Külföld

Menekültek áradata vár idén Európára

A lakosság számát nézve Magyarországon háromszor annyi menedékkérelmet adnak be, mint Ausztriában vagy Svédországban

Drámaian növekszik a menekültek száma a világon az ENSZ adatai szerint. Az unió statisztikai hivatala eközben arra mutatott rá, hogy az EU-ban menedéket kérők több mint fele Németországban és hazánkban ad be kérelmet. Az egymillió lakosra vetített menedékkérelmek száma hazánkban a legmagasabb.

menekült 20150619
Menekült férfi imádkozik az iszlám böjti időszak, a ramadán ünnep első napján az olasz partoknál (Fotó: Reuters - Eric Gaillard)

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) csütörtökön nyilvánosságra hozott éves jelentése szerint tavaly drámaian felgyorsult a menekülésre kényszerített emberek számának növekedése, 2013 végén még csak 51,2 millióan voltak a világon, tavaly pedig 59,5 millióra nőtt a menekültek és az otthonukból elűzöttek száma. Antonio Guterres menekültügyi főbiztos Genfben elmondta, sem az UNHCR, sem más humanitárius szervezetek nem győzik ellátni a menekülteket, se elég alkalmazottjuk, se megfelelő anyagi forrásuk nincs rá. Becslése szerint a menekültek száma az idei év végén fog tetőzni.

A legtöbben a négy éve tartó szíriai konfliktus elől menekültek, de az elmúlt öt évben összesen legalább 14 fegyveres konfliktus tört ki vagy újult ki a világban. A menekültek fele gyerek, tavaly pedig mindössze 126 800 ember tudott visszatérni a szülőföldjére, ez három évtizedes negatív rekord. Néhány nappal korábban az Amnesty International is éves jelentést adott ki a témában, mint írták, a II. világháború óta nem alakult ki a jelenlegivel összemérhető súlyosságú menekültválság, amelynek megoldására csak akkor van remény, ha a kormányok felismerik, hogy globális léptékű válságról van szó. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerint az idei év első három hónapjában 185 ezer új menedékkérőt regisztráltak az unió tagállamaiban. Németországban 73 120 új menedékkérelmet nyújtottak be, Magyarországon pedig 32 810-et. Berlinnek csaknem harmadával több kérelmet kell elbírálnia, mint a tavalyi év utolsó negyedében, Magyarországon 2014 utolsó hónapjaihoz képest hatodával emelkedett az új menedékkérők száma. A magyar határt átlépő menedékkérők döntő többsége, 22 830 fő Koszovóból érkezett, jóval kevesebb, 4020 menedékkérő jött Afganisztánból és 2415 Szíriából.

Az egymillió lakosra vetített menedékkérelmek száma messze Magyarországon a legmagasabb. Míg az unió egészében egymillió emberre 365 menedékkérő jut, addig hazánkban 3322. Németországban ez a szám 905, Svédországban és Ausztriában pedig valamivel több mint 1100.

Uniós szinten a legtöbb menedékkérő, 48 870 ember Koszovóból érkezett. Szíriából 29 095-en, Afganisztánból 12 910-en jöttek. Az unió egészét tekintve a 2014-et záró periódushoz képest nem emelkedett a menedékkérők száma, a tavalyi év elejéhez képest viszont 86 százalékkal emelkedett.

Olaszországban közel 28 százalékkal csökkent a januártól március végéig tartó időszakban a menedékkérők száma az előző év utolsó hónapjaihoz képest, 21 285-ről 15 245-re. A hagyományosan szintén sok menedékkérelmet regisztráló Svédországban 20 ezer környékéről 11 és fél ezerre esett vissza az új menedékkérők száma.


Röviden
Varsó és pozsony „segítő kezet” nyújtana

- Tarthatatlanná vált a helyzet az alsó-ausztriai Traiskirchenben, ahol hétszázzal több menekültet próbálnak elhelyezni, mint amennyi a tábor befogadóképessége. Összesen háromezren vannak, 1825 ember az épületekben, 480 pedig a felállított sátortáborban alszik. A kisváros terhein Bécsújhely próbál segíteni, négyszáz embert ugyanis az ottani Nova Arénában szállásolnak el. Ausztrián belül a menedékkérők elhelyezésére vonatkozó kvótarendszert csak három tartomány – Bécs, Alsó-Ausztria és Stájerország – teljesíti. Hamarosan betelik azonban a kvóta 88 százalékos teljesítésén álló Salzburg, és a 91-91 százalékot teljesítő Burgenland és Karintia tartományban is.

- Globális történelmi szempontból ma semmi olyan nem történik, amivel Európa nem tudna megbirkózni – jelentette ki Jan Schroth, a genfi székhelyű Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) csehországi irodájának vezetője a jelenlegi bevándorlási problémával kapcsolatban csütörtökön a cseh közszolgálati hírtelevízióban (CT24). „Amiben a mai helyzet valóban rendkívüli és drámai, az a halottak száma, az, hogy Európa határainál olyan sok ember hal meg, gyakran feleslegesen” – mutatott rá Schroth. Az IOM adataira hivatkozva a szakértő azt állította, hogy a menekülők száma jelenleg stabilizálódott. Az idei első fél évben mintegy százezer ember érkezett Európába, míg az egész tavalyi évben kétszázezer. „A menekültek száma most tehát már nem emelkedik” – szögezte le Schroth.

- A lengyelek többsége úgy gondolja, hogy Lengyelországnak menedéket kellene nyújtania azok számára, akik meggyőződésük vagy politikai tevékenységük miatt üldöztetésnek vannak kitéve a hazájukban – derült ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből. A CBOS közvélemény-kutató intézet felmérése szerint a megkérdezettek 76 százaléka támogatja a hazájukban meggyőződésük vagy politikai tevékenységük miatt üldözöttek befogadását, míg 15 százalékuk ellenzi ezt. A válaszadók 22 százaléka nemcsak rövid távú segítséget nyújtana a menekülteknek, hanem engedélyezné azt is, hogy letelepedjenek Lengyelországban.

- A menekülteknek való segítségnyújtás, valamint Szlovákia euroatlanti kötődései-ből adódó kötelezettségeinek teljesítése mellett állt ki országértékelő beszédében a szlovák államfő. Andrej Kiska ugyanakkor a menekültek kvótarendszer alapján történő újraelosztását nem tartja helyes megoldásnak.