közleményben.
Van der Bellen: Ausztria tekintélye sérülhet a kilépéssel az ENSZ migrációs csomagjából
Ausztria tekintélye sérülhet azzal, hogy az osztrák kormány úgy döntött, az ország kilép az ENSZ globális migrációs csomagja elfogadásának folyamatából - közölte Alexander Van der Bellen osztrák államfő pénteken.
"Nagyon remélem, hogy az osztrák szövetségi kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy elkerülje Ausztria jó hírnevének és hitelének fenyegető elvesztését a nemzetközi színtéren" - írta a Facebookon Van der Bellen.
Az osztrák elnök üdvözölte "a biztonságos, rendezett és szabályozott migrációról szóló globális megállapodást", amelynek létrehozásában - mint megjegyezte - országa is részt vállalt. A csomag szerinte amellett, hogy nem kötelező erejű az államok számára, számos észszerű javaslatot tartalmaz arra nézve, miként "kell a globális migráció kihívásait körültekintően, emberségesen és ellenőrzötten kezelni".
"Korunk nagy kihívásai, a klímaváltozástól kezdve a geopolitikai konfliktusokon és kereskedelmi háborúkon át a migrációig terjedően, nem oldhatók meg kizárólag nemzetállami szinten. Ehhez multilaterális együttműködésre van szükség" - emelte ki az államfő.
Van der Bellen bejelentette, Sebastian Kurz kancellárral és Karin Kneissl külügyminiszterrel folytatandó egyeztetéseken készül "kipuhatolni, mit tehetnek annak érdekében, hogy megtarthassák a jó párbeszéd szintjét a nemzetközi partnereikkel a számos globális kihívás tükrében".
Ötvenhat osztrák író, publicista és művész nyilatkozatot tett közzé a nap folyamán, amelyben szégyennek és a nemzetközi elszigetelődés irányába tett lépésnek minősítették az osztrák kormány döntését.
"Emberséges, élhető, a világra nyitott és demokratikus Ausztriát és Európát akarunk, amelyben nincs helye sem a politikai hazugságoknak, sem a militáns politikának" - követelték a dokumentum aláírói.
Az osztrák kormány szerdán jelentette be, hogy nem írja alá az ENSZ globális migrációs csomagját, amelyet várhatóan decemberben Marokkóban fogadnak el.