Külföld

Robert Fico: Terroristák is beszivárogtak már Európába

„A határok ellenőrizetlen és korlátlan megnyitása történelmi hiba volt és az is marad” – minden irányból bírálták Merkelt

Az illegális migráció és a terrorizmus összefüggéséről szóló magyar álláspontot erősítette meg Robert Fico. A szlovák kormányfő szerint, noha országa nem engedte be a migránsokat, ez nem jelenti azt, hogy semmi sem történhet. Merkel terrorellenes terve vegyes visszhangot kapott.

Nemcsak terroristák, hanem fegyverek és robbanóanyagok is Európába kerülhettek az ellenőrizetlen bevándorlással - erről beszélt a jelenlegi biztonsági helyzetet értékelő sajtótájékoztatóján Robert Fico pénteken Pozsonyban. A szlovák kormányfő szerint továbbra is nagy annak a veszélye, hogy magányos elkövetők terrorcselekményeket hajtanak végre. Hangsúlyozta, az elmúlt hetek nyugat-euró­pai támadásait az ellenőrizetlen bevándorlás során a földrészre bejutott magányos elkövetők hajtották végre, s ezekkel szemben csak a titkosszolgálatok intenzívebb együttműködése nyújthat segítséget. Az európai biztonsági szolgálatok azt mondják, több száz, hasonló cselekményekre kész lehetséges terrorista van Európában, s ezáltal azt is elismerik, hogy ez a helyzet az ellenőrizetlen bevándorlás miatt állhatott elő – idézte fel.

Fico elmondta, egyeztetést folytatott az elmúlt időszak terrorcselekményei miatt megváltozott biztonsági helyzetről a szlovák biztonsági elemző központ és a biztonsági szervek képviselőivel, köztük a titkosszolgálat (SIS) vezetőjével. Ez utóbbit arra kérte, hogy minden lehetséges kapacitásukat a terrorizmussal összefüggő kockázati tényezők kiküszö­bölésére fordítsák, és minden lehetőséget használjanak ki a környező országok szakszolgálataival folytatandó együttműködésre. „Szlovákia olyan ország, amely nem engedte be területére a migránsokat, radikálisan elutasítottuk és elutasítjuk a kötelező kvótákat is, ez azonban nem jelenti azt, hogy semmi nem történhet” - jegyezte meg a szlovák kormányfő, aki szerint most a cél a veszélyek kiküszö­bölése, s ennek érdekében eddig is mindent megtettek. A határhelyzetről elmondta: a szlovák–ukrán határon viszonylag nyugodt a helyzet, és eddig a szlovák–magyar határon sem érzékeltek érdemi változást.

Eközben vegyes fogadtatásban részesült Angela Merkel német kancellár előző nap ismertetett kilencpontos, terrorellenes csomagja. Nem csak a javaslatok tartalmi részét bírálták, hanem a kancellár fellépését is. A Süddeutsche Zeitung szerint Merkel még a Titanic katasztrófáját és John Lennon esetleges feltámadását is a „próbatétel”, illetve a „figyelemre méltó fejlemény” kifejezésekkel értékelné. Megjegyezték ugyanakkor, hogy Merkel tud normálisan beszélni, ha nem Merkelként jut mikrofonhoz, és talán nem ártana félretennie szokásos stílusát, amikor – „a balták és hátizsákba rejtett pokolgépek korában” – megcsappant a belé vetett bizalom. A baloldali Frankfurter Rundschau szerint Merkel „néha szinte robotszerű tárgyilagossága még távolabb került a valóságtól”. Más lapok ugyanezt a stílust erényként értékelték.

Az ellenzéki Baloldal és Zöldek szerint kimaradt a tervből a menekülthullámokat elindító okok megszüntetése, az Alternatíva Németországnak szerint pedig a támadások miatt egyelőre nem kellene több migránst beengedni. A Merkel pártjával, a CDU-val szövetséges CSU-hoz tartozó bajor pénzügyminiszter, Markus Söder szerint a határok ellenőrizetlen és korlátlan megnyitása történelmi hiba volt és az is marad. Felidézte, pártja mindig is figyelmeztetett a veszélyekre, és igaza is volt. A CDU egyik biztonságpolitikai szakpolitikusa, Wolfgang Boschbach szerint elégtelen a terv, mert tudni kell, ki jön az országba, akinek bizonytalan a személyazonossága vagy az állampolgársága, azt nem szabad beengedni.


Milliós tömeg jöhet nemsokára Moszulból

Akár egymillióan is elmenekülhetnek a következő hetekben és hónapokban az iraki Moszulból és környékéről, ahogy egyre pusztítóbbá válik a harc az Iszlám Állam terrorszervezet által ellenőrzött város visszafoglalásáért - közölte a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) pénteken közzétett helyzetértékelésében. A vöröskereszt egyúttal tudatta, hogy további 17,1 millió svájci frankot kér iraki segélyprogramjának megvalósításához. „A helyzet kiszámíthatatlan, de nekünk a legrosszabb eshetőségre is fel kell készülnünk. Hamarosan százezrek szorulhatnak menedékre és segítségre” - mondta Robert Mardini, a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának közel- és közép-keleti területekért felelős igazgatója.


Röviden
Figyelniük kell a bíróságoknak a dzsihadisták cseleire Valls szerint

- Hibás döntés volt az igazságszolgáltatás részéről, hogy szabadon engedték a franciaországi templomi merénylet későbbi elkövetőinek egyikét, majd házi őrizetbe helyezték - ismerte el pénteken Manuel Valls miniszterelnök a Le Monde-nak, elsőként a túlzott engedékenység miatt széles körben bírált kormány tagjai közül. Valls ezenfelül kijelentette, támogatja a mecsetek külföldi pénzügyi finanszírozásának betiltását, és el akarja érni, hogy a franciaországi imámokat kizárólag az országban képezzék. A kormányfő leszögezte, azt szeretné, ha az ország újraértelmezné a franciaországi iszlámhoz fűződő viszonyát. Megjegyezte, a bíráknak figyelembe kell venniük a dzsihadisták színlelési technikáit.

- Terrorista kapcsolatokkal rendelkező két gyanúsítottat vettek őrizetbe pénteken a TGV expresszvonaton Franciaországban – jelentette tegnap Reuters. „Két ember a gyanú szerint támadásra készült, és eltávolították őket a vonatról” - közölte a kalauz az utasokkal egy szemtanú szerint, ám egy helyi illetékes cáfolta az értesülést.

- Németországban gyorsan emelkedik a dzsihadista terror veszélye miatt indított nyomozások száma, a súlyos állam elleni bűncselekmények ügyében illetékes szövetségi legfőbb ügyészség már százharminc eljárásban összesen százkilencven feltételezett szélsőséges iszlamista ellen folytat eljárást - írta pénteken a Focus című német hírmagazin.

- Az EU–Törökország-megállapodásnak köszönhetően sikerült megállítani a Törökországon keresztül az Európai Unió felé irányuló menekülthullámot - jelentette ki az Európai Bizottság szomszédsági és bővítési ügyekért felelős tagja egy pénteki német interjúban. Johannes Hahn a Süddeutsche Zeitung című lapnak hangsúlyozta, hogy nincs veszélyben a válság közös kezeléséről kötött megállapodás, és „Európának öntudatosan ki kellene mondania”, hogy a menekülthullám megállt.

- Külön tárgyalna a visegrádi országokkal Angela Merkel a pozsonyi csúcstalálkozó előtt, mivel belátta, hogy nem tudja keresztülvinni terveit, ha nem sikerül megnyernie a kulcsszerepet játszó V4-eket – értesült az ATV kormányzati forrásokból.