Külföld

Megismételhetik a választást

Lehet mégsem dőlt el, ki lesz Ausztria új elnöke

Sajtóinformációk szerint várhatóan meg kell ismételni az osztrák elnökválasztás második fordulóját. Hivatalos döntés még nincs.

Az osztrák alkotmánybíróság a jövő héten fogja tárgyalni az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) terjedelmes beadványát, amelyben megtámadták az elnökválasztás május 22-én megtartott második fordulójának eredményét. Az első fordulót, április 28-án az FPÖ-s Norbert Hofer nyerte 35 százalékkal, s a második fordulóba jutott még a Zöldek által támogatott, de hivatalosan független Alexander Vam der Bellen is, 21 százalékkal. A néppárti-szociáldemokrata nagykoalíció két jelöltje együtt sem szerezte meg a szavazatok negyedét. A második fordulót nagyon szorosan Van der Bellen nyerte meg, mindössze harmincezer szavazattal megelőzve Hofert.

A szokatlanul szoros eredmény fényében különösen érdekes, hogy az FPÖ 150 oldalas beadványa szerint a 117 választási körzetből 94-ben történt valamilyen szabálytalanság. Hét körzetben olyan személyek számoltak össze több mint 58 ezer szavazatot, akik erre nem is lettek volna jogosultak – állítja az FPÖ ügyvédje. Július hatodikáig kell döntenie az Alkotmánybíróságnak, az Österreich napilap azonban belsős informá­ciókra hivatkozva máris arról írt, hogy meg kell ismételni a második fordulót idén ősszel. Az osztrák sajtóban mindeddig nem bukkant fel olyan szakértői vélemény, amely szerint biztos az ismétlés, általában csak egyes körzetekben történő újraszámolást valószínűsítenek.

Heinz-Christian Strache, az FPÖ elnöke korábbi sajtótájékoztatóján arról számolt be, nyolcvankét helyen fordult elő, hogy a megengedettnél előbb kezdték meg a levélben leadott szavazatok megszámlálását, esetleg nem az előírt módon csoportosították a voksokat. Néhány választókörzetben nem a megfelelő borítékot küldték ki a levélben szavazó választópolgároknak, így az a voks érvénytelennek vagy semmisnek számított. A bejelentés szerint a szabálytalanságok 570 ezer szavazatot érintenek. Az FPÖ panaszában olyan szabálytalanságokra is utalt, hogy nem osztrák állampolgárok és tizenhat év alattiak is leadhatták szavazatukat. „Nem rossz vesztesek vagyunk, hanem felelősséget érzünk a demokrácia iránt” – fogalmazott Strache, aki szerint ha nem történtek volna ezek a hibák, Hofer lehetne az államfő.