Külföld
Merkel: Bizalomvesztés történt Németországban
A szövetségi kormányra is kihatással lehetnek a bajor választási eredmények helyi lapok szerint – Hetven éve nem szerepelt ilyen rosszul a Keresztényszociális Unió

A CSU kapta a legtöbb szavazatot a hétfői hivatalos előzetes végeredmény szerint, de elveszítette többségét a bajor tartományi törvényhozási (Landtag-) választáson. A vasárnapi voksoláson a CSU csaknem hetven éve a leggyengébb eredményt érte el, a szavazatok 37,2 százalékát szerezte meg, de továbbra is messze a legnagyobb politikai erő Bajorországban, és nem lehet nélküle kormányt alakítani. A kormánypártnál is nagyobb mértékben gyengült az SPD, amely bajorországi történetének legrosszabb eredményével, 9,7 százalékkal zárta a választást.
A második számú politikai erő a CSU után a Zöldek pártja lett, a harmadik helyen egy tartományi párt,
a CSU-tól jobbra álló Szabad Választók (Freie Wähler) végeztek.
A választás utáni első nyilatkozatok alapján a CSU leginkább utóbbival alakítana kormányt. A müncheni Landtagba bejutott még a bevándorlásellenes Alternatíva Németországért (AfD), és visszajutott a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP).
Angela Merkel szerint a bajorországi tartományi választás eredménye a politika szereplői iránti bizalom megcsappanásának tulajdonítható. A német kancellár erről hétfői berlini sajtótájékoztatóján beszélt, ahol elmondta: a szövetségi kormány megalakítására és az utóbbi 12 hónapra visszatekintve meg kell állapítani, hogy nagyarányú bizalomvesztés történt. Ez az általa vezetett Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a CSU pártszövetségére is vonatkozik, amelytől a választók „elvárják, hogy egységesen tevékenykedjen” – tette hozzá. Kijelentette: a vasárnapi bajorországi választás tanulsága számára az, hogy nagyobb erővel kell dolgoznia a kormány iránti bizalomért és azért, hogy az eredmények „láthatóvá váljanak”.
Vezető német lapok a kormányzó CSU és a helyben ellenzékben lévő SPD vereségeként értékelték a bajor választási eredményeket. Az MTI szemléje szerint a Bild azt írta, az eredmény „kőkemény csapás” a CSU-nak, és megmutatja, hogy „megbukott a stratégiája, ha egyáltalán volt neki”. Az SPD-re pedig „már ellenzékben sincs igazán szükség” Bajorországban – írták, hozzátéve:
a tartományi választás azt is megmutatja, hogy a szövetségi szinten tavasszal alakított nagykoalíció a szociáldemokraták „sírja” lett.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint a CSU gyenge szereplésének legfőbb oka a menekültválság és a párt reakciója a válságra. Hozzátették: az SPD lehangoló eredménye azt mutatja, a szövetségi kormány tagjainak valamennyi tartományban „meg kell fizetniük azokért a kompromisszumokért, amelyeket népszerűtlen koalíciójuk fenntartása megkövetel”.
A Die Welt kiemelte, hogy a CSU választási eredményének „bomlasztó” hatása van az egész német pártrendszerre nézve.
„George Soros a CSU vesztét akarta”
A Keresztényszociális Unió (CSU) bizalmat vesztett, de továbbra is stabil kormánypárt Bajorországban – jelentette ki tegnap Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője tegnap, az intézet által szervezett, Győzött-e a magyar álláspont című konferencián. Mint mondta, a bajor választások után megmaradt az együttműködés a magyar és a bajor kormány között. Martin Kastler, a Hanns-Seidel Alapítvány regionális vezetője elmondta, hogy a bajor kormánykoalíciós egyeztetések a CSU és a Szabad Választók között már hétfőn megkezdődtek. Közölte, hogy a bajor választás egyik legnagyobb vesztese George Soros, aki szerinte a kampányban is részt vett, és a CSU vesztét akarta. Kiss J. László, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára kijelentette, ha a Kereszténydemokrata Uniónak (CDU) komoly veszteségei lesznek két hét múlva, a hesseni tartományi választásokon, majd az EP-választásokon, lehet, hogy a szociáldemokraták úgy döntenek, nem folytatják a nagykoalíciót. Ekkor viszont véget érne a Merkel-korszak.