Külföld
London a CIA-kínvallatásokat firtatja
A brit részvételről szeretne adatokat parlamenti bizottság
Sir Malcolm Rifkind volt brit külügyminiszter, az alsóház hírszerzési és nemzetbiztonsági bizottságának elnöke a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában elmondta: a bizottság azokra a részletekre kíváncsi, amelyek az amerikai szenátus által a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) vallatási módszereiről összeállított, minap ismertetett jelentésből brit kérésre kimaradhattak.
A Downing Street a szenátusi jelentés nyilvánosságra hozása után elismerte, hogy a brit kormány "módosításokat kért" a jelentésben. Arról, hogy e kérés pontosan mire vonatkozott, a brit miniszterelnöki hivatal illetékese nem tért ki. A brit sajtó egybehangzó értesülései szerint azonban Nagy-Britannia "intenzíven lobbizott" Washingtonban a világszerte felzúdulást keltő szenátusi jelentés ismertetése előtt, hogy legalább a jelentés rövidített, nyilvános összefoglalójából maradjon ki a brit külső hírszerzés (MI6) és az elhárítás (MI5) szerepe a terrorgyanúsítottak vallatásában.
A nyilvános változatban egyetlen szó sem esik az MI6 és az MI5 szerepéről, sőt az Indiai-óceán közepén fekvő, brit fennhatóságú Diego García szigetéről sem, amelyről pedig évek óta köztudott (ezt az előző brit kormány is elismerte), hogy ott terrorgyanúsítottakat titokban fogságba szállító amerikai repülőgépek szálltak le.
Rifkind a BBC-műsorban kijelentette: az általa vezetett alsóházi bizottság a szenátusi jelentés nyilvános összefoglalójából esetleg "kiszerkesztett" részletek átadását kérte az Egyesült Államoktól, mert szeretne egyértelmű képet kapni arról, hogy voltak-e ebben a változatban olyan (végül kihagyott) utalások, amelyek a kínvallatásokban játszott brit szerepről szolgálnak részletekkel.
Rifkind szerint ha brit hírszerzési illetékesek jelen voltak terrorgyanúsítottak kínvallatásán (ahogy azt több egykori gyanúsított egybehangzóan állítja), akkor e brit illetékesek bűnrészesek ezekben a kínzásokban. Sir Malcolm szerint ez "az alapvető brit normákat sértené".
Rifkind szerint ha az ő bizottságának valamely vizsgálati jelentéséből próbálna a brit miniszterelnök "kiszerkeszteni" potenciálisan kínos részleteket, azt elutasítaná, sőt "hatalmas és nyilvános felhajtást" csinálna az ügyből.