Külföld
Semmire nem kötelezi hazánkat az ítélet
Kvótaharc Brüsszellel. Visszautasította Szijjártó Péter a német igazságügyi miniszter „képmutató” kritikáját és „sumák” fenyegetését, Berlinben örülnek a luxemburgi döntésnek
„A tagállamok nagy többsége nem perelt a menekültek elosztása miatt, és nem az az álláspontja, hogy soha nem akar befogadni egyetlen menekültet sem. Ezért látok esélyt arra, hogy a nem nagyon távoli jövőben eljutunk a menekültek szolidáris elosztásáig, ha kitartóan dolgozunk és figyelembe vesszük valamennyi tagország egyéni adottságait és eltérő gazdasági erejét” – nyilatkozta Angela Merkel német kancellár a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungnak. Az Európai Bíróság kvótaperben hozott ítéletéről szólva kiemelte: „nagyon üdvözlöm a bíróság döntését”. Merkel utalt arra, hogy megosztaná a visegrádi csoportot a migráció témájában. „Látok árnyalatokat és eltéréseket a visegrádi országoknál; főleg Szlovákia, de Csehország is rugalmasabb, ezért ésszerű minden kormánnyal külön tárgyalni” – fogalmazott.
Szintén tegnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi Újság című műsorában azt mondta, a múlt csütörtök-pénteki tallinni informális EU-külügyminiszteri találkozón sikerült visszaverni a visegrádi országok egységének megbontására irányuló kezdeményezést, így ez a csoport továbbra is a legegységesebb és leghatékonyabb az Európai Unióban, tagjai pedig egyetértenek abban, hogy az illegális bevándorlás veszélyes, a kötelező kvóta pedig alkalmatlan a helyzet kezelésére.
Szombaton Heiko Maas német igazságügyi miniszter a dpa német hírügynökségnek azt mondta, ha hazánk „a migrációs válságban továbbra is ragaszkodik a konfrontációhoz, akkor szükség esetén meg kell vonni tőle az uniós pénzeket”.
A szociáldemokrata politikus szerint pénzügyi következményei kell hogy legyenek, ha valaki semmibe veszi az Európai Bíróság ítéletét. Szijjártó erre az MTI-nek azt reagálta: az ítélet semmire sem kötelezi Magyarországot. Aláhúzta, a bíróság döntését tudomásul veszik, de továbbra is elutasítják az illegális bevándorlást, és nemet mondanak a kötelező betelepítési kvótára. A tárcavezető emellett „sumák dolognak” nevezte Maas fenyegetését, mivel a hazánknak juttatott uniós forrásokból főleg német vállalatok gazdagodnak. Hozzátette: a kvótát egyébként is csak 25 százalékban sikerült eddig teljesíteni, így az erre vonatkozó kritika képmutató.
Röviden
•
Kompromisszum körvonalazódik a menekültek elosztásáról, a formálódó megoldáshoz nagymértékben hozzájárultak a visegrádi négyek a rugalmas szolidaritás fogalmának bevezetésével – írta a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. A lap szerint az Európai Bíróságon folytatott perrel kapcsolatban nem indul Magyarország és Lengyelország ellen jogállamisági eljárás.
•
Továbbra is egységesen lépnek fel az illegális bevándorlással, valamint a kényszerbetelepítéssel szemben – mondták a V4-ek országaiban dolgozó magyar nagykövetek az M1 szombati Híradójában. Kovács Orsolya Zsuzsanna varsói nagykövet hangsúlyozta, Lengyelországban reneszánsza van a visegrádi együttműködésnek.
•
Az 1947-es lakosságcsere szellemiségét idézi és szülőföldünk teljes megváltoztatásának veszélyét hordozza magában, ha rendeleti úton bevándorlók néptömegeit akarják Közép-Európa területére telepíteni – mondta Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár a felvidéki Deákin a kitelepítés 70. évfordulója alkalmából.