Külföld
Súlyos ítéletet mondott Varsó
Politikai spekulációra használnák a tragédiát – figyelmeztetett Porosenko
A 442 jelenlévő honatya közül 432-en a határozat mellett szavaztak, tízen – az ellenzéki Polgári Platform három, valamint a szintén ellenzéki Modern (Nowoczesna) hét képviselője – tartózkodtak. A határozat a volhíniai mészárlás áldozatainak emléknapjává nyilvánítja július 11-ét. Nyugat-Ukrajna német megszállás alatt lévő részén 1943 júliusában csúcspontjukat érték el az UPA lengyel lakosság kiirtására irányuló akciói. A mészárlás során zömmel falusi gazdákat, nőket, gyermekeket, öregeket gyilkoltak meg. Az áldozatok pontos számát máig nem állapították meg, a lengyel történészek az utóbbi időben száztíz-százharmincezer emberéletről beszélnek. A határozat szerint a volhíniai mészárlás áldozatairól eddig nem emlékeztek meg kellőképpen, s nem részesültek méltó végtisztességben. Megemlíti, hogy a mészárlás más nemzetiségeket, köztük zsidókat, örményeket, cseheket is érintett, sőt a lengyeleket segítő ukránok is az áldozataivá váltak. Kitér a lengyelek által végrehajtott, az ukrán civil lakosság soraiban áldozatokat követelő ellenakciókra is, leszögezve, hogy ezeket sem lehet elhallgatni és relativizálni.
Petro Porosenko – aki első ukrán államfőként megkoszorúzta a volhíniai emlékművet Varsóban – sajnálatosnak nevezte a varsói határozatot. A Facebookon úgy fogalmazott, a történelmi tragédiát sokan „politikai spekulációkra” akarják felhasználni.
Nincs bocsánat
A Kijevben ma agyonünnepelt Ukrán Felkelő Hadsereg több mint százezer lengyelt mészárolt le. A „modern ukrán történészek” szerint azért, mert a fránya lengyel hazafiak a német és ukrán „felszabadítók” elleni harcukba belerángatták a civileket is. Az etnikai tisztogatás sehol és semmilyen módon nem évül el. Ezért nincs bocsánat! A lengyel törvényhozás tegnap hivatalosan is népirtásnak nyilvánította a volhíniai rémálmot. A hivatalos Ukrajna azonnal reagált: Petro Porosenko elnök nem bocsánatot kért az UPA vérengzéséért, hanem azon sajnálkozott, hogy ebben az idilli európai légkörben a lengyelek ilyen semmiségekkel foglalkoznak ahelyett, hogy II. János Pál pápa intelmeit követve megbocsátanának. Külügyminisztere arról írt, hogy 1943-ban bonyolult időket éltünk, lengyel és ukrán is halt meg bőven, kár ezt most bolygatni. Ezt a kijevi vezetést pénzeli az Egyesült Államok és az Európai Unió jó két éve… (MTGY)