Külföld
Most jön a neheze: David Cameront az ígéretei kötelezik
Máris tüntettek a konzervatív kormányfő ellen
Szinte minden skót választókerületben nyert a csütörtöki brit parlamenti választásokon a Skót Nemzeti Párt (SNP), a párt vezetője, Nicola Sturgeon azonban tegnap némileg lehűtötte a függetlenségpárti kedélyeket. A skót kormányfő hangsúlyozta, továbbra is az a célja, hogy Skócia „egy nap” függetlenné váljon, de az SNP-re most leadott szavazatokat nem fogja egy megismételt önállósági népszavazás voksainak tekinteni.
Sturgeon szerint most annak van itt az ideje, hogy a tavalyi referendum után megosztott skótokat újraegyesítsék. Miután a Konzervatív Párt egyedül is megszerezte a többséget, „látótávolságba került” a David Cameron miniszterelnök által 2017-re beígért népszavazás az uniós tagságról. Sturgeon szerint ha azon a népszavazáson az amúgy uniópárti skótok többsége a tagság mellett voksol, míg az Egyesült Királyság többi részén az elszakadást választják, az egy újabb skót függetlenségi népszavazást vetítene előre. A skót vezető egyébként nem támogatja az uniós tagságról szóló referendum megrendezését, de, mint mondta, ha már mindenképp megtartják, akkor csak kettős többséggel lépjenek ki az EU-ból, azaz akkor, ha mind a négy országrész – Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország – úgy dönt.
A The Washington Post szerint ugyanakkor az SNP sikerének valószínű következménye egy újabb függetlenségi népszavazás lesz, még akkor is, ha Sturgeon szerint ez most nincs napirenden. Az amerikai lap szombati cikkében emlékeztetett, hogy Cameron több önállóságot ígérve próbálta leszerelni a skótokat, így most egy maga kreálta problémával kell megküzdenie, miközben az uniós referendumról szóló ígérete is kötelezi.
Eközben a The Guardianben és több más brit lapban is sorra jelennek meg véleménycikkek azzal kapcsolatban, hogyan állhat talpra a Munkáspárt „vert serege” a választási kudarc után. Ed Miliband, aki öt éve vette át a párt vezetését, a Tony Blair fémjelezte korszak után balosabb irányba vitte a pártot, ez pedig elemzők szerint aggodalmat keltett az üzleti világban.
A választások másnapján több százan tüntettek David Cameron ellen a Downing Streeten, a résztvevők egy része összecsapásba keveredett a rendőrökkel. A közösségi médiában többen kifogásolták, hogy a konzervatív média elhallgatta a tüntetést.