Külföld

Soros miatt perelik Rex Tillersonékat

Nem reagált arra az információkérésre az amerikai külügyminisztérium, miként költötték az adófizetők pénzét Macedóniában

Egy tekintélyes igazságügyi szervezetet és konzervatív véleményformálókat is aggaszt, hogy az Obama-adminisztráció közpénzből támogatta George Soros macedóniai kormánybuktató tevékenységét. Per indul a külügyminisztérium ellen, mert nem voltak hajlandóak eleget tenni tájékoztatási kötelezettségüknek.

Pert indít a Judicial Watch, hogy megkapja a már a Rex Tillerson vezette amerikai külügyminisztériumtól azokat a dokumentumokat, amelyek arra vonatkoznak, hogyan működött együtt a tárca és az Amerikai Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Hivatala (USAID) a George Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítványokkal Macedóniában – tájékoztatott szerdán az igazságügyi-jogi monitorozó szervezet sajtóközleményében.

A Judicial Watch az információszabadságról szóló amerikai törvény (FOIA) értelmében azt akarja megtudni, mire költöttek el közpénzből – az USAID saját bevallása szerint is – 4 819 125 dollárt a balkáni országban. Látni akarnak minden szerződést, bizonylatot, igazolást, ami a diplomáciai szervek és a Soros-alapítvány között történt, beleértve Jess Baily szkopjei nagykövet ki- és bejövő kommunikációját is.

A Judicial Watch már februárban arról számolt be, hogy az amerikai kormány az adófizetők pénzéből, csendben milliókat költött arra, hogy destabilizálja Macedónia demokratikusan megválasztott jobbközép kormányát, s mindezt George Sorossal tette. Tudomásuk szerint az Obama-adminisztráció által kinevezett nagykövet a színfalak mögött összedolgozott a Nyílt Társadalom Alapítványokkal, jelentős összegeket csatornázva a céljaikra, s ez egyúttal azt is jelenti, hogy az amerikai diplomata beavatkozott az ország belügyeibe, megszegve a diplomáciai kapcsolatokról szóló bécsi egyezményt.

Eközben Michael Gonzalez, a konzervatív Heritage Foundation vezető kutatója a The Hill portálon reagált egy ugyanott megjelent cikkre, amely a CEU-ügy kapcsán azt a véleményt fejti ki, hogy Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin orosz elnök elsőrendű, míg Soros csak másodrendű „fenyegetés”, ezért a konzervatívoknak Sorost kell támogatniuk Putyinnal szemben. Gonzalez szerint a szerzők félreértik a veszélyt, hiszen épp fordított a helyzet: ha magukra hagyják a konzervatívokat, akik mindig Amerikától vártak morális és anyagi támogatást, akkor „túl gyakran Putyin karjaiba vetik őket”. Hangsúlyozta, tiszteletben tartja George Soros és mindenki más jogát, hogy finanszírozza a számára fontos ügyeket, az viszont nincs rendben, hogy a USAID világszerte Soros-projekteket fizet közpénzből.