Külföld

Olcsóbb, hatékonyabb amerikai jelenlét

Kelet-közép-európai bázisainak fejlesztése érdekében is takarékoskodik a Pentagon

A Pentagon a költségvetési takarékoskodás és létszámcsökkentés jegyében több mint egy tucat európai támaszpontját zárja be. A legjelentősebb átalakítás Nagy-Britanniában lesz, ezt azonban később ellentételezik. Derek Chollet védelmi miniszterhelyettes elmondta: nagyobb hangsúlyt helyeznek a kelet-közép-európai bázisaik fejlesztésére.

Az amerikai védelmi minisztérium tizenöt európai katonai támaszpontjának bezárásáról döntött – jelentette be csütörtökön Washingtonban Derek Chollet védelmi miniszterhelyettes. A bezárt létesítményeket teljesen visszaadják az adott országnak, ezzel évente ötszázmillió dollárt szeretnének megtakarítani, ugyanakkor az átszervezésnek is vannak költségei. Az Egyesült Államok 67 ezer katonát állomásoztat kontinensen, a Pentagon szerint inkább az otthoni, húsz százalékos kapacitásfelesleggel kellene kezdeni a takarékoskodást, a Kongresszus azonban ettől elzárkózott.

A legjelentősebb döntés az amerikai jelenlét felszámolása a brit királyi légierő (RAF) bázisán, az angliai Mildenhallban. Innen jelenleg utántöltő, felderítő és különleges hadműveleteknél használt repülőgépek szállnak fel 3200 fős kiszolgáló személyzet támogatásával, ők hat éven belül távoznak, családjukkal együtt. Ezt később azzal fogják ellensúlyozni, hogy 2020-tól kezdve két századnyi F-35 típusú harci repülőgépet telepítenek a RAF Lakenheath nevű, közelben lévő bázisára, ahol jelenleg is állomásoznak amerikai harci repülőgépek.

Több kisebb létesítményt megszüntetnek Németországban is, a hidegháború maradványainak számító bázisok felszámolása után azonban összességében néhány száz fővel több amerikai katona marad Németországban. A portugáliai Lajes légitámaszpontról (Azori-szigetek) az ottani erők kétharmadát, ötszáz főt vonnak ki, Olaszországban azonban háromszáz fővel több amerikai katona fog szolgálni.

Chollet hangsúlyozta, hogy a „konszolidálás” nem csökkenti az amerikai katonai erők harci képességeit, „azt a képességet, hogy megfeleljenek a szövetségesek és partnerek irányában vállalt kötelezettségeknek”. Hangsúlyozta, „ezek a döntések megtakarításokat hoznak, és ez képessé tesz minket robusztus erők fenntartására Európában”. Chollet kiemelte, hogy ezáltal a Kongresszustól kapott csaknem egymilliárd dollár lehetővé fogja tenni, hogy infrastrukturális fejlesztéseket eszközöljenek bizonyos bázisaikon, különösen Kelet-Közép-Európában.