Külföld

Sokasodó botrányok Clinton körül

Előnyére befolyásolta a sajtót a demokrata elnökjelölt-aspiráns – Felülírhatják a választók akaratát a „szuperdelegáltak”

Folyamatosan esnek ki a csontvázak a demokrata elnökjelölt-aspiráns, Hillary Clinton szekrényéből. A volt First Lady újabb e-mail-botránya mellett a sajtó a jelöltválasztás demokratikusságát is megkérdőjelezi.

Hillary Clinton 20160220
Kifogásolja a sajtó Hillary Clinton hátszelét (Fotó: Reuters - David Becker)

Hillary Clinton volt amerikai külügy­miniszter régóta húzódó e-mail-botránya – amely szerint egy privát szervert is használt hivatalos levelezésre, szakértők szerint külpolitikai érdekeket sértve, amerikai hírszerzők életét veszélybe sodorva – még véget sem ért, a Gawker azonban újabb kínos leveleket hoz nyilvánosságra folyamatosan. Zsarolásra és a sajtó meglehetősen kifinomult befolyásolására világít rá az az e-mail-váltás, amelyre 2009-ben került sor Philippe Reines, Clinton közismerten „harcias” sajtósa és bizalmasa, valamint Marc Ambinder, az Atlantic politikai rovatának akkori szerkesztője között. Ambinder meg akarta kapni Clinton egyik beszédének szövegét, mire Reines feltételeket szabott meg. Ambindernek saját véleményként kellett azt írnia, hogy a beszéd „erőteljes, izmos” volt, fel kellett vetnie, hogy a külügyi tanács (Council of Foreign Relations) előtt megtartott beszédnél az ülésrend is Clinton jelentőségére utal – és persze nem szabadott leírnia, hogy Reines megzsarolta. Ambinder teljesítette a feltételeket. A Gawker azt is nyilvánosságra hozta, hogy Ambinder többször is gratulált Reinesnek Clinton sajtótájékoztatóihoz.

Nem ez az első eset, ami Hillary Clinton és a sajtó kapcsolatának sötét oldalát megvilágítja. A Breitbart hírportál a múlt héten kiderítette, hogy a wisconsini Milwaukee-ben rendezett televíziós vitában a műsorvezetők azért voltak feltűnően kíméletesen a demokrata jelölttel, mert minimum az egyikük pénzzel is támogatta a Clinton Alapítványt, emiatt felettesei a PBS csatornánál figyelmeztetésben is részesítették tavaly.

Ma a demokraták Nevadában tartanak jelölőgyűlést, Dél-Karolinában pedig a republikánusok előválasztást. Clintonnak akadtak kellemetlen pillanatai az utolsó, Las Vegasban tartott vitában, ugyanis amikor azt állította, hogy ellenfele, Bernie Sanders vermonti szenátor nem is volt demokrata párti, a közönségből fújolni kezdtek. A Fox televízió felmérése szerint egyébként Sanders országosan átvette a vezetést Clintontól, a CNN szerint Clinton vezet, de előnye csak egy százalék. Más felmérések Clinton előnyének jelentős csökkenéséről szólnak.

Az előző, New Hamsphire-ben tartott demokrata jelölőgyűléssel kapcsolatban a The Intercept oknyomozó portál világított rá, hogy Sanders huszonkét százalékkal többet kapott akkor, mint Clinton, ettől azonban nem lesz több Sanders-párti delegált az országos jelölőgyűlésen.

Ez annak köszönhető, hogy léteznek úgynevezett „szuperdelegáltak”, akiket nem a helyi jelölőgyűléseken választanak ki, hanem automatikusan ott lesznek az országos konventen, s úgy szavaznak, ahogy akarnak. Összesen 712 szuperdelegált van, ők tizenöt százalékát teszik ki az összesnek, és harminc százalékát a győzelemhez szükségesnek. A portál rámutatott, hogy a szuperdelegáltak között többségben vannak Clinton támogatói, olyan lobbisták, akiknek komoly érdekük fűződik Clinton sikeréhez, sőt olyan is van, aki fizetést kap Clinton kampánystábjától. A The Washington Post szerint is Clintont támogatják a szuperdelegáltak.

Emellett az FBI vizsgálatot folytat a volt külügyminiszter hivatali visszaélésének gyanújával, azaz, hogy a Clinton Alapítványnak juttatott mesés adományok kapcsolatban lehetnek-e azzal, hogy az adott időszakban Hillary Clinton éppen az amerikai diplomácia vezetője volt.