Külföld
Százezres migránstömeg
Csökkentené az országára nehezedő nyomást Thomas de Maizière
Tajani aláhúzta: a Líbiában létesítendő táborok nem hasonlíthatnak koncentrációs táborokra, az emberi jogokat tiszteletben kell tartani. Nem ajándékba adjuk a pénzt – húzta alá az olasz politikus. Olaszország a líbiai parti őrséggel közösen drasztikusan csökkentette az elmúlt hetekben a Líbiából érkező menedékkérők számát, ám Tajani figyelmeztetett, hogy Afrika mélyebben gyökerező problémáinak rendezése nélkül hiába zár le bárki egy útvonalat, két, három, négy új nyílik majd meg helyette.
Jelenleg Líbiából indul a legtöbb menedékkérő Olaszország, az Európai Unió felé. Az év eleje óta százezer migráns érkezett Olaszországba a római belügyminisztérium adatai szerint, ami 19,7 százalékkal kevesebb, mint tavaly ilyenkor. Az idén érkezettek többsége Nigériából, Bangladesből, Guineából, Elefántcsontpartról és Gambiából érkezett.
A már az unióba érkezettek problémájával foglalkozott a Rheinische Postnak szombaton adott interjúban Thomas de Maizière német belügyminiszter. Felhívta a figyelmet, hogy Németországban sokkal magasabbak a menekülteknek nyújtott juttatások, mint más uniós országokban.
A konzervatív politikus szerint egységesíteni kellene a juttatások mértékét az unióban.
Röviden
Újabb szerkesztőségi cikkben esett neki Magyarországnak az amerikai liberális The New York Times. A lap szerint a menekültválság súlyosbodásáért részben hazánk felel, mert „makacsul ellenáll a menekültek befogadásának”, ez pedig az 1989-es határnyitás fényében „szégyenteljes”. Továbbá tudatlannak nevezték Szijjártó Pétert, amiért bírálta a kvótaperben hozott ítéletet.
Marco Minniti olasz belügyminiszter bejelentette, hogy a nem kormányzati szervezetekkel (NGO) jövő héten arról egyeztet, hogy vegyék át a líbiai migránstáborok „kezelését, ezek körülményeinek javítására”. Az Orvosok határok nélkül (MSf) és az Intersos azonban máris jelezte, hogy semmilyen módon nem kíván együttműködni a migránsok Líbiába való „bezárásában”.