Külföld

Nem engednek a török miniszterek

Ausztria megtiltaná a külföldi politikusok kampányolását az országban

Az osztrák kormány több tagja is törvényi erővel akadályozná meg, hogy török vagy más külföldi politikusok Ausztriában kampányoljanak. A török külügyminiszter nem mondott le hamburgi szerepléséről.

Senki sem állíthatja meg a török kormányt abban, hogy Németországba menjenek és a honfitársaikkal találkozzanak – közölte tegnap Mevlüt Cavusoglu külügyminiszter, miután német városok visszavonták több rendezvény engedélyét is, ahol ő, vagy más török miniszterek az elnök jogköreit kiterjesztő alkotmánymódosításról szóló népszavazás kapcsán kampányolnának. Előző este a hamburgi hatóságok határozatlan időre lemondták Cavusoglu kampánygyűlését, arra hivatkozva, hogy a rendezvénycsarnokot a tűzjelző hiánya miatt bezáratták. Ankara szerint azonban az ilyen kifogások politikai állásfoglalást lepleznek. Tegnap délutáni híradások szerint Cavusoglu beszédének a török konzul rezidenciája adott helyet végül.

A közbiztonság és a közrend veszélyeztetése esetén betiltaná a külföldi politikusok Ausztriában tartandó rendezvényeit, emiatt módosítaná a gyülekezési törvényt is Wolfgang Sobotka osztrák belügyminiszter, aki minderről az Ö1 közszolgálati rádió keddi műsorában beszélt. „Más államban zajló politikai összetűzéseket nem szeretnénk Ausztriába beengedni” – mondta a miniszter. Úgy vélte, hogy az európai megoldás nem remélhető a kérdésben, ezért az osztrák kormány egységes lépésére van szükség.

Az elképzelés szerint a jövőben a belügyminiszter a külügyi tárcavezetővel egyetértésben – a kormány beleegyezésével – betilthatná külföldi politikus Ausztriában tartandó rendezvényét, amennyiben nem belpolitikai választási kampányról van szó.


Ankarának nagyon fontosak a diaszpóra szavazatai

5 perces interjú: Egeresi Zoltán, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársa

– Miért fontos a török kormánynak, hogy Németországban kampányol­hassanak?

– Németországban a közel hárommilliós török diaszpórából körülbelül 1,4-1,5 millióan szavazhatnak, s mintegy negyven százalékuk meg is tette a legutóbbi választásokon. Közöttük a kormányzó AKP magasan a legnépszerűbb párt. Ankara tudatosan épít a diaszpórára, most pedig különösen nagy szükség van a mozgósításra, hiszen Erdogan nem bízhat az igenek magabiztos győzelmében, minden szavazat számít.

– Meddig éleződhet a feszültség? Veszélybe kerülhet az EU–török migrációs megállapodás?

– Ha korlátozzák is a kampányszerepléseket, az európai vezetőknek nem érdeke egy hosszú távú tiltás. Látszanak már kompromisszumos megoldások, az egyik török miniszter például beszélt Németországban, de zárt rendezvényen. Meglátjuk, sikerül-e a közvélemény számára elfogadható megoldást találni. Török részről egyelőre nem merült fel, hogy ezt a konfliktust összekössék a migrációs egyezménnyel. Érdekes következmény még, hogy minden török párt elítélte a német tiltásokat, összezártak ebben a kérdésben.

– Korábban is kampányoltak Európában török politikusok. Miért nagyobb most a felháborodás?

– A török puccs utáni belpolitikai konfliktus begyűrűzött az európai diaszpórába is, a német parlamentben török politikusok is vannak, akik kritizálják Erdogant. Az európai vezetők nem értenek egyet az elnöki rendszer bevezetésével, és sokat ront a török kormány megítélésén is a Die Welt tudósítójának letartóztatása is.