Külföld
Megvétózza az igazságügyi reformot a lengyel államfő
Andrzej Duda közölte, a három, Brüsszel által is vitatott törvény közül kettőt nem ír alá, viszont a bíróságok szervezetéről szóló jogszabálytervezetet igen
Andrzej Duda szerint a reform miatt nem kerülhet szembe a társadalom és az állam (Fotó: Reuters/Kacper Pempel)
Ezrek tiltakoztak a múlt vasárnap is Lengyelország számos városában a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt parlamenti többsége által megszavazott igazságügyi reformok ellen. A tiltakozás résztvevői a fékek és ellensúlyok demokratikus rendszere elleni támadásként értékelik a PiS lépéseit, és azzal vádolják a párt elnökét, Jaroslaw Kaczynskit, hogy hatalmának bebetonozása érdekében autoriter módon cselekszik. Varsóban az elnöki palota és a legfelsőbb bíróság épületénél összegyűlt demonstrálók felszólították Andrzej Duda államfőt, hogy vétózza meg a vitatott három törvényt, amellyel a kormánypárt ellenőrzése alá vonnák a legfelsőbb bíróságot és az igazságszolgáltatás más területeit.
Duda hétfőn bejelentette, vétót emel a három törvény közül kettő – az országos igazságszolgáltatási tanácsot (KRS) és a legfelsőbb bíróságot érintő jogszabály – ellen. Az államfő ugyanakkor a harmadik, a bíróságok szervezetéről szóló törvényjavaslatot aláírja. Andrzej Duda kifogásolta, hogy a legfelsőbb bíróságról szóló törvény előterjesztői nem konzultáltak vele a jogszabálytervezetről. Az elnök a lengyel alkotmányos hagyománytól idegennek nevezte a legfelsőbb bíróságról szóló törvény azon előírásait, amelyek alapján – mint mondta – „a főügyész beavatkozhatna a legfelsőbb bíróság munkájába”. Az államfő hozzátette, a legfelsőbb bíróságról szóló jogszabály összefügg a KRS-ről szólóval, ezért mindkettő ellen vétót emel, és két hónapon belül két új törvényjavaslatot készít elő szakértők segítségével. Az elnök elismerte: a lengyel igazságszolgáltatás „kétségtelenül javításra szorul eljárási, formális és sajnos sok esetben erkölcsi szinten is”, de egyúttal fontosnak nevezte, hogy a változások miatt „a társadalom és az állam ne kerüljön szembe egymással”.
A varsói államfői palota előtt hétfőn tüntető csoport azt követelte, hogy Duda vétózza meg a harmadik, a bíróságok szervezetéről szóló törvényt is. Ugyanígy reagáltak az elnök bejelentésére a legnagyobb ellenzéki párt, a Polgári Platform (PO) politikusai is. A PO nevében nyilatkozó Andrzej Halicki úgy értékelte: a bíróságok szervezetéről szóló törvény megvétózása „következménye kell, hogy legyen annak, ami az első két jogszabályról szóló döntést eredményezte”. Az államfő által jóváhagyott törvénymódosítás megváltoztatja a bíróságok elnökei kinevezésének és visszahívásának eddigi gyakorlatát úgy, hogy ebbe nagyobb beleszólása lesz az igazságügyi miniszternek, emellett a jövőben az egyes pereket vezető bírákat nem kinevezés, hanem sorsolás útján fogják kijelölni. Mariusz Witczak PO-s képviselő úgy vélte: az utóbbi napok tüntetései „megakadályozták, hogy Jaroslaw Kaczynski, a kormányzó párt elnöke államcsínyt hajtson végre”.
Az államfő bejelentése után a PiS vezető politikusai Varsóban egyeztettek Andrzej Dudával. A megbeszélésen részt vett Beata Szydlo kormányfő, valamint Marek Kuchcinski alsó- és Stanislaw Karczewski felsőházi elnök. Az államfő szóvivője a találkozó után közölte: Duda álláspontja változatlan. A PiS vezetése, ezen belül Jaroslaw Kaczynski pártelnök ezt követően ült össze egyeztetésre.