Külföld

Szakadhat a nagykoalíció a hesseni kudarc után

Támogatottsága harmadától búcsúzhat Angela Merkel német kancellár pártja és szociáldemokrata szövetségese, a Zöldek pedig vérszemet kaphatnak az újabb sikertől

A berlini nagykoalíciónak is véget vethet, ha a kormánypártok leszerepelnek a vasárnapi hesseni tartományi választáson. Berlinben készülnek a vészforgatókönyvek.

A második legnagyobb erővé léphetnek elő a Zöldek a vasárnapi tartományi választáson Hessenben a legfrissebb felmérések szerint. A Landtag-választáson várhatóan ismét a jelenleg a Zöldekkel koalícióban kormányzó Kereszténydemokrata Unió (CDU) nyerhet 26 százalékkal, ám ez több mint tízszázalékos visszaesés az öt évvel ezelőtti választáshoz képest. A Zöldek várható 22 százaléka viszont azt jelenti, hogy megduplázhatják a támogatottságukat, és a sajtó értékelései szerint akár a miniszterelnököt is ők adhatják a tartományban. A szociáldemokrata SPD húsz százalékkal a harmadik helyre futhat be, ez tízszázalékos veszteséget jelent. Az Alternatíva Németországnak (AfD) 12 százalékkal juthat be a Landtagba, őket követi a Baloldal és a szabaddemokrata FDP 8–8 százalékkal. A szövetségi szinten nagykoalícióban kormányzó CDU-n és SPD-n kívül tehát minden párt erősödött.

A Deutsche Welle cikke szerint Angela Merkel kancellár pártszövetsége alighogy összeszedte magát a nem túl fényes bajorországi eredmény után, újabb kudarcra számíthat, amelynek ráadásul súlyos következményei lehetnek Merkel számára. A szövetségi kormány belharcai – főleg a migrációról szóló vita – rengeteg szavazat, sőt a kormányfői szék elvesztéséhez vezethet Hessenben, ez pedig „újabb szög lehet Merkel gyengélkedő kormányának koporsójába”, fogalmazott a portál. Volker Bouffier tartományi kormányfő azt mondta a DW-nek, optimistán várja a vasárnapot, de tény, hogy a szövetségi politika beárnyékolta ezt a tartományi választást is. A brüsszeli Politico arra hívta fel a figyelmet, hogy Merkel meg sem próbált távolságot tartani a tartományi voksolástól, sőt szinte példátlan módon személyesen is beszállt a mozgósításba a helyi erők oldalán, telefonon hívta fel az aktivistákat. Bouffier a lap szerint Merkel közeli szövetségese, centrista politikájának hűséges támogatója.

A felmérések alapján a választás egyik közvetlen helyi következménye, hogy a zöld–jobbközép koalíció elveszti a többségét. A legvalószínűbb opció a karibi ország zászlaja és a pártok színei alapján Jamaica-koalíciónak nevezett zöld-sárga-fekete formáció. Arra is van esély, hogy ha a Zöldek nagyon jól szerepelnek, az SPD-vel és a Baloldallal hoznak össze egy baloldali kormányt. Ez esetben a zöldpárti listavezető – jemeni apától származó – Tarek al-Wazir lehet a miniszterelnök, ő egyébként népszerűbb is, mint Bouffier.

Merkel számára nagyobb baj is kilátásban van. Annegret Kramp-Karrenbauer, a CDU főtitkára a Die Zeit tudósítása szerint egy rendezvényen arról beszélt, új választásokat kell kiírni, ha a hesseni kudarc szakadáshoz vezet a berlini nagykoalícióban. Ez – tette hozzá – elsősorban a Zöldek érdeke.


Számítanak hazánk tapasztalataira

„Európában nagy viták folynak a kereszténydemokrácia megújításáról, a kereszténység szerepéről a társadalomban, és ezekben a vitákban számítanak Magyarországra” – mondta Balog Zoltán miniszterelnöki biztos az MTI-nek pénteken telefonon, miután előző nap Mit keres az Istenre való utalás az alkotmányban? címmel Lipcsében tartott előadást. A távirati irodának hangsúlyozta, a magyar állam kötelessége a keresztény kultúra védelme, támogatása a kultúrában, az oktatásban, a közéletben. „A kultúra összetartó ereje, a közösség homogenitása erősíti a nemzetet, és ez korántsem csak hitbéli kérdés” – tette hozzá. Példaként említette, hogy a magyar állam 2013-ban bevezette a kötelező etika, avagy hit- és erkölcstan oktatását az általános iskolákban. Miközben a lakosság 15-20 százaléka gyakorolja vallását aktívan, addig minden második gyermek jár hittanra, idézte fel. „Ez jelzi, hogy valós igényeket szolgál az intézkedés” – jegyezte meg Balog. (ŐM)