Külföld

Migráció, biztonság, Brexit – ezek az EU-csúcs témái

Salzburgban gyűlnek össze az unió vezetői, Giuseppe Conte olasz és Sebastian Kurz osztrák kormányfő reformot hirdetett a illegális tengeri bevándorlás megakadályozására

Összegyűlnek az Európai Unió állam- és kormányfői, ahol szerdától tárgyalnak a főbb kérdésekről. Ezek a salzburgi csúcson a migráció és a biztonság, illetve az Egyesült Királyság jövő évi kilépésének kérdései lesznek. Közben Giuseppe Conte olasz kormányfő Rómában találkozott osztrák kollégájával, Sebastian Kurzcal, s egyetértettek európai tengeri katonai művelet szabályainak reformjával.

Giuseppe Conte és Sebastian Kurz 20180919
Giuseppe Conte és Sebastian Kurz átalakítaná a tengeri határok védelmét (Fotó: Reuters - Max Rossi)

A migrációról egyeztetnek majd mai, nem hivatalos munkavacsorájukon az EU vezetői Salzburgban, ahol Sebastian Kurz lesz a házigazda; elsősorban értékelik az illegális bevándorlók számának csökkentésére tett erőfeszítéseket, másrészt harmadik országokkal való együttműködést fontolgatják majd.

Meghívójában Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke reményét fejezte, hogy a feszültségek csökkennek majd a tagállamok között, és sikerül visszatérni egy konstruktív megközelítéshez, mert csak az vezethet eredményre a migráció kezelését illetően. Pozitív példaként felidézte, hogy a menedékkérők száma az utóbbi hónapokban a 2015-ös válság előtti szintre csökkent. Erről egyébként tegnap az osztrák kancellár és az olasz miniszterelnök is egyeztetett Rómában, ahol Giuseppe Conte olasz kormányfő az európai határ- és partvédelmi ügynökség megerősítését szorgalmazta közös sajtótájékoztatójukon. Conte kijelentette, ha Európa nem akar még egy Diciotti-ügyet, európai válaszra van szükség a migrációs politikában. Szükségesnek nevezte a Frontex és a Sophia európai tengeri katonai művelet szabályainak módosítását is, például hogy ne csak Olaszországba vigyék a tengeren kifogott migránsokat. Kurz elismerését fejezte ki a római kormánynak, hogy az olaszországi partokra érkező migrációt 80 százalékkal csökkentette, de hangsúlyozta, hogy európai megoldást kell találni a migráció további csökkentésére. A két fél tárgyalt az olaszországi osztrákok kettős állampolgárságáról is, amely a bécsi kormányprogramban is szerepel, de Conte kizárta ennek a lehetőségét. Kurz egyébként találkozott Emanuel Macron francia elnökkel is Párizsban, ahol a kancellár kijelentette, hogy nem vállal közösséget sem Olaszország, sem Magyarország európai politikájával.

A holnapi program az EU belső biztonságáról szól majd, rendőri és igazságügyi együttműködésről, valamint a határbiztonság és a kibervédelem erősítéséről, de Theresa May brit miniszterelnök beszámol majd a Szkripal-ügy állásáról is. A következő napirendi pontnál May már nem lesz jelen – itt a bennmaradó tagállamok vezetői és Michel Barnier uniós főtárgyaló vitatja meg a Brexit fejleményeit. Ugyancsak az EU-t érintő változás Gérard Collomb francia belügyminiszter tegnapi bejelentése, miszerint az EP-választások után otthagyja a kormányt, hogy a 2020-as önkormányzati választásokon ismét Lyon polgármesteri tisztére jelöltesse magát. Collomb távozása – aki elsőként támogatta Macront – első támogatója problémás lehet az elnök számára, aki erősen veszített népszerűségéből.


Uniós és unión kívüli migránsok

Szükség lehet még egy rendkívüli Brexit-ügyi EU-csúcstalálkozó összehívására novemberben – írta a vezetőknek küldött keddi meghívólevelében Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. „A Brexit okozta károk mérséklése közös érdekünk. Sajnos, a megállapodás nélküli kiválás még mindig elképzelhető, de ha felelősen cselekszünk, akkor elkerülhetjük a katasztrófát” – figyelmeztetett Tusk. Közben a brit belügyminisztérium mellett működő bevándorlási tanácsadó szervezet (MAC) kedden ismertette jelentését, amelyben azt javasolják, hogy a Brexit után a brit kormány alkalmazzon azonos bevándorlási szabályokat az Európai Unióból és az unión kívülről érkező munkavállalók esetében, mivel a migránsok gazdasági hatása nem nemzetiségüktől, hanem szakképzettségüktől és az általuk igénybe vett közszolgáltatásoktól függ. (UT)


Röviden

Belebukott a német szövetségi alkotmányvédelmi hivatal vezetője, Hans-Georg Maaßen a chemnitzi botrányba. Na nem a késelő migránsokkal kapcsolatosba, hanem az egyes, külföldieket üldöző németekről készült felvételek miattiba, amelynek kétségbe vonta valóságtartalmát. Bár a belügyminiszter kiállt mellette, az ellenzék és az SPD kérésére belügyi államtitkárrá „fokozták le”.

Elmarasztalta Belgiumot kedden a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága, mert a helyi hatóságok jogsértő módon tiltottak ki egy hajat teljesen elfedő, muszlim hidzsábot viselő nőt egy bírósági tárgyalásról. A törvényszék szerint a hatóságok megsértették az Emberi Jogok Európai Egyezményének vallásszabadságról szóló cikkét, és kártérítést ítélt meg a panaszosnak.

Több száz afrikai ideiglenes táborára csapott le a spanyol rendőrség Észak-Marokkón jogvédők szerint. A migránsok azért panaszkodtak, mert állításuk szerint a rendőrök elvették az embercsempész kifizetésére szánt pénzüket. Közben Athén a Leszbosz szigetén található, túlzsúfolt menekülttáborból Görögország más részeire kénytelen telepíteni a migránsokat. (ZV)