Külföld

Soros-civilek lobbiztak hazánk ellen

A közigazgatási bíróságokról szóló törvény elleni támadások tisztán politikai töltetűek – hangsúlyozta Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója

Kisebbségben voltak a Magyarország védelmében felszólaló szakértők a holland parlament tegnapi meghallgatásán.

Szánthó-Miklós
„A magyar szabályozás összhangban van a más tagországokban alkalmazottakkal” (Fotó: MH)

A magyarországi – és kisebb részben a lengyelországi – jogállamiságról tartott meghallgatást tegnap délután a holland parlament alsóházának (Tweede Kamer) európai ügyekkel foglalkozó bizottsága. Ahogyan arról korábban lapunk is beszámolt, a bizottság delegációt is akart küldeni Budapestre, az utat azonban lemondták, mivel sem a magyar kormány, sem a parlament nem akart együttműködni velük. Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára akkor azt mondta, Hollandia nem Magyarország felügyeleti szerve, a holland bevándorláspárti politikusoknak semmi joguk nincs arra, hogy Magyarországon vizsgálódjanak.
A tegnapi, három és fél órásnak meghirdetett meghallgatást három – akadémiai, jogi és civil – panelre osztották, a felszólalók állásfoglalásait már a kezdés előtt írásban is elérhetővé tették a parlament honlapján. Az első, akadémiai panelben külföldi professzorok mellett felszólalt Bárd Petra, az ELTE ÁJK és a CEU docense is. Laurent Pech, a londoni Middlesex University professzora erősen kritikus felszólalásában sürgős cselekvésre sürgette a holland parlamentet és az Európai Uniót is a magyar jogállamiság „hanyatlása” miatt.

A jogi panelben olvasták fel Szánthó Miklósnak, az Alapjogokért Központ igazgatójának a közigazgatási bíróságok ügyében adott jogi szakvéleményét. Hangsúlyozta, a vonatkozó magyar törvénnyel kapcsolatos bírálatok tisztán politikai töltetűek, a magyar szabályozás ugyanis teljes egészében összhangban van a más uniós országokban is alkalmazott modellekkel.

A civil panelben Marácz Lászlón, az Amszterdami Egyetem tanárán kívül csak olyan szervezetek képviselői kaptak szót, akiket George Soros alapítványa is támogat, és ha Magyarországról nyilatkoznak, kivétel nélkül bírálóan teszik. Felszólalásában – amelynek magyar fordítása megjelent lapunk szerdai számában – Marácz sorra cáfolta a Magyarországgal szembeni vádakat. Claire Algar, az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet egyik igazgatója élesen bírálta többek között a civil szervezetek átláthatóságáról szóló magyar szabályozást. Javaslatokat is megfogalmazott a holland hatóságok részére. Javasolta, hogy támogassák a civil szervezeteket – beleértve azt is, amelyiknek ő dolgozik –, gyakoroljanak nyomást a magyar és a lengyel kormányra, valamint az uniós jogállamisági eljárások vonatkozásában is arra biztatta a holland diplomáciát, hogy vesse latba befolyását Varsó és Budapest megbüntetése érdekében. A panelben felszólalt még Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke és Israel Butler a brüsszeli Libertiestől – e szervezet Magyarország-ellenes lobbizásáról lapunk is többször beszámolt.


Kiosztotta Szijjártó a svéd minisztert

Visszautasította a svéd szociális ügyekért felelős miniszter szavait Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Ahogyan arról lapunk csütörtökön beszámolt, a szociáldemokrata Annika Strandhäll azt írta a Twitter közösségi oldalon: „Riasztó, ami Magyarországon történik. Most azt akarja Orbán, hogy több „igazi” magyar gyermek szülessen. A politika bűzlik a 30-as évektől, és jobboldali populistaként ködösíteni kell, hogy ez a fajta politika milyen következményekkel jár arra az önállóságra nézve, amiért a nők küzdöttek.” Szijjártó úgy reagált: „A svéd kormány nem hajlandó tudomásul venni, hogy mi a családokra költjük a pénzt, nem a migránsokra.” Szerdán egyébként Margot Wallström svéd külügyminiszter arról beszélt, hogy a stockholmi kormány „demokráciaoffenzívába” kezd, hogy visszaszorítsa a jobboldali populizmust az uniós országokban. Parlamenti beszéde után Wallström kemény kritikákat is kapott, a kereszténydemokrata Lars Adaktusson például azt rótta fel neki, hogy ő az egyetlen uniós külügyminiszter, akit nem látnak szívesen Izraelben.


A franciáknál is nő az antiszemitizmus

Jelentősen, mintegy tíz százalékkal emelkedett tavaly Németországban az antiszemita indíttatású bűncselekmények száma a szerdán közzétett német kormányzati statisztikák szerint. A Deutsche Welle azt írta, országosan 2017-ben 1504, míg tavaly 2646 ilyen cselekményt regisztráltak. Tavalyelőtt 37, 2018-ban pedig már 62 antiszemita indíttatású bűncselekmény volt erőszakos, utóbbiak során 43 ember sérült meg. A tavalyi évben Franciaországban is nőtt a hivatalos adatok szerint az antiszemita bűncselekmények száma, a 2017-es 311-ről 541-re. Tettlegességig 183 támadás fajult, ezek közül egy esetben az áldozat meghalt. Christophe Castaner francia belügyminiszter szerint az országban az antiszemitizmus „méregként terjed”. (HSz)


Röviden

Az év eleje óta 1045 új migránst regisztráltak Bosznia-Hercegovinában – számolt be az MTI az Oslobodjenje című szarajevói napilapra hivatkozva. A lap értesülése szerint a Nyugat-Balkánon jelenleg körülbelül 3900 illegális bevándorló van, közülük a legtöbben a bosnyák–horvát határon.

Az olaszok továbbra is támogatják a római kormány migrációs politikáját – hangsúlyozta a Deutsche Wellének Marco Zanni, az olasz Liga európai parlamenti képviselője. Emlékeztetett, hogy az ellenőrizetlen, illegális migráció leszorítja a béreket és jelentős többletkiadást jelent az államnak a beáramló tömeg ellátása miatt.

Újabb menekültügyi szigorításokon dolgozik a német szövetségi kormány. Az elutasított és távozásra kötelezett menedékkérők hazajuttatásáról szóló szabályok reformjának tervezetét csütörtökön indította tárcaközi egyeztetésre a téma felelőse, a Horst Seehofer vezette belügyminisztérium. A tervezet a rendezett visszatérést hangsúlyozza.