Külföld
Nem lehetnek különalkuk
Az Európai Unió nem akarja büntetni a briteket, a Brexit önmagában is büntetés – közölte Donald Tusk

Kilencoldalas javaslatot küldött szét az uniós tagállami kormányoknak Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az Egyesült Királyság kilépéséről szóló tárgyalásokról. A lengyel politikus által lefektetett irányelvek szerint London nem tárgyalhat külön, és nem is köthet különalkukat az uniós tagállamokkal, az EU egyként és egységesen fog fellépni. „Semmiről nincs megállapodás, amíg nincs mindenről megállapodás”, azaz részenként, témánként sem lehet külön megállapodni. Tusk az EU és az Egyesült Királyság jövőbeni kapcsolatáról úgy fogalmaz, hogy arról majd csak akkor lehet megállapodni, ha a kilépő ország már nem tagja az uniónak, a megállapodás előkészítése mindazonáltal már a kiválási tárgyalások második szakaszában megkezdődhet, ha az első fázis megfelelően halad.
Megerősítette az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács azon korábbi döntését is, amely szerint az unió szoros partnerségre törekszik, s a megállapodásnak a jogok és kötelezettségek egyensúlyán kell alapulnia, nem lehet „kimazsolázni” az egységes piac egyes elemeit, és az Egyesült Királyság az unión kívül nem élvezheti ugyanazokat a kiváltságokat és jogokat, mint a tagok.
A kilépés folyamatának rendezettnek kell lennie. Az első fázisban „ki kell bogozni” az Egyesült Királyságot tagállami jogaiból és kötelezettségeiből, a lehető legnagyobb bizonyosságot és tisztánlátást biztosítva minden érintettnek.
A második fázisban a kiválás utáni kapcsolatokra vonatkozóan akkor köthetők átmeneti megállapodások részkérdésekben, ha azok az unió érdekét szolgálják, s ezek csakis határozott időre szóló egyezségek lehetnek. Az iránymutatás egyértelműsíti, hogy az Egyesült Királyság kilépésével London elveszíti minden olyan egyezményből fakadó jogát és kötelezettségét, amelyet az Európai Unió kötött. Az ilyen nemzetközi megállapodások a jövőben csak az EU 27 tagjára vonatkoznak majd.
Tusk tegnap hosszan beszélt a Brexit-javaslatról, amikor Máltán tartott sajtótájékoztatót Joseph Muscat miniszterelnökkel. Négy dolgot emelt ki: az állampolgárok jogainak rendezését, a jogi vákuum kialakulását az uniós jog hatályának megszűnése nyomán az Egyesült Királyságban, a brit és uniós pénzügyi vállalások teljesítését, valamint azt, hogy „rugalmas és kreatív” megoldást kell találni az ír–észak-ír határ helyzetére, miután a brit kilépéssel az ír szigeten az unió külső határa fog húzódni. „A tárgyalások nehezek, bonyolultak és többször konfliktusosak lesznek. Ez megkerülhetetlen. A 27 tagú Európai Unió nem fog arra törekedni, hogy megbüntesse az Egyesült Királyságot. A Brexit önmagában elég nagy büntetés” – hangoztatta Donald Tusk.
Skót próbálkozás
Megírta az újabb skót függetlenségi népszavazáshoz engedélyt kérő levelet és el is küldte Londonba Nicola Sturgeon skót miniszterelnök. Lépése inkább jelképes, hiszen bizonyosra vehető, hogy Theresa May brit miniszterelnök elutasítja a kezdeményezést, és a skót kormány sem tervezi a közeljövőben a referendum kiírását. Az edinburgh-i parlament kedden hatalmazta fel Nicola Sturgeont az újabb skóciai függetlenségi népszavazás előkészületeinek megkezdésére. Skóciában 2014-ben szavaztak a függetlenségről, és az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékkal. Sturgeon szerint azért kell újra voksolni, mert a Brexit-népszavazáson 62 százalék a bennmaradásra szavazott, tehát akaratuk ellenére „rángatja ki” London a skótokat az Európai Unióból.