Külföld
Nem csak Navracsicsot támadják Brüsszelben
Több uniós biztosjelöltnek is izzasztó „vizsgáztatásra” kell számítania az Európai Parlament meghallgatássorozatában

Nyilvánosságra hozta hétfőn az Európai Parlament az uniós biztosjelölteknek a szakbizottságok írásbeli kérdéseire adott válaszait. Az oktatási, kulturális, ifjúságpolitikai és uniós polgársági portfólióra jelölt Navracsics Tibor válaszaiban az átláthatóság, a parlamenttel való konstruktív együttműködés és az Európai Bizottság stratégiai célja melletti elkötelezettségét hangsúlyozta. Mint írta, egyetemi professzorként kifejezetten örült a ráosztott portfóliónak, s felidézte a Versenyben a jogokért nevű diákvetélkedőt is, amelyet tavaly a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium az ő kezdeményezésére indított el. Hangsúlyozta, első kézből vannak információi a tekintetben, hogy a kultúra hogyan tud hozzájárulni a diplomáciához, hiszen átlátta a kulturális intézetek rendszerét, s maga is több intézményt, valamint külföldi könyvvásárt nyitott meg.
A portfóliók kiosztása óta több más jelölt mellett Navracsics Tibort is folyamatosan támadják. Rebecca Harms és Philippe Lamberts, a zöldpárti frakció két társelnöke a Frankfurter Rundschau hétfői számában követelte Jean-Claude Juncker megválasztott bizottsági elnöktől, hogy cserélje le a magyar, a brit és a spanyol biztost. A bankok és pénzügyi piacok szabályozásáért felelős brit Jonathan Hillt azért utasítják el, mert „a londoni City egyik lobbistája”, a spanyol Miguel Arias Canete pedig szerintük a klímavédelem helyett a kőolaj biztosa lesz (mivel olajipari érdekeltségei voltak, s részvényeit csak az EP kritikája nyomán adta el). Álláspontjuk szerint Navracsics a polgári jogok terén a „polgári uniformizálást” fogja képviselni.
„Sértés, hogy éppen ez a férfi döntsön a jövőben arról, hogy mely civilszervezeteket támogassanak uniós pénzekkel a polgárjogok területén, miközben Magyarországon a kormánnyal szemben kritikus civilszervezeteket az állam ellenségének nyilvánítják és betiltják” – fogalmaztak.
Ahogy a La Libre Belqiue is rámutatott hétfői számában, nem csak Navracsics, Hill és Canete van „veszélyben”. A lap szerint rajtuk kívül a szlovén Alenka Bratuseknek, a francia Pierre Moscovicinek és a tegnap meghallgatott máltai Karmenu Vellának is kellemetlen három órát jósolt. Az energiaunióért felelős Bratusek a liberálisokhoz tartozik, tehát sem a néppárti (EPP), sem a szociáldemokrata (S & D) frakció nem áll mögötte, ráadásul leköszönő kormányfőként gyakorlatilag saját magát jelölte a posztra. Moscovici esélyeit az rontja, hogy noha Juncker neki szánja a gazdasági és pénzügyi tárcát, Franciaországgal évek óta képtelen betartani a költségvetési szabályokat. Ráadásul ő szocialista, tehát ha az S & D-s képviselők úgy döntenek, hogy „kilőnek” egy néppárti jelöltet, megszegve ezzel az informális megnemtámadási szerződést, akkor jó eséllyel rajta fognak bosszút állni. Vella felelne a halászatért és tengerészeti ügyekért, sokan bírálták Junckert, amiért ebbe a tárcába olvasztotta a környezetvédelmet. Ráadásul ez olyan terület, amiben Málta nem jeleskedik.
Ma ők vannak soron
Az illetékes szakbizottságok ma délelőtt hallgatják meg a kutatási, tudományos és innovációs portfólióra jelölt portugál Carlos Moedast, valamint a litván Vytenis Andriukaitist, akinek az egészségügyi és élelmiszer-biztonsági tárcát szánták. Kora délután kerül sorra a görög Dimitrisz Avramopulosz (migrációs ügyek és uniós belügyek), valamint az osztrák Johannes Hahn (európai szomszédságpolitika és csatlakozási tárgyalások), 18 órától pedig a ciprusi Hrisztosz Sztilianideszt (humanitárius segítségnyújtás és válságkezelés), valamint a szlovák Maros Sevcovicot (közlekedés és űrhajózás) meghallgatására.
Hölvényi felszólítása Vellának
Az Európai Parlament környezetvédelmi, halászati és közlekedési bizottsága hallgatta meg tegnap délután a máltai Karmenu Vellát. A környezetvédelmi, halászati és tengerészeti tárca várományosának nehéz három órát jósoltak, a szociáldemokratákat ugyanakkor alighanem meggyőzte, mivel a meghallgatás után kiadott közleményükben biztatónak nevezték a teljesítményét. Hölvényi György kereszténydemokrata EP-képviselő a cianidos bányászati technológia végleges, uniós betiltására szólította fel a jelöltet.
Vellával egy időben a svéd Cecilia Malmströmöt a nemzetközi kereskedelmi szakbizottság faggatta. A kereskedelmi biztosjelölt szerint a kereskedelempolitikának az állampolgárok érdekeit kell szolgálnia. Támogatja az Egyesült Államokkal kötendő szabadkereskedelmi megállapodást, ami sokat számít a munkahelyteremtés és a növekedés beindítása szempontjából. Hangsúlyozta, az ukrán–uniós megállapodással kapcsolatos legtöbb orosz aggodalom alaptalan, s az egyezményt csak a két érintett fél módosíthatja, Moszkva nem.
Német megoldás a világhálós problémákra
„Az infokommunikációs technológia közvetetten kulcsfontosságú az unió gazdaságának és oktatásának versenyképessége szempontjából” – hangsúlyozta bizottsági meghallgatásán Günther Oettinger. Az eddigi német uniós biztost a digitális területért és társadalomért felelős tárca vezetésére jelölték. A netsemlegességgel kapcsolatban – amely szerint a szolgáltatók nem válogathatnak, hogy mely cégek és szolgáltatások juthatnak sávszélességhez vagy nagyobb sávszélességhez –, Oettinger kifejtette: ahhoz, hogy senkit se érjen diszkrimináció az interneten, szükséges, hogy a szolgáltatók megfelelő infrastruktúrát tudjanak fenntartani.
Szintén tegnap este hallgatták meg a nemzetközi együttműködési és fejlesztési tárcára jelölt horvát Neven Mimicát. Mint mondta, a fejlesztéspolitikai döntéseket a kereskedelemmel összhangban kell meghozni. Mimica hangsúlyozta, hogy amennyiben a törékeny afrikai országok gazdasága összeomlik, és teret nyer a terrorizmus, az közvetlen fenyegetés Európának. Mindkét jelölt meghallgatása lapzártánk után ért véget.