Külföld
„Megint olajat önt a tűzre Martin Schulz”
Több orosz diplomata kitiltásáról határozott konzultálás nélkül

Az Európai Parlament elnöke, Martin Schulz kedden döntött az oroszoknak adott válaszlépéseiről, miután szombaton az interneten is megjelent annak a nyolcvankilenc embernek a névsora, akikkel szemben Oroszország beutazási tilalmat rendelt el. A „feketelistán” Moszkvát élesen bíráló politikusok – köztük EP-képviselők –, közéleti szereplők és katonai, titkosszolgálati tisztségviselők is vannak. Több uniós tisztségviselő is önkényesnek, valamint megalapozatlannak nevezte a listát. Schulz kedden este közleményben, valamint az EP-képviselőknek írt e-mailben tájékoztatott arról, hogy az orosz EU-nagykövetség diplomatáinak szabad belépését mostantól Vlagyimir Csizsov nagykövetre és egy általa megnevezett személyre korlátozza. Lapunk úgy tudja, az orosz nagykövetségről velük együtt tíz diplomatának volt belépőkártyája. Schulz emellett közölte, hogy az EP felfüggeszti tevékenységét az EU-orosz parlamenti együttműködési bizottságban, és eseti alapon fogja engedélyeztetni az orosz parlamenti képviselők belépését az EP-be. Döntését azzal indokolta, hogy az orosz hatóságok nem tették átláthatóvá intézkedéseiket, jogosnak tartja tehát a megfelelő válaszintézkedéseket mindaddig, amíg Moszkva nem oldja fel a korlátozásokat.
A svéd néppárti Anna Maria Corazza Bildt szerepel az orosz listán, a Politico birtokába került válaszlevelében mégis azt írta Schulznak, hogy „egyoldalúan meghozott döntése önkényes és antidemokratikus”. A politikus emlékeztette Schulzot, hogy a listán szereplő több képviselőtársával egyetemben találkozót kértek tőle az ügy megvitatására, az elnök azonban megelőzte őket, és a nyilvánosság elé vitte a dolgot. „Szeretném emlékeztetni, hogy egyénekként szerepelünk a listán, nem az Európai Parlamentet mint intézményt szankcionálták. Értékelem, hogy felvilágosítást kért az orosz hatóságoktól, és szolidaritásáról biztosít minket, elutasítom azonban azt a káros és kontraproduktív választ, amelyet az ügyre adott” – fogalmazott Bildt.
Függetlenül attól, hogy mit gondolunk Martin Schulz válaszintézkedéséről, elfogadhatatlan, hogy nem konzultált a képviselőkkel – hangsúlyozta lapunknak Schöpflin György. A Fidesz-KNDP európai parlamenti képviselője elmondta, az EU–Oroszország parlamenti delegációt – amelynek ő póttagja – is csak utólag értesítették. „Sokan megkérdőjelezik Schulz szimbolikus politikai lépésének értelmét is, hiszen az ilyen gesztusoknak kétségkívül megvan a jelentőségük, ám most vannak, akik amellett vannak, hogy legyen párbeszéd az oroszokkal, mások pedig ellenzik – fogalmazott Schöpflin, hozzátéve: – noha a kereskedelem folytatása mindkét félnek érdeke, Brüsszel és Moszkva kommunikációja a süketek párbeszédére hasonlít.” Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) EP-képviselője, Georg Mayer szerint Schulz olajat önt a tűzre, és döntése a párbeszéd helyett csak a konfliktus eszkalálódásához vezet.
Az orosz külügyi tárcánál Szergej Rjabkov miniszterhelyettes kommentárjából ítélve nem estek pánikba. „A parlamentbe tulajdonképpen nem is kell elmenni, korlátozásokkal vagy nélkülük, ott nincs mit csinálni” – fogalmazott. Megismételte, az orosz lista törvényes és arányos válaszlépés volt azt uniós utazási korlátozásokra. Marija Zaharova külügyi szóvivő az orosz diplomaták elleni boszorkányüldözésnek nevezte Schulz bejelentését, és magyarázatot követelt.
Szocialista vezetők találkoznak hazánkban
Több miniszterelnök és európai vezető részvételével rendezik meg a jövő héten az Európai Szocialisták Pártja kongresszusát Budapesten - közölte tegnap az MSZP elnöke. Tóbiás József a kongresszus kapcsán elmondta: soha az elmúlt negyedszázadban nem fordult elő, hogy bármely politikai erő ilyen jelentős nemzetközi rendezvénynek adhatott otthont, mint az MSZP június 12-13-án. Mint kifejtette, a kongresszusra a magyar fővárosba érkezik mások mellett Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke, Sigmar Gabriel, a német Szociáldemokrata Párt elnöke, Németország alkancellárja, Federica Mogherini, az Európai Bizottság külügyi főképviselője és Matteo Renzi, az olasz Szociáldemokrata Párt elnöke, Olaszország miniszterelnöke. Az Európai Néppárt EP-frakciójának vezetősége ma és holnap Budapesten ülésezik, tanácskozásuk fő témája az adatvédelem és az adózás. A nem sajtónyilvános eseményen az Európai Bizottság és a magyar kormány több tagja is felszólal.
Kettős mércével vádolják Verhofstadtot
„Durva liberális kettős beszédnek” nevezte tegnap a Fidelitas az EP liberális frakcióvezetőjének újabb kirohanását Orbán Viktor ellen. Guy Verhofstadt legutóbb a magyar miniszterelnöknek a gazdasági bevándorlás visszaszorítására tett javaslatait ellenezte vadul, míg „hajdani harcostársa, a liberális pártszövetség korábbi elnöke a napokban durva szélsőjobboldali kirohanást intézett a bevándorlók ellen” - írta a Fidelitas az MTI-hez eljuttatott közleményében. Kristiina Ojuland ugyanis Facebook-posztjában leszögezte, hogy a „fehér faj” védelmében korlátozni kell az Afrika felől érkező „néger bevándorlást”, a bizottság által javasolt kvótarendszert pedig egy páneurópai mozgalomnak kell elvetnie - idézték az észt politikus nemzetközi visszhangot kiváltó mondatait. Az orosz SputnikNews című hírportál tegnap arról írt, hogy az uniónak a menekültek letelepítésére tett kísérlete egyre inkább „rasszista” és „migránsellenes” hangulatot teremt a kontinens északi országaiban.
(TL)