Külföld

Súlytalan brüsszeli fenyegetések

„Politikai öngyilkosság lenne egy stabilitást teremtő kormányt támadni”

A magyar kormányra való nyomásgyakorlás lehetőségeit vizsgálta a Politico, a szakértő szerint azonban javaslatainak nincs sem jogi, sem politikai alapja.

Hamarosan elfogyhat az Európai Unió türelme Magyarországgal szemben a brüsszeli Politico szerint. Tegnapi cikkében ezért a hírportál öt lehetséges megoldást vázolt, amellyel az eddig tehetetlennek tűnő Brüsszel hatékonyan válaszolhatna Budapestnek.

Első opcióként a Fidesz kizárását vagy felfüggesztését jelölte meg a portál az Európai Néppártból. Kovács István, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója lapunknak elmondta, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) és Fidesz által képviselt konzervatív ág nélkül a néppárt elvesztené az arculatát, és az amúgy széles politikai spektrumot felölelő párt nem különbözne érdemben a szocialistákétól. A fő ellenérv Kovács szerint is az, hogy a Fidesszel 12 szavazatot is vesztene a frakció az EP-ben, és a plusz három határon túli magyar néppárti képviselő támogatásával se számolhatna. Ezt pedig már nem engedhetné meg magának, de a kizárást követelő liberálisok amúgy is kisebbségben vannak.

A második lehetőséget a kötelezettségszegési eljárások indítása és „felpörgetése” jelenti. Kovács szerint ez fel sem merül, hiszen a menedékkérők elosztásáról szóló kvótát jelenleg vizsgálja az Európai Bíróság, így ezt aligha lehet számon kérni. Megjegyezte, a kvótát amúgy Luxemburgon kívül gyakorlatilag senki sem tartja be.

Az úgynevezett jogállamisági mechanizmus megindítása a harmadik lehetőség, amely az alapszerződés hetedik cikkelyének aktiválásához, azaz hazánk szavazati jogának megvonásához vezethet. Jelenleg éppen ez a mechanizmus van folyamatban Varsóval szemben, és zsákutcának bizonyult – mondta Kovács, aki szerint ezért nem fogják alkalmazni Magyarországra sem.

A negyedik opció a költségvetési források csökkentése, ugyanis az uniós pénzek rendkívül fontosak Magyarország számára, a büdzsére vonatkozó szabályok módosítása azonban lehetetlen lenne 2020 előtt. Ez Kovács szerint azért is megvalósíthatatlan, mert nem lehet egy tagállamtól forrásokat megvonni valamilyen más ügy miatt. Arról nem is beszélve, hogy a forrásokat nem jószívűségből adják, hiszen a nyugat-európai országok gazdaságában térül vissza.

Az utolsó lehetőséget egy független szakértői bizottság felállítása egy új ellenőrzési mechanizmussal, amely évente országspecifikus ajánlásokat fogalmazna meg a tagállamok számára. Ennek végképp nincs semmilyen jogalapja Kovács szerint, aki megjegyezte, független szakértőnek egyébként is csak az emberi jogi fundamentalista liberálisokat szokták elfogadni. Hangsúlyozta: politikai öngyilkosság lenne az egyedüli, választott uniós testület, az EP számára megtámadni egy kormányt, amely a trendekkel szemben nem zuhanórepülésben van, hanem stabilitást teremtett.