Külföld

Orbánt szidalmazta az európai baloldal

Újra megválasztották a botrányos múltú Sztanisevet a szocialisták élére

Egymással versenyeztek a vezetők a magyar kormány szidásában az európai szocialista kongresszus sajtótájékoztatóján. Az MSZP és partnerei szerint a baloldalra vár Európa megváltása.

európai baloldal 20150613
Martin Schulz, Szergej Sztanisev és Tóbiás József (Fotó: Varga Imre)

Az Európai Szocialisták Pártjának (PES) budapesti kongresszusa újraválasztotta elnökének Szergej Sztanisevet. A volt bolgár kormányfő egyetlen kihívója a spanyol Enrique Barón volt, aki azonban a kongresszuson tartott beszéde végén jelentette be, hogy visszavonja jelöltségét.

Sztanisev 2011 óta vezeti a PES-t, három éve az Altus-ügyhöz hasonló botrányba keveredett, amikor feleségével közös PR-cége nyerte meg az Európai Parlament egyik pályázatát, a létrehozott honlap azonban csak az EP központi oldalának másolata volt, s minimális költséget fordítottak rá. Sztanisev végül visszamondta a pályázatot, s visszautalta az összeget.

Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke beszédében a munkanélküliség elleni harcot nevezte a legfontosabb feladatnak, de kitért arra is, büszke rá, hogy az EU Orbán Viktor miniszterelnököt, akinek pártja az Európai Néppárt tagja, „arra kényszerítette”, vonja vissza azt a „borzalmas ötletét”, hogy bevezeti Magyarországon a halálbüntetést.

Gianni Pittella, az Európai Parlament szocialista frakcióvezetője temperamentumos beszédben elmondta, a szocialisták munkájának köszönhetően visszatért Európába a növekedés. Az eseményen több európai pártvezető is részt vett, estére pedig megérkezett Stefan Löfven svéd kormányfő is.

A kongresszus pénteki napjának végén tartott – s lapzártánk után véget ért – sajtótájékoztatón Martin Schulz az Európát érintő nemzetközi kihívások között a Krím orosz „jogsértő megszállását” és a menekültek tragédiáját emelte ki. Beszélt a bevándorlók hibáztatásában is megnyilvánuló populizmussal szembeni fellépésről, valamint elítélte a halálbüntetésről szóló párbeszéd emlegetését. Elmondta, egyik uniós országot sem tartja antidemokratikusnak, de vannak aggasztó tendenciák. Tóbiás József MSZP-elnök sajtótájékoztatója inkább kampánybeszéd benyomását keltette, hangsúlyozta, az európai baloldal elismeri a magyar szocialistákat, a kongresszust a felelősségteljes gondolkodás, az egyenlőtlenséget felszámoló új kezdetnek nevezte. Szerinte Európa konzervatív többsége nem mer változtatni, ezért a baloldalra várnak a bátor lépések. Sztanisev szerint elfogadhatatlan, hogy a Fidesz-kormány levezeti az országot az európai útról, s egyebek mellett bűnbaknak tekinti a menekülteket.

A kongresszus előtt Tóbiás József A szegénység elleni küzdelem és a generációk együttműködése című pénteki konferencián azt mondta: sem a közmunkaprogram, sem pedig „a plakát-gyűlöletkampány” nem méltó ahhoz, amit ma a szegénység elleni küzdelemben kellene tenni.


„Fizettessék vissza a pénzt Gyurcsánnyal!”

Burkolt pártfinanszírozást hajt végre azzal az Európai Unió, hogy másfél milliárd forintos megbízási díjú szerződést juttat Gyurcsány Ferenc bukott miniszterelnöknek, illetve háztáji vállalkozásának, az Altusnak – fogalmazott Böröcz László a PES tanácskozásának otthont adó Budapest Kongresszusi Központban. „Az európai szocialistáknak és az Európai Uniónak is az az érdeke, hogy ne keveredjenek burkolt pártfinanszírozás gyanújába” – tette hozzá a Fidelitas elnöke. Böröcz a szervezet nevében arra kérte az európai szocialistákat, hogy szólítsák fel az EU-t a szerződés felmondására, a volt kormányfőt pedig az eddig felvett pénz visszafizetésére. Emlékeztetett, Gyurcsány a magánvagyonából finanszírozza pártját, a Demokratikus Koalíciót. Tüttő Kata, az MSZP országos elnökségének tagja még a tájékoztató befejezése előtt azt mondta Böröcznek, hogy a kongresszuson ennél sokkal fontosabb problémákról beszélnek, mint például az ifjúsági munkanélküliség.