Külföld

Sokan aggódnak az orosz rakéták miatt

Az év végéig hosszabbíthatják meg a szankciókat

Konstruktívabb hozzáállást vár Moszkvától a német diplomácia vezetője, aki szerint régi reflexek érvényesültek a NATO–orosz „fegyverkezési versenyben”. Brüsszelben előkészítették az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítását.

Bírálta tegnap Walter Steinmeier német külügyminiszter Vlagyimir Putyin államfőnek az orosz nukleáris fegyverarzenál bővítését célzó terveit. A külügyminiszter szerint a tervezett bővítés szükségtelen lépés, és semmiképp nem járul hozzá az európai enyhüléshez, stabilitáshoz.

Az orosz elnök kedden Moszkva közelében egy nemzetközi haditechnikai fórumot megnyitva közölte, hogy az orosz hadsereg nukleáris fegyverarzenálja még ebben az évben negyven új interkontinentális ballisztikus rakétával bővül.

Steinmeier a Spiegelnek nyilatkozva emlékeztetett arra is, hogy az Egyesült Államok nehézfegyverek elhelyezését tervezi a NATO keleti szárnyán. A miniszter ezzel kapcsolatban úgy vélekedett, hogy a régi reflexek nyilvánvalóan még mindig élőbbek annál, mint azt az utóbbi időkig gondoltuk. Szerinte ugyanakkor Moszkvától jóval konstruktívabb magatartásra van szükség.

„Ez aggodalommal tölt el engem. Mindenkit aggodalommal tölt el, hogy mik lehetnek a következmények, ha ilyen bejelentést hall egy ilyen hatalmas ország vezetőjétől” – fogalmazott Steinmeier amerikai kollégája, John Kerry.

Vlagyimir Putyin, miután finn kollégájával, Sauli Niinistövel kedd este tárgyalt Moszkva környéki rezidenciá­ján, arról is beszélt, hogy „ha valakik Oroszország területét fenyegetik, akkor nekünk a fegyveres erőket, a korszerű csapásmérő eszközöket azokra a területekre kell majd irányítanunk, ahonnan a fenyegetés kiindul”.

Az Európai Unió állam-, illetve kormányfőinek korábbi döntésével összhangban az unió meghosszabbítja az Oroszországgal szemben bevezetett szankciókat – értesült a Reuters. A tagállamok brüsszeli nagyköveteinek szerdán sikerült megegyezniük a részletekről. Nevük mellőzését kérő források szerint a kérdés hétfőn kerülhet az uniós külügyminiszterek tanácsa elé, amely formálisan jóvá is hagyja majd. A júliusban lejáró büntetőintézkedéseket hat hónappal, 2016. ja­nuár végéig hosszabbíthatja meg az unió. Így a tagállamoknak az év végét követően egy teljes hónapjuk lesz értékelni, hogy megvalósultak-e a Minszkben tett vállalások.