Külföld

Sikerült elültetni a félelmet, Európának fel kell ébrednie és megvédenie magát

Volt információjuk a titkosszolgálatoknak a Szíriába utazókról, amikor visszatértek, mégis menekültként tekintettek rájuk

Tudatosan lovagolta meg az Iszlám Állam a migrációs hullámot, amikor bármit behozhattak a migránsok, gyutacsokat, fegyvereket, esetleg kábítószert, amelynek értékesítéséből előteremthették a merényletek pénzügyi forrásait – mondta a lapunknak adott interjúban Horváth József biztonságpolitikai szakértő.

horvath-jozsef
Horváth József (Fotó: Hegedüs Róbert)

– A brüsszeli terrortámadás kapcsán megdőlt az az állítás, hogy akik Szíriából érkeznek Európába, mind menekültek. A harmadik, még szökésben lévő merénylő például tavaly ősszel Magyarországon keresztül érkezett vissza Szíriából Belgiumba, majd segítette a párizsi öngyilkos merényletek előkészítését is. Miért választották a balkáni útvonalat?

– Tudták, a tömeges migrációs hullámot meglovagolva, akár egy hátizsákban bármit behozhatnak, gyutacsokat, fegyvereket, esetleg kábítószert, amelynek értékesítéséből előteremthetik a merényletek pénzügyi forrásait. Az Iszlám Állam ezen az útvonalon fanatikus tizenéves lányokat is „átdobott” Európába. A titkosszolgálatoknak volt információjuk a Szíriába utazókról, ám amikor Európába visszajöttek, mégis naivan, menekültként tekintettek rájuk. A párhuzam kedvéért: Ausztrália a Szíriába elutazók állampolgárságát azonnal visszavonta.

– A tavalyi párizsi és a mostani brüsszeli merényletek kapcsán az is kiderült, az elkövetők már korábban a rendőrség látókörébe kerültek, mégsem váltak terroristagyanús személlyé. Az egyik reptéri merénylő bujtatta például Brüsszelben a párizsi merényletek egyik kitervelőjét.

– Salah Abdeslam korábbi elfogásához nem kellett volna James Bondnak lenni. Gondoljunk bele, a párizsi merényletek után hazatért Molenbeekbe, ki nem mozdult onnan, néhány száz méterre bujkált a szülei házától, s amikor elfogták, még akkor sem ismerték fel először, mondván, nagyon lefogyott. Ha egy szökevényt keresnek, először a kapcsolatrendszerét kell feltérképezni, s ezeket folyamatosan ellenőrizni, de ez sem történt meg, ami szintén teljesen abszurd.

– Ez kinek a csődje? Ha egy tagállam titkosszolgálatáé, rendvédelméé, akkor egy közös európai védelmi szervezet létrehozása javíthat-e a biztonságon?

– Naivitás azt hinni, hogy egy európai egyesült titkosszolgálati és rendvédelmi szervezet jelentené a megoldást. A legfontosabb az lenne, hogy minden tagállam titkosszolgálata, illetve rendvédelme tegye a maga dolgát, a maga területén. Az információcsere, amelynek két-, illetve többoldalú rendszere már kiépült a tagállamok között, segíthet ugyan, de ez nem pótolhatja azt, hogy a biztonságra költeni kell. Nagy-Britanniában például harminc százalékkal emelték a titkosszolgála­tok költségvetését és húsz százalékkal a rendvédelem létszámát.

– Ismerjük-e az iszlám hadviselésben az öngyilkosok lélektanát? Az egyik brüsszeli merénylő, ahogyan Salah Abdeslam is Párizsban, lecsatolta az övet, s elhajította. Ez taktikai megfontolás a merényletek kitervelői részéről vagy meghátrálás?

– Az utóbbi. Az iszlám fanatikusai számára az öngyilkos merénylet vonzó cél, dicsőség. A végrehajtója egyben gondoskodik ezzel a családjáról, hiszen a megrendelők ezt dotálják, amolyan ösztöndíjat, járadékot fizetnek a családnak. A házasságkötésnél is jó ajánlólevél, ha valaki olyan „jó családból” származik, amelyben öngyilkos merénylő is van. Aki viszont megfutamodik, kiírja magát a hősök sorából.

– Húsvét előtt állunk, Rómába és Velencébe is zarándokok százezrei, a júniusi franciaországi labdarúgó Európa-bajnokságra pedig turisták milliói érkeznek. Hogyan lehet biztonságot garantálni?

– Az Iszlám Állam ezekkel a merényletekkel elérte a célját, egyfajta győzelmi torként élik most meg, hogy sikerült elültetni a félelmet a kontinensen, amelyre Európa szinte minden államában a legnagyobb biztonsági óvintézkedésekkel reagálnak. Emiatt a húsvéti ünnepekre a béke helyre fog állni. A labdarúgó Európa-bajnokság helyszínein, a stadionokban lesznek a legnagyobb biztonságban a nézők és a sportolók, egy ilyen esemény kapcsán a repülőterek, vasútállomások jelenthetnek terrorista célpontokat. Kész szerencse ma Európában, hogy a helyszín Franciaország lesz, ahol nagy tapasztalatokkal rendelkeznek a sportesemények biztonságának szavatolásában, de tökéletes védelem nem létezik.

– Európa vezetői ártatlanok életével játszanak, amikor arról nyilatkoznak, nincs összefüggés a migráció és a terrorizmus között. Mi a véleménye a politikusok felelősségéről?

– A mea culpa, a sajnálkozás, a gyászban osztozás és hadd tegyem hozzá, a bizottságosdi ma már édeskevés, az embereknek ebből elegük van. Ideje lenne, hogy az európai politikai elit tovább lásson az orránál, s szakítson azzal a sztereotípiával, miszerint a terrorcselekmények elkövetői nem migránsok, hanem első vagy másodgenerációs bevándorlók. Csak tavaly egymillió migráns érkezett, a nők szülnek majd öt-hat gyermeket, s máris három-négymillióval több olyan ember lesz, akik közül bárki potenciális terroristává válhat. Nemcsak a gyermekeinknek, az unokáinknak is felelősséggel tartozunk a jövőjükért.
A demográfiai folyamatok az iszlám bővített újratermelését eredményezik. Ebből adódik, hogy tíz-húsz év múlva egy alternatív Európa jöhet létre, saját törvényhozással, saját berendezkedéssel. Európának a valós kérdésekre valós válaszokat kell adni.
A határait meg kell védeni. Az Iszlám Államot a saját földjén kell legyőzni és bebizonyítani: Európa képes és hajlandó is megvédeni önmagát.