Külföld

Mégis Orbánt vonták kérdőre

„Demokratikusan választott kormányt támadnak”

A halálbüntetésről szóló brüsszeli bizottsági vitán a magyar nemzeti konzultációt bírálták a képviselők, akik szerint Orbán Viktor a tűzzel játszik.

Az Európai Parlament (EP) alapjogi (LIBE) bizottsága tegnap délután arról tartott vitát, hogy milyen hatása lenne annak, ha egy tagállam újra bevezetné a halálbüntetést. A vita megtartásáról Martin Schulz EP-elnök és a frakcióvezetők határoztak múlt héten Orbán Viktor azon nyilatkozatának apropóján, hogy napirenden kell tartani a halálbüntetésről szóló vitát. A kormányfő egyértelműsítette Martin Schulz felé, hogy a magyar kormány nem tervezi a halálbüntetés bevezetését.

A vita mégsem került le a napirendről, emiatt a tegnapi vitán a képviselők egy része azt firtatta, hogy akkor miért kell róla vitát rendezni, mások pedig azt, hogy Orbán miért beszélt erről, ha nem tervezi bevezetni. A német szocialista Birgit Sippel szerint a magyar kormányfő a tűzzel játszik, hiszen tudja, hogy az Európai Unió alapjogi chartája tiltja a halálbüntetést. Okafogyottnak tartotta a vitát a bajor néppárti Monika Hohlmeier is, a finn reformkonzervatív (ECR) Jussi Halla-Aho pedig közölte, az EP-t rendszeresen arra használják, hogy egy tagállam demokratikusan megválasztott kormányát támadják. A holland liberális Sophie in ’t Veld szerint Orbán átlépte a határt, s nyilvánvaló, hogy nem akarja bevezetni a halálbüntetést, hanem provokál, „a középső ujját mutatja Európának”. Az ECR lengyel képviselője, Jurek Marek kifogásolta, hogy pusztán a vita nyitásának felvetése miatt kritizálják Orbánt.

A halálbüntetés helyett a főszerepet a bevándorlásról szóló nemzeti konzultáció kérdőíve játszotta, noha a bizottság fideszes alelnöke, Gál Kinga többször is felhívta rá a figyelmet, hogy a napirendi pont nem erről szól. Niedermüller Péter felszólalására is reagálva elfogadhatatlannak nevezte, hogy a vitát arra használják, hogy a magyar kormányt támadják, s kifogásolta, hogy a DK-s képviselő hamis idézeteket hangoztat. A kérdőívet élesen bírálta a baloldali, liberális és zöldpárti képviselők mellett Hohlmeier is. Mint mondta, reagálni kell az emberek félelmeire, a konzultáció kérdései azonban elfogadhatatlan módon hibáztatják Brüsszelt a migrációért, amit pedig a terrorizmussal kötnek össze. Hozzátette, józan vitára van szükség ebben az ügyben. Sophie in ’t Veld megismételte a liberálisok javaslatát egy uniós szintű mechanizmus létrehozására, amely lehetővé tenné az alapjogok betartásának folyamatos monitorozását minden tagállam esetében egyformán.