Külföld
Sokba kerül Berlinnek a migráció
Németországnak vezetői szerepéből adódó felelőssége, hogy részt vegyen a külső határok védelmében – mondta Donald Tusk
Az európai migrációs válságra csak „európai és nemzetközi kontextusban” lehet „valódi megoldást” adni, ezért az Európai Unióban be kell vezetni a menekültek számára évente meghirdetendő „legális bevándorlási kontingens”, azaz törvényes bevándorlási létszámkeret intézményét – vetette fel a német kormány menekültügyi koordinátora. Az „illegális migrációt csökkenteni kell, mert az nem jó senkinek” – mondta a Deutschlandfunk országos közszolgálati rádiónak Peter Altmaier kancelláriaminiszter. Tegnap visszavonta a szíriai menekültek jogainak szűkítéséről szóló nyilatkozatát Thomas de Maiziere belügyminiszter, Sigmar Gabriel alkancellár pedig szombaton leszögezte, hogy nem változnak a polgárháború sújtotta arab országból származó menekültekre vonatkozó német szabályok.
A német gazdasági vezetők meglehetősen szkeptikusak a migrációval kapcsolatban. A Bayer vegyipari konszern vezérigazgatója, Marijn Dekkers szerint „sok időbe és erőfeszítésbe kerül majd a bevándorlókat arra a szintre hozni, amit Németországban egy munkát keresőnek fel kell tudni mutatnia ahhoz, hogy egyáltalán el tudjon helyezkedni” - jelentette ki a Welt am Sonntagnak, hangsúlyozva, hogy mindez jelentős költségeket jelent az államnak. Nem lenne szabad illúziókba ringatni magunkat - figyelmeztetett. „Legalább tizenöt évre lesz szükség ahhoz, hogy a menedékkérők többsége már ne szoruljon állami támogatásra, és önállóan képes legyen gondoskodni magáról” – nyomatékosította. „Az csak illúzió, hogy a menekültáradat megszabadíthatja Németországot demográfiai gondjainak gazdasági következményeitől” - mutatott rá Jörn Quitzau, a Berenberg bank közgazdásza. A Commerzbank számításai szerint az idén hétmilliárd euró közvetlen és közvetett költségei lesznek az államnak egyebek között a migránsok élelmezésével, elszállásolásával, a meleg ruházat és a fűtés biztosításával kapcsolatban.
Ötezren tüntettek szombaton Berlinben az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű jobboldali populista párt felhívására Angela Merkel kancellár menekültpolitikája ellen. Az AfD szombatra országszerte „A menekültjog határokat kíván - piros lapot Merkelnek” mottóval hívta tüntetni híveit a kormány lemondásáért.
A fővárosban a rendőrség becslései szerint mintegy ötezer tüntető és nyolcszáz ellentüntető jelent meg, a helyszínt ezeregyszáz rendőr biztosította. Az ellentüntetők egy csoportja összecsapott a rendőrökkel, akik gumibotot és könnygázt is bevetettek.
Az Európai Unió jövője a keleti és déli határokon dől el, figyelmeztetett a Welt am Sonntagnak adott interjújában Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. A lengyel politikus szerint ma pragmatikus hozzáállásra van szükség. Németországra utalva úgy fogalmazott, „a vezetés felelőssége azt is jelenti, hogy más tagországokkal együtt biztosítani kell Európa külső határát”. Tusk a lap szerint régóta nem rejti véka alá, hogy végzetesnek tartja „a nyitott ajtók és ablakok” politikáját.
Röviden. Tiltanák a diáklányokat a bevándorlóktól
- Újra mintegy tízezer migráns indult útnak Szerbiából Horvátországba a hét végén. Az utóbbi néhány napban csökkent a számuk, mivel a görög komphajók személyzetének sztrájkja miatt a migránsok nem tudtak Leszboszról a szárazföldre jutni.
- A németországi Szász-Anhalt tartományban dolgozó gimnáziumi tanárok szakszervezetének vezetői vezércikkben figyelmeztetett, hogy „Németországot teljesen elözönlötték a bevándorlók”. Mint írták, a migránsok többsége fiatal, erős, muzulmán férfi, már most sokat hallani szexuális zaklatásról. Úgy vélik, „felelősségteljes pedagógusként” fel kell világosítani a fiatal lányokat, hogy „ne bocsátkozzanak felszínes szexuális kalandba a bizonyára gyakran vonzó muzulmán férfiakkal”.
- Az afrikai Csád-tó medencéjében kialakult helyzet - az aszály, a szegénység és a fegyveres konfliktus - tovább súlyosbíthatja a menekültválságot, ha a világ vezetői kudarcot vallanak a migrációval és az éghajlatváltozással foglalkozó csúcstalálkozókon - figyelmeztetett egy ENSZ-illetékes.
- Csaknem négyszáz migránst mentettek meg a görög parti őrség és az európai uniós
határvédelmi ügynökség (Frontex) hajói az Égei-tengeren szombaton.
- Pakisztán az uniós országok „visszaéléseire” hivatkozva bejelentette, hogy felfüggeszti azt az egyezményt, amelyben kötelezettséget vállalt az Európai Unióba a területéről érkező illegális bevándorlók visszafogadására.