Külföld

Londonnak hadüzenet a menekültügyi kvóta

Orbán Viktor a Parlament és a közvélemény elé vinné az uniós javaslatot

Hírügynökségi információk szerint Nagy-Britannia nem támogatná a menedékkérők szétosztására vonatkozó kötelező kvótarendszert. A magyar kormányfő bírálta a brüsszeli javaslatot, de kikérné róla a parlament véleményét.

Sajtóhírek szerint az unióba érkező menedékkérők tagállamok közötti elosztását szabályozó kvótát vezetne be az Európai Bizottság, az erről szóló javaslatot pedig holnap mutathatják be. A kvótát egyebek mellett a GDP, a lakosság létszáma és a munkanélküliségi ráta befolyásolná.

Az AFP francia hírügynökség tegnap egy magas rangú uniós tisztviselőtől úgy értesült, hogy Nagy-Britannia elutasítaná a javaslatot. „Jean-Claude Juncker bizottsági elnök egy kötelező kvótát akar, bizonyos tagállamok viszont ezt gyakorlatilag hadüzenetként fogják fel” – fogalmazott a brüsszeli forrás. Theresa May brit belügyminiszter – aki tegnapi bejelentés szerint a múlt héten újraválasztott konzervatív kormányban is megtartja tárcáját – közölte, hogy a menekültekről szóló minden döntésnek önkéntes alapúnak kell lennie. „Ha valóban meg akarjuk akadályozni, hogy a menekültek életveszélybe kerüljenek, meg kell előznünk, hogy egyáltalán elinduljanak” – fogalmazott May.

Az orosz RT hírportál cikke idézi Orbán Viktort is, aki a múlt héten kijelentette, őrült, méltánytalan ötletnek tartja azt az európai elképzelést, amely szerint „valaki beengedi a menekülteket a saját országába”, majd utána „szétosztja” a többi tagállam között. Az RT szerint hazánk és Nagy-Britannia mellett Írország és Szlovákia sem támogatja a javaslatot.

A magyar kormányfő tegnap elmondta, a parlament elé terjesztené a szabályozási tervet, és javasolja az Országgyűlésnek, valamint a közvéleménynek, hogy vitassák meg, mivel értenek egyet belőle, és mely részek ellentétesek Magyarország érdekeivel. „Izgalmas és szép vita előtt állunk” – fogalmazott.

Eközben az ENSZ Biztonsági Tanácsának támogatását kérte a menekültáradat kezelésében Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Az EU vezetői áprilisban állapodtak meg, hogy be kell azonosítni, le kell foglalni és meg kell semmisíteni az embercsempészek által használandó hajókat, Mogherini a kidolgozás alatt álló művelethez kért felhatalmazást.


Kövér az embercsempészet ellen szólalt fel

A bevándorlási válság kezeléséhez közvetlenül ellenőrizni kell a migrációs útvonalakat, meg kell akadályozni az embercsempészek tevékenységét, és a kiindulópontok körüli térségekben csökkenteni szükséges az elvándorlási nyomást – hangsúlyozta hétfőn Kövér László az Unió a Mediterrán Térségért Parlamenti Közgyűlés házelnökeinek II. Találkozóján. Az Országgyűlés elnöke a lisszaboni ülésen elmondta, Magyarország kötelezve érzi magát arra, hogy immár az európai közösség tagjaként segítse az üldözötteket, ettől azonban teljesen különálló kérdés, hogy az utóbbi években soha nem látott illegális migrációs mozgás is megindult olyan országokból, ahol a lakosság elégedetlen a gazdasági lehetőségekkel. A házelnök kifejtette, hogy a 2013–2014-es évek során a menedékkérők számának Magyarországon tapasztalható nagyarányú növekedése egyedülállónak tekinthető az Európai Unióban.