Külföld

Orosz egység rakétája lőtte le 2014-ben a maláj gépet

Az orosz védelmi minisztérium és a külügyi tárca is cáfolja a szakértők bejelentését

Egy orosz katonai egység rakétája lőtte le Ukrajna felett 2014 nyarán a malajziai légitársaság utasszállító gépét - közölték csütörtökön az MH17 járat tragédiája ügyében vizsgálódó nemzetközi szakértők.

A vizsgálócsoport tagjai "arra a megállapításra jutottak, hogy az MH17 járatot lelövő Buk-Telar rakéta az oroszországi Kurszkban állomásozó 53. légvédelmi dandártól származik" - jelentette be Wilbert Paulissen. "Az 53. dandár az orosz fegyveres erőkhöz tartozik" - tette hozzá a szakértő hollandiai sajtótájékoztatóján a vizsgálat köztes eredményeit ismertetve.

Elmondta, a Buk 9M38 típusú rakéta számos olyan egyedi azonosítóval rendelkezik, amelyek egyfajta "ujjlenyomatot" jelentenek. A nemzetközi nyomozócsoport ezért a rendelkezésre álló fizikai bizonyítékok, fotók és videofelvételek vizsgálatát követően azt állapította meg, hogy a repülőgépet megsemmisítő rakéta nem sokkal a támadás előtt érkezett Kelet-Ukrajnába Oroszországból, ahová a Boeing 777-es lelövése után a kilövőállást vissza is vitték.

Mint közölte, a megállapítások felvetik a kérdést, hogy a dandár aktívan vett-e részt a repülőgép lelövésében. Telefonbeszélgetések alapján eddig két elkövető került a vizsgálócsoport látóterébe, de nyomozók jelenleg nem állnak készen arra, hogy megnevezzék az elkövetőket.

A Malaysian Airlines légitársaság Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó gépét Kelet-Ukrajna felett lőtték le 2014. július 17-én. A fedélzeten tartózkodó mind a 298 utas és legénység életét veszette. Oroszország végig tagadta, hogy köze lett volna a gép lelövéséhez. 

Petro Porosenko ukrán elnök kijelentette "Minden okunk megvan azt remélni, hogy a közeljövőben a holland ügyészség vádat emel a felelősökkel szemben." Hozzátette, Ukrajna a maga részéről pedig minden lehetségest megtesz, hogy "Oroszország mint terrorizmust támogató állam tettei a megfelelő értékelést kapják az ENSZ Nemzetközi Bíróságától azokban a peres eljárásokban, amelyeket Ukrajna indított vele szemben a tavalyi év elején". 

"A gonoszság elnyeri büntetését, az igazság pedig helyreáll" - szögezte le Porosenko.

Dmitro Sztorozsuk ukrán első főügyészhelyettes csütörtöki kijevi sajtótájékoztatóján kiemelte: a szakértői vizsgálatok Hollandiában most közzétett eredménye azért fontos, mert nem pusztán azt mondja ki, hogy az utasszállító gép lezuhanását okozó Buk rakétát Oroszországban gyártották, hiszen ezt már korábban megállapították. Azért jelentős, mert hivatalosan kijelenti, hogy az önjáró tüzérségi rendszer, amelyből a rakétát kilőtték, a kilövés pillanatában az Oroszországi Föderáció fegyveres erőinek birtokában volt, konkrétan az oroszországi Kurszkban állomásozó 53. légvédelmi dandárhoz tartozott.

A tisztségviselő hangsúlyozta, hogy ezt a fegyvert a kelet-ukrajnai szakadárok nem vásárolták és nem is valamiféle misztikus módon szerezték meg. A holland főügyész egyértelműen úgy fogalmazott, hogy a malajziai légitársaság utasszállító repülőgépére olyan fegyverből adták le a lövést, amelyet Oroszországból szállítottak be Ukrajna területére. "Ez nem egyszerűen egy kijelentés, hanem ezek bizonyítékok úgy összegyűjtve, hogy megfeleljenek a bírósági eljáráshoz szükséges minden eljárási követelménynek" - szögezte le a főügyészhelyettes. 

Nemzetközi reakciók

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár csütörtökön Twitter-üzenetben elismerte a nemzetközi nyomozócsoport munkáját és a felelősök elszámoltatására szólított fel. "Közel négy évvel a tragédiát követően igazságot kell szolgáltatni" - fogalmazott.

Maja Kocijancic, az Európai Bizottság szóvivője sajtótájékoztató keretében újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: az uniós bizottság felszólítja Oroszországot, hogy minden erejével vegyen részt a nemzetközi nyomozócsoport munkájában a felelősök megállapítása és elszámoltathatósága érdekében.

Mark Rutte holland miniszterelnök közölte, azért szakította meg indiai látogatását, hogy részt vehessen a vizsgálócsoport csütörtöki beszámolóján.

Stef Blok holland külügyminiszter, aki nemrégiben Moszkvában tárgyalt az utasszállító tragédiájának ügyében, kijelentette: a bemutatott bizonyítékok fontos darabjait képezik a vizsgálat hamarosan összeálló eredményének. "Egyre világosabbak a repülőgép tragédiájának részletei" - fogalmazott.

Didier Reynders belga külügyminiszter nyilatkozatában arra szólított fel, hogy minden ország teljes mértékben járuljon hozzá a nyomozáshoz, hogy a felelősöket mielőbb bíróság elé lehessen állítani.

Julie Bishop ausztrál külügyminiszter nyilatkozatában súlyos aggodalmának adott hangot amiatt, hogy - mint írta - civilek ellen fordította fegyverét az orosz hadsereg. Az ausztrál hatóságok figyelembe véve a csütörtökön közzétett megállapításokat megbeszéléseket folytat partnereivel és számba veszi lehetőségeit - közölte.

Az orosz védelmi minisztérium és a külügyi tárca is cáfolja a szakértők bejelentését

Az orosz fegyveres erők egyetlen légvédelmi rakétarendszere sem haladt át soha az orosz-ukrán határon - közölte csütörtökön az orosz védelmi minisztérium a nemzetközi szakértőcsoport bejelentésére reagálva

Az orosz védelmi minisztérium a TASZSZ orosz hírügynökséget arról tájékoztatta, hogy "az Oroszországi Föderáció fegyveres erőinek egyetlen légvédelmi rakétarendszere sem haladt át soha az orosz-ukrán határon". A tárca rámutatott, hogy Moszkva a holland rendvédelmi szervekkel folytatott együttműködés keretében, egyebek között teljes körű tesztekkel is megerősített, "kimerítő bizonyítékokat" szolgáltatott, amelyek "egyértelműen arra mutatnak rá", hogy a Hollandiából felszállt Boeing utasszállító Ukrajna feletti megsemmisítéséért éppen hogy ukrán Buk légvédelmi rakétarendszer-egységek felelősek.

"Mi több, a nemzetközi vizsgálócsoportnak átadtuk a 2014. július 17-én a Rosztov megyei Uszty-Donyeckij község közelében működő, Utyosz-T útvonalkövető rádiólokátor-komplexumtól kapott, megszakítás nélküli elsődleges (feldolgozatlan) adatokat. A radar adataiban nem volt felfedezhető semmilyen légi tárgy közelítése a Boeing utasszállítóhoz keleti irányból, így Sznyezsnoje vagy Pervomajszkoje település felől sem" - hangzott az orosz védelmi minisztérium tájékoztatása.

Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint a nemzetközi szakértőcsoport előzetes jelentését "nem támasztják alá bizonyítékok", az csak "sajnálatra ad okot", a célja pedig Oroszország lejáratása. A dokumentum szerzői rámutattak, hogy a csoport figyelmen kívül hagyta a Moszkva által rendelkezésére bocsátott anyagok jelentős részét, egyebek között azt a tényt is, hogy orosz részről a nyomozás érdekében feloldották a Buk rendszerhez tartozó rakéták műszaki adatainak titkosítását, valamint megosztották a holland hatóságokkal a rakétákat gyártó Almaz-Altej cég teljes körű felmérésének eredményét.

Az orosz diplomaták sérelmezték, hogy a vizsgálat eredményét nem befolyásolták az orosz rádiólokációs megfigyelés által rendelkezésre bocsátott "meghamisíthatlan és megmásíthatlan" adatok. Az orosz diplomáciai tárca azt is kifogásolta, hogy a szakértők ehelyett a Bellingcat bloggercsoport által fabrikált anyagokra támaszkodtak.

Eduard Baszurin, a függetlenségét 2014-ben önhatalmúlag kikiáltó "Donyecki Népköztársaság" egyesített parancsnokságának helyettes vezetője az Interfax hírügynökségnek nyilatkozva azt állította, hogy a szakadár erők "semmilyen orosz fegyverzettel, beleértve a Bukokat", sem most nem rendelkeznek, sem akkor nem rendelkeztek. Baszurin úgy vélekedett, hogy a szovjet korszakban gyártott és Ukrajnában is rendszerbe állított Buk-rendszerek rakétáinak hovatartozását a cél eltalálása után gyakorlatilag lehetetlen megállapítani.