Külföld
Súlyos kérdések az Ausztriában leleplezett kémről
Moszkva már előre tudott arról, hogy az emberét megfigyelik, s így hamarosan lebukhat – mondta katonai forrásunk
A 70 esztendős, Salzburgban élő katonatiszt sok más mellett a légierőről, tüzérségről, a migrációról és a hadsereg magas rangú tábornokairól továbbított kényes információkat titkos csatornákon keresztül az orosz katonai hírszerzésnek. A kém kéthetente jelentett. Miután a moszkvai megbízók tudomására jutott a lebukás veszélye, azzal bízták meg a tisztet, hogy semmisítse meg a terhelő bizonyítékokat. Ezt az osztrák katonai elhárításnak sikerült megakadályoznia. Ausztria egy baráti állam segítsége révén leplezte le a kémet. Mint Sebastian Kurz osztrák kancellár és Mario Kunasek védelmi miniszter még pénteken bejelentette, az ügyészség nyomozást indított az ügyben, az államfő, Alexander Van der Bellen pedig az Ö1 rádiónak egyelőre csak annyit mondott az ügy kapcsán, hogy „jelenleg nem lát okot az ügy dramatizálására”.
Az egész történetben leginkább az a figyelemfelkeltő, hogy az orosz fél már előre tudott arról, hogy az emberét megfigyelik, s így hamarosan lebukhat – hangoztatta lapunknak egy névtelenséget kérő magyar katonai forrás. Beszélt arról is, „minimum érdekes”, hogy Ausztriában két évtizeden át miért nem szúrt szemet senkinek egy kém. Akárhogy is forgatjuk a kérdést, ez rendkívül súlyos botrány, s egészen biztos, hogy fejek fognak hullani – fogalmazott. Utalt rá, Ausztria látványosan jóban van Oroszországgal, Vlagyimir Putyin szinte hazajár Bécsbe, így ez az eset eléggé kellemetlenül érintheti a kormányt.
Egyrészt nem mehet el szó nélkül mellette, de nagyon nem is keménykedhet, hiszen a két állam gazdasága ezer szálon kapcsolódik egymáshoz.
Forrásunk aláhúzta, a hivatalos nevén a Vezérkar Felderítő Főcsoportfőnöksége át-, helyesebben visszakeresztelését eléggé félelmetesen csengő régi nevére, azaz a GRU-ra nemrégiben maga Vlagyimir Putyin javasolta. A GRU (Glavnoje Razvedovatyelnoje Upravlenyije) egyébként magyarra fordítva Katonai Hírszerzési Főcsoportfőnökséget jelent. Forrásunk aláhúzta, az orosz hírszerzés az elmúlt negyed században sokkal nagyobb mértékben támaszkodott a személyes hírszerzésre, mint a nyugati szolgálatok, ahol a kilencvenes évektől inkább a technikai vonal lett egyre erősebb.
Hozzátette, a GRU specialistái türelmesek, akár öt-tíz esztendőn át is altatják, pihentetik embereiket, időt adva nekik a kapcsolatépítésre és az „elmerülésre”.