Külföld

Orbán Viktor: Nemzetállami megoldásokra van szükség

Számít hazánk támogatására a macedón miniszterelnök a migrációs válság kezelésében

Meg kell változtatni a határvédelmi uniós alapszerződést a magyar kormányfő szerint.

Nikola Gruevszki és Orbán 20151121
Nikola Gruevszki macedón és Orbán Viktor magyar kormányfő: Segítjük Macedónia határvédelmét (Fotó: Csudai Sándor)

Kifogáskeresés helyett nemzeti megoldásokat sürgetett a migrációs válságra Orbán Viktor kormányfő, miután macedón hivatali kollégájával tárgyalt. Schengen szerinte azoknak jár, akik képesek megvédeni a határt.

A migráció ellenőrizetlen és szabályozatlan formája emberéleteket követel a kontinensen, és közvetlen veszélynek teszi ki az Európai Unió polgárait – hangsúlyozta Orbán Viktor, aki határozott fellépést helyezett kilátásba a jelenlegi uniós bevándorláspolitikával szemben. A magyar miniszterelnök macedón partnerét, Nikola Gruevszkit fogadta a Parlamentben, és tárgyalásuk után úgy fogalmazott: tudomásul kell venni, hogy Európába olyan területekről érkeznek migránsok, ahol az uniós tagállamoknak katonai konfliktusaik vannak, és bennünket „azokban az országokban ellenségnek tekintenek”. Orbán felelőtlennek nevezte, hogy ennek tudatában „mi magunk hozzuk be a saját hátországunkba” azokat, akik terrorcselekményeket követhetnek el. A kormányfő szerint az unió tagállamainak és tagjelöltjeinek rendelkezniük kell saját határaik megvédésére vonatkozó képességgel. Macedón kollégáját arról biztosította, hogy Magyarország minden segítséget megad a határvédelemhez. Orbán szerint „Dublin halott, Schengen él”, mivel az előbbi szerződést egyre többen hagyják figyelmen kívül, Schengen végrehajtására mindenki törekszik. „Valaki vagy legyen tagja Schengennek, de akkor védje meg a határait, vagy ne védje meg a határait, de akkor ne legyen tagja a schengeni övezetnek” – hangsúlyozta.

Orbán kérdésre arról is beszélt, hogy az uniónak meg kell védenie a határait, a kultúráját, a gazdasági érdekeit és a demokráciáját. „A mostani alapszerződés ennek ma már akadálya, ezért szerintem át kell gondolnunk” – erősítette meg a Kossuth rádiónak adott interjúját.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy el kell lehetetleníteni a terrorizmust szétterítő kvótarendszert. Megjegyezte, egyelőre erősebbek azok, akik konokul kitartanak életszerűtlen álláspontjaik mellett. Orbán szerint a terrorizmus és a bevándorlás közötti összefüggést tagadó európai vezetők és az európai emberek józan esze közötti, folyamatosan mélyülő szakadék egyre inkább destabilizálja a kontinenst. Kitért arra is, hogy hazánk egyelőre nincs visszatoloncolási veszélynek kitéve, s egyébként Görögországba kellene visszavinni a migránsokat, s ott létrehozni nagy befogadóképességű táborokat.

Orbán Viktor elismerését fejezte ki Nikola Gruevszkinek Macedónia „folyamatos stabilizálásáért”. A macedón kormányfő intenzívebb együttműködést sürgetett a nyugat-balkáni országok és az EU között a migrációs válság kezelésében. Hangsúlyozta, Macedónia mindent megtesz, hogy minimalizálja a jelenlegi helyzetben rejlő veszélyt, és ebben számít Magyarország tapasztalataira is. Megjegyezte, Macedónia kétmilliós ország, nem engedheti meg magának, hogy naponta tízezer migráns lépjen be hozzá, felborítva az állam működését. A kormányfő attól tart, náluk rekednek azok, akiket Nyugat-Európa nem fogad be, s ők nem akarnak ütközőzónává válni Görögország és az Európai Unió többi része között. Nikola Gruevszki kiemelte, nagyra értékeli Orbán őszinte támogatását a macedón euroatlanti integrációs törekvésben.

Tegnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is arról biztosította macedón partnerét, Nikola Poposzkit, hogy hazánk támogatja Macedóniát mind az integrációjában, mind a migráció kezelésében.


Röviden
Uniós szigetből börtön a dzsihadistáknak

- Ideiglenesen szigorított határellenőrzést vezetett be a román határrendőrség a román-magyar határon, ezért a várakozási idő várhatóan nő - derült ki a román határrendőrség pénteki közleményéből.

- Több mint hatszáz szélsőségessel végeztek orosz robotrepülőgépek a dzsihadisták egy szíriai célpontján, Deir ez-Zór város közelében - erről tájékoztatta tegnap Vlagyimir Putyin orosz elnököt Szergej Sojgu védelmi miniszter pénteken. A légi csapások kapcsán a török külügyminisztérium pénteken bekérette az orosz nagykövetet, és követelte: Moszkva hagyja abba a szíriai türkmén települések bombázását.

- Belgiumban nem emelik tovább a terrorfenyegetettségre vonatkozó riasztási szintet a hatóságok, bár egyes biztonsági intézkedéseket fokozni fognak - jelentette a nemzetbiztonsági tanácsra hivatkozva a belga hírügynökség.

- A svéd rendőrség csütörtökön őrizetbe vett egy terrortámadást tervező iraki férfit, akit már két napja kerestek országszerte.

- Szigeten építtetne EU-börtönt a terroristáknak, valamint az eddiginél keményebb büntetések kiszabását követeli a militánsokra - a párizsi merényletek nyomán - Heinz-Christian Strache, a jobboldali Osztrák Szabadságpárt vezetője.

- Norvégia a jövőben már a határain elutasíthatja gyors és egyszerűsített eljárásban a védelemre nem szoruló menedékkérők beengedését. Oslo a múlt héten terjesztette elő a szigorításra vonatkozó intézkedéscsomagot, amelynek rendelkezései tegnap életbe léptek.