Külföld

Számonkérték a svédek a magyar nagykövetet

Aberrációnak nevezte Annika Strandhäll hazánk családpolitikáját nácizó nyilatkozatát Semjén Zsolt, amit a stockholmi külügyminisztérium elfogadhatatlannak tart

Folytatódott a svéd-magyar diplomáciai vita, Stockholmban is bekérették a magyar nagykövetet. Annika Strandhäll miniszter pedig – aki korábban lenácizta a magyar családpolitikát – számon kérte Semjén Zsolton a „személyeskedést”.

Ahogyan arról lapunk kedd este elsőként beszámolt, tegnapra bekérették a svéd külügyminisztériumba hazánk stockholmi nagykövetét.

A magyar és a svéd kormány közti konfliktus még a múlt héten robbant ki, miután Annika Strandhäll szociális ügyekért, társadalombiztosításért felelős miniszter a Twitter közösségi oldalon bírálta a magyar kormányfő évértékelőjében bejelentett családvédelmi akciótervet. „Riasztó, ami Magyarországon történik. Most azt akarja Orbán, hogy több »igazi« magyar gyermek szülessen. A politika bűzlik a ‚30-as évektől, és jobboldali populistaként ködösíteni kell, hogy ez a fajta politika milyen következményekkel jár arra az önállóságra nézve, amiért a nők küzdöttek” – írta a szociáldemokrata politikus. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter erre úgy reagált, hogy „Magyarország a családokra költi a pénzt, nem a migránsokra”, majd bekérették a tárcához Niclas Trouvé nagykövetet. Szombaton Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár lapunkban megjelent levelében szólította bocsánatkérésre Strandhällt, másnap pedig Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes kritizálta az Echo TV Bayer Show című műsorában. A kereszténydemokrata politikus „szegény beteg teremtménynek” nevezte Strandhällt, és úgy fogalmazott: „Magyarországnak mit kellene akarnia, ha nem azt, hogy Magyarországon magyar gyerekek szülessenek (...) Amit az a szegény teremtés mondott, az maga az aberráció”.

Ez láthatóan sok volt a svéd diplomáciának, Pezhman Fivrin külügyi szóvivő ugyanis a svéd közszolgálati rádiónak (Sveriges Radio) azt mondta, elfogadhatatlannak tartják Semjén szavait és bekéretik a magyar nagykövetet. A találkozóra tegnap került sor. Strandhäll egyébként kedden azt írta a Twitteren, láthatóan nagy különbségek vannak a svéd és a magyar család- és nemiegyenlőség-politika között, de szerinte ezekről a politikai különbségekről személyeskedés nélkül kell párbeszédet folytatni.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium tegnapi közleményében idézte fel a svéd nagykövet múlt pénteki bekéretését. Hangsúlyozták, továbbra is felháborítónak és elfogadhatatlannak tartják, hogy a svéd miniszter nácizmussal vádolja a magyar kormányt azért, mert „segítjük a gyermeket vállaló magyar családokat”. „A bevándorláspárti svéd miniszter nem hajlandó elfogadni, hogy a magyar kormány a pénzt a magyar családokra költi, és nem a migránsokra” – fogalmaztak.

A svéd külügyminisztérium egyébként tegnap tette közzé az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia helyzetét vizsgáló jelentését huszonkilenc európai országról, köztük hazánkról. A dokumentumban a Sargentini-jelentésből és a George Soros alapítványai által támogatott szervezetek jelentéseiből ismert bírálatok sorakoznak.