Külföld

Soros-milliárdok a drogüzletben

A spekuláns az Egyesült Államok legnagyobb drogreformere, az orvosi marihuána legalizálása után is vannak tervei a drogbizniszben

Az Egyesült Államok legnagyobb drogreformerének nevezte George Sorost a Forbes 2014 októberében, amikor kiderült, hogy minden előzetes becslésnél többet, mintegy 200 millió dollárt fektetett a Nyílt Társadalom Alapítványok hálózatán és egyéb csatornákon keresztül az Egyesült Államok drogliberalizációjáért küzdő szervezeteibe 1994 óta.

A Tűzfalcsoport bejegyzése szerint Ethan Nadelmann, a Drug Policy Alliance egyik vezetője történelminek nevezte Soros szerepét, majd elmondta, hogy nélküle talán sosem sikerült volna elérni az orvosi marijuana legalizálását. Michael Vachon, a Soros Alapkezelő elnökségi tanácsadója nyíltan kimondta a Forbes kérdésére, hogy Soros célja a drogok teljes legalizálása.

George Soros ugyanakkor kevésbé látványos módon, és az USA határain kívül is támogatja a kábítószerellenes törvények felpuhítását, eltörlését, ennek érdekében pedig jelentős összegekkel támogatja a “civil” jogvédőket - írja a blog. Harcában pedigkitüntetett szerepet kapott a Human Rights Watch (HRW), melynek működését 2010-ben újabb 100 millió dollárral segítette. A HRW cserébe már a ‘80-as évek végétől minden eszközt megragadott, hogy a drogellenes háborúkat fékezze. Legutóbb a Fülöp-szigetek ellen indítottak kommunikációs offenzívát, mondván a Rodrigo Duterte elnök által vezényelt rajtaütésekben megannyi ártatlan (értsd: zömmel csempészek, dílerek és a különféle szerek előállítói) veszíti és veszítette már az életét.

De, amint egy régi jelentésből kiderül - írják, ezzel operáltak Kolumbia esetében is, amikor a HRW elődje, az Americas Watch a kormányerőket és az Egyesült Államokból érkező tanácsadóikat hibáztatták az országon végigsöprő erőszakhullám miatt, s így voltaképpen a Pablo Escobar vezetése alatt álló Medellin-kartel kezére játszottak. Az oldal figyelemre méltónak tartja, hogy a HRW/Americas Watch egyik stratégiai partnere a Dél-amerikai régióban a Koka Termelők Andoki Tanácsa volt, melyet a radikális baloldali Evo Morales, Bolívia későbbi elnöke vezetett, s más csoportokkal közösen kampányolt a kokain alapanyagának szabad kereskedelme mellett.

Soros és drogbarát szervezeteinek érvelésére egyébként jellemző, hogy szerintük az államoknak kísérletet sem lenne szabad tenniük a kábítószer-előállítók és -terjesztők üldözésére, mert az efféle törekvések gazdasági és környezeti károkat okoznak, ráadásul több halálos áldozatot követelnek, mint maguk a drogok.

A Tűzfalcsoport szerint a Soros-hálózat drogkampányai jellemzően csak a kannabiszra és a kokára fókuszálnak, két olyan növényre, amely a gyógyszeriparban hasznosítható. George Soros az utóbbi években, a mozgalom sikereivel párhuzamosan vásárolt a New York-i tőzsdén jegyzett nagy gyógyszeripari, illeve növénynemesítéssel foglalkozó vállalatok papírjaiból.