Külföld

„Politikai tőkét kovácsol a baloldal”

Schöpflin György szerint le akarják járatni a magyar kormányt a CEU miatt, figyelmen kívül hagyva a törvény valós tartalmát

Újra megszólaltak hazánk kritikusai az Európai Néppárt baloldaláról, a kormányfő a felsőoktatási törvény kellő körültekintéssel való kezelésére kérte a pártcsalád konzervatív frakcióvezetőjét.

Éles bírálatokat kapott az elmúlt napokban a magyar kormány a felsőoktatási törvény módosítása miatt baloldalról az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén. Tegnap reggel Ujhelyi István számolt be arról közleményében, hogy a Fidesz pártcsaládja, az Európai Néppárt zárt ülésén is voltak kritikus hangok. Ujhelyi szerint a néppártiak „szinte kivétel nélkül keményen nekimentek Szájer Józsefnek”, a frakció alelnökének, és „várható, hogy a magyarokat hamarosan kizárják a néppárt parlamenti frakciójából”. A szocialista képviselő is utalt rá, hogy egy luxemburgi néppárti képviselő a frakcióból való távozásra szólította fel a Fideszt. Ujhelyi Frank Engelre utalt, aki a brüsszeli Politico cikke szerint – egyébként sokadszorra – távozásra szólította fel a fideszeseket, válaszolva a magyar delegáció körlevelére. Engel felvetette, miért nem lépnek ki a magyarok maguktól a Néppártból és az Európai Unióból, hiszen „tényszerűen amúgy is kint vannak”. A magyar delegáció egyébként a körlevélben többek között azt írta, hogy a CEU-val kapcsolatosan hamis hírek terjednek, és számos kritika ezeken alapszik.

Orbán Viktor kormányfő Manfred Weber néppárti frakcióvezetőnek írt levelet. Orbán arra kérte a bajor politikust, kellő körültekintéssel járjon el az egyetem ügyében – az Origo értesülését Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke is megerősítette. A kormányfő rámutatott, hogy többen valótlan tényeken alapuló nyilatkozatokat tettek – még ha jó szándékkal is –, s nem igaz, hogy a kormány egyetemet zárna be, vagy sértené a tanszabadságot.

A néppárt kisebbik, baloldali-liberális része – luxemburgiak, svédek, hollandok és portugálok egy része – kapva kapott az alkalmon, hogy „megregulázza” a Fideszt – nyilatkozta lapunknak Schöpflin György fideszes EP-képviselő. „Van egy eléggé bonyolult jogi, adminisztrációs ügy, amiből komoly politikai tőkét kovácsolnak, hogy lejárassák a magyar kormányt” – fogalmazott. Schöpflin szerint „senki sem akarja felfogni, hogy nem csak a CEU-ról van szó, a 27 más intézmény nem számít”. „Vagy egyenlő jogokról beszélünk, ahol a CEU nem élvezhet privilégiumot, vagy arról van szó, hogy a CEU a baloldal dédelgetett kedvence, amit akkor is meg kell védeni, ha nincs bajban” – jegyezte meg. „Szerintem a CEU nem fog bezárni, vagy ha igen, akkor saját döntéséből, nem a magyar kormány záratja be. A baloldalt a részletek nem érdeklik, azonnal hoznak egy ítéletet. Ez nem a CEU-ról, hanem leginkább a kulturális háborúról szól, Magyarország csak egy szereplő; most épp minket rugdosnak, de egyébként a lengyeleket” – fejtette ki. Schöpflin szerint Weber nagyon elegánsan elintézte az egészet, megkérte az Európai Bizottságot, hogy mondjon valamit – az oktatás viszont tagállami kompetencia, a bizottság nem tud lépni, hacsak nem tudják kimutatni, hogy valóban veszélyeztetett a kutatás szabadsága, de szerinte ezt nem tudják kimutatni. Weber „taccsra tette” az egészet – fogalmazott.

Az Index tegnap arról számolt be, hogy április 26-ra napirendre tűztek az Európai Parlamentben egy vitát „Magyarországról és a Közép-európai Egyetemről”. Később az EP honlapjára is felkerült az április végi plenáris napirendje, ahol az Európai Bizottság képviselőjének részvételével vitáznak majd „a magyar helyzetről”, ám ezt nem követi közös állásfoglalás.


Bécsbe költöztetnék az egyetemet

Christian Kern osztrák szociáldemokrata kancellár már kapcsolatba is lépett George Sorossal, hogy Bécsbe költöztessék a CEU-t – számolt be tegnap az APA osztrák hírügynökség. Enyedi Zsolt, az egyetem rektorhelyettese úgy fogalmazott az APA-nak, hogy Bécs új egyetemi székhelyként mindenképpen egy opciót jelent. Kijelentette ugyanakkor: jelenleg azonban próbálnak küzdeni a magyarországi törvény ellen.
A rektorhelyettes reményét fejezte ki, hogy sikerrel járnak majd. Ugyanakkor kijelentette: „Amennyiben a politikai döntéshozók eldöntötték, hogy kiszorítanak minket az országból, nincs más választásunk, mint hogy ezt komolyan vegyük”. Enyedi szerint „ideológiai küzdelem” zajlik. „Úgy tűnik, Orbán Viktor semmit nem szeret, ami akár megközelítőleg liberális, toleráns és progresszív” – mondta a rektorhelyettes. Úgy vélte, az egyetem alapvető értékei, vagyis a nyitott társadalom „irritálhatja” a kormányfőt. Maria Vassilakou bécsi főpolgármester-helyettes a hét elején azt nyilatkozta, hogy „amennyiben az intézmény új székhelyet keres, úgy szívesen meghívná a Soros-egyetemet Bécsbe”. A zöldpárti politikus a Kurier című lap keddi számában azt mondta, hogy munkatársai már felvették a kapcsolatot az egyetemmel, és hétfőn levelet írtak Michael Ignatieffnek, a CEU rektorának, hogy hivatalosan is felajánlják segítségüket. Vassilakou szerint a legjobb megoldás továbbra is az lenne, ha a CEU Budapesten maradna.