Külföld
Meghiúsult a török puccs, Erdogan elnök leszámol az ellene forduló erőkkel
Át akarta venni a hatalmat a hadsereg egy része – Csaknem háromszáz áldozat van
Katonai puccsot kísérelt meg a hadsereg egy része Törökországban péntek este, éjfél után azonban még nem volt világos, hogy kinek a kezében van valójában a hatalom: a puccsisták közleményben jelentették be, hogy átvették az ellenőrzést, miközben a az államfő és a miniszterelnök egyaránt biztosította a lakosságot, hogy nem döntötték meg a kormányt, s a „lázadók meg fognak fizetni” tettükért. Kijárási tilalmat és katonai igazgatást vezettek be az ország egész területén, Ankarában és Isztambulban robbanások hallatszottak, és lövöldözés is kitört katonák és rendőrök között. Isztambulban egy hídon több ember megsebesült a lövöldözésben. Péntek este az NTV hírtelevízióban közölte Binali Yildirim török kormányfő, hogy „katonai puccskísérlet van folyamatban Törökországban”. Mindenkit nyugalomra intett, és biztosította a lakosságot, hogy „a török demokrácia győzedelmeskedni fog, a puccsot megkísérlőket szigorúan megbüntetik”. Azt mondta, hogy a hadsereg egy frakciójáról van szó. Hozzátette: mozgósították a biztonsági erőket, hogy „megtegyék azt, ami szükséges”. Yildirim hangsúlyozta: „a nép által megválasztott kormány hivatalban marad. Ez a kormány akkor távozik, amikor az emberek így döntenek”.
Nem sokkal később azonban egymást követték a puccsra jellemző események. A média arról számolt be, hogy lezárták az isztambuli Boszporusz-hidat és a Győzedelmes Mehmed szultán hídját, a főváros, Ankara felett pedig katonai repülők és helikopterek repültek át, fegyverropogás hallatszott. Helikopterről tüzet nyitottak a török hírszerzés és rendőrség épületére Ankarában. Tankokról sugárzott felvételt a török NTV hírtelevízió, amint a páncélosok az isztambuli Atatürk nemzetközi repülőtér felé közelítenek. A parlament épületét tankok vették körül, és szintén fegyverropogás hallatszott. A török hadsereg lezárta az isztambuli repülőteret, felfüggesztették az összes járatot, valamint a katonák elfoglalták a kormány épületét Ankarában, behatoltak az állami televízió épületébe is. Nem sokkal később erősítették meg először azt az értesülést, miszerint Recep Tayyip Erdogan államfő biztonságban van. Maga Erdogan ezután egyenes adásban szólalt meg a CNN Türk televízióban. A televízió egyik női riporterének a mobiltelefonjáról adott nyilatkozatában biztosította a lakosságot, hogy ő még mindig az ország államfője, és arra sarkallta az embereket, hogy tartsanak ki, menjenek ki az utcára. Leszögezte: a puccskísérletet a hadseregen belüli kisebb csoport hajtotta végre, és szerinte ez a próbálkozás kudarcra van ítélve. Felszólította az embereket, hogy ne féljenek, az egész nemzet fogjon össze, tagjai gyülekezzenek a tereken, így adjanak választ a lázadási kísérletre. Jelezte, hogy a felkelők drága árat fognak fizetni a bíróságokon. Erdogan másodszor már az isztambuli repülőtéren beszélt az őt lelkesen fogadó tömeg előtt. Akkorra már úgy nyilatkozott: a török vezetés meghiúsította a puccskísérletet. A két nyilatkozat között más harci cselekmények mellett bombatámadás érte a parlamentet is.
„Terrorista bandák” akartak puccsot elkövetni Törökországban szombatra virradóra, de a demokratikus társadalom ellenállt – jelentette ki a török kormányfő sajtótájékoztatóján Ankarában szombaton. A török elnöki hivatal ugyanakkor Twitter-üzenetében arra figyelmeztetett, hogy bármikor újabb puccskísérlet történhet, ezért állandó készenlétre van szükség. Binali Yildirim miniszterelnök köszönetet mondott a civileknek az ellenállásért, valamint azoknak a katonáknak és rendőröknek, akik a kormány oldalára álltak. Kijelentette: lassan véget érnek a harcok és helyreáll a rend. Hangsúlyozta az összeesküvőket bíróság elé állítják, azt kapják, amit megérdemelnek. A miniszterelnök az államcsínykísérletről kijelentette: nem kizárt, hogy a hírszerzés területén történtek hibák. Mindezt – mint fogalmazott – ki fogják vizsgálni, de a vizsgálatnak most még nincs itt az ideje. Az al-Dzsazíra pánarab hírtévé tudósítói a helyszínről arról számoltak be, hogy szombat reggelre visszatért a nyugalom Ankarában és Isztambulban. Fikri Isik török védelmi miniszter szombat este bejelentette: sikerült megakadályozni a katonai puccsot, nincs olyan terület Törökországban, amelyet ne a kormány ellenőrizne. Binali Yildirim miniszterelnök egy ankarai kormánypárti tüntetésen szintén arra kérte tömeget, hogy maradjon az utcákon. Délután rendkívüli ülést tartottak a puccskísérlet során súlyos károkat szenvedett török parlamentben Ankarában. Az ülés végén a négy fő párt, az AKP, a CHP, a kurdbarát Népek Demokratikus Pártja (HDP) és a nacionalista Nemzeti Cselekvés Párt (MHP) közös közleményben ítélte el a puccskísérletet.
Minden állami intézményt megtisztítunk a gülenista vírustól – fogadkozott Recep Tayyip Erdogan török elnök vasárnap az isztambuli Fatih mecsetben, a puccskísérlet áldozatainak gyászszertartásán. Erdogan kijelentette, hogy a nemzet akarata győzedelmeskedett Fethullah Gülen Egyesült Államokban élő muszlim hitszónok terrorszervezete felett. Rámutatott, hogy megkezdték a hadsereget tönkretevő Gülen-csoport tagjainak letartóztatását a katonaságon belül. Bekir Bozdag igazságügyi miniszter viszont az NTV török tévécsatornának nyilatkozva azt mondta, hogy eddig hatezer embert vettek őrizetbe a sikertelen puccskísérlettel kapcsolatban, és ez a szám tovább nőhet. „A nagytakarítás folytatódik” – tette hozzá. Egyelőre ismeretlen helyen és indokkal őrizetbe vették Ali Yazici ezredest, Recep Tayyip Erdogan török elnök egyik legfőbb katonai tanácsadóját – jelentette a DHA török hírügynökség vasárnap.
A pénteken kezdődött puccskísérletben legalább háromszázan vesztették életüket, köztük 104 puccsista és 190 civil. A sebesültek számát 1440-re becsülik.
Röviden
Nemzetközi kiállás a kormány mellett
Angela Merkel német kancellár: Törökországban tiszteletben kell tartani a demokratikus rendet, és mindent el kell követni az emberéletek megóvása érdekében.
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter: Elképzelhetetlen a stabilitás a régióban belpolitikailag stabil és demokratikus Törökország nélkül, ezért a puccskísérlet után az a legfontosabb, hogy az ország a demokratikus és jogállami játékszabályok tiszteletben tartása mellett nyugalomra leljen.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter: Magyarország a leghatározottabban elítéli a törökországi puccskísérletet. Törökország Magyarország barátja és stratégiai szövetségese, és Magyarország szolidáris a Törökországban demokratikusan választott kormánnyal és a török elnökkel is.
Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter: Felül kell vizsgálni Törökország partnerségének kérdését az Iszlám Állam elleni szíriai harcban. Felmerültek kérdések, amelyeket mindenképpen fel kell tenni. Részben működnek a dolgok, de legyünk őszinték: van néhány gyanús körülmény.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke: A török feszültséget és kihívásokat nem lehet fegyverekkel megoldani. A reményünk és szándékunk természetesen az, hogy kulcsfontosságú partnereink között tartsuk meg Törökországot.
Boris Johnson brit külügyminiszter: Az Egyesült Királyság kormánya egyértelműen a demokratikusan megválasztott török kormány mellett áll. A brit kormányt mélységesen aggasztják a történtek, az elsődleges cél most a nyugalom helyreállítása és a további vérontás elkerülése.
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke: Törökország stabilitása kulcsfontosságú az egész régió biztonsága szempontjából. Az erőszakot és annak minden formáját teljes mértékben le kell állítani.
Az orosz külügyminisztérium: Moszkva komolyan aggódik a Török Köztársaságban zajló események miatt. A politikai helyzet súlyosbodása megnövekedett kockázatot jelent a nemzetközi és regionális stabilitásra, tekintettel az országban fennálló terrorfenyegetésre és a térség fegyveres konfliktusára.
Kreml: Az orosz elnök a stabilitás és az alkotmányos rend mielőbbi helyreállását kívánta vasárnap telefonon török hivatali kollégájának, akivel augusztus első hetében személyesen találkozik majd. Moszkva elvből ellenzi az ilyen államellenes erőszakot.
Robert Fico szlovák kormányfő: Törökország nagyon fontos partnere az EU-nak, például a migráció szempontjából, globális szempontból is fontos országról van szó.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő: Izrael és Törökország a közelmúltban állapodott meg a megbékélés folyamatáról. Úgy gondoljuk, hogy tovább folytatódik a megbékélés Törökországgal, függetlenül a hét végén történt drámai eseményektől.
Thorbjorn Jagland, az Európa Tanács elnöke: Elfogadhatatlan minden olyan kísérlet, amely az ET bármely tagországa demokratikus rendjének megdöntését célozza.
Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter: A puccskísérletnek nem lesz kihatása az EU és Törökország kapcsolatára, azonban a szombat hajnalban történtek nem jelenthetik azt, hogy Erdogan szabad kezet kaphat az önkényes kormányzásra.
Christian Kern osztrák kancellár: Haladéktalanul vissza kell térni a párbeszédre és a jogállamiság tiszteletben tartására van szükség.
Klaus Johannis román államfő: Törökország stratégiai partnere Romániának, szövetségese a NATO-ban, stabilitása pedig fontos mind a térség, mind Európa, mind a nemzetközi biztonság szempontjából.