Külföld

Líbia uniós segítséget sürget

Integrációs tanfolyamra kötelezné a gazdasági migránsokat Csehország

Amíg Csehország törvénymódosítással szigorítaná a gazdasági migránsok befogadásának feltételeit, Líbia kormányfője sürgős segítséget vár az Európai Uniótól a földközi-tengeri menekülthullám feltartóztatásában.

migránsok 20170824
Az olaszok bekeményítése után a spanyol partok váltak a migránsok fő célpontjává (Fotó: Reuters - Jon Nazca)

Bírálta az Európai Unió által a migrációs válságra adott választ Fájez esz-Szarrádzs líbiai miniszterelnök a The Times című brit lapnak adott interjúban. Kijelentette, az érkezők növekvő száma miatt már nem tudják úgy kordában tartani az illegális migrációt, mint korábban. Szerinte az EU-nak segítséget kellene nyújtania Líbiának egy elektromos kerítés megépítésében az ország déli határain. A politikus sürgette továbbá, hogy oldják fel az ENSZ által Tripoli ellen hozott fegyverembargót.

A Právo című cseh napilap szerint Csehország szigorítaná a gazdasági migránsok befogadásának feltételeit. A tegnap megjelent cikk ismerteti, hogy a belügyminisztérium kidolgozott egy törvénymódosítást, amely szerint a munkavállalás céljából Csehországba érkező külföldi állampolgároknak a jövőben kötelezően egy integrációs tanfolyamot is el kell végezniük majd.

A belügy javasolja azt is, hogy a külföldiek integrálását elősegítő központokat a civil szféra helyett az állam működtesse.

Az Il Giornale című olasz napilap kedden a ma már nyugalmazott XVI. Benedek pápának egy korábbi gondolatát vette górcső alá. A szerző, Francesco Boezi felidézte Joseph Ratzinger egy 2013-as üzenetét, amely az alapvető emberi jogok közé sorolja, hogy mindenki azon a helyen telepedhessen le, ahol szerinte a leghatékonyabban valósíthatja meg terveit.

Ratzinger Szent II. János Pál pápát is idézve hozzátette: az ember elsőrendű joga, hogy saját hazájában élhessen, de ez a jog csak akkor érvényesülhet, ha állandóan ellenőrzés alatt tartják az elvándorlásra kényszerítő tényezőket. A cikk szerzője megállapítja: bár Ratzinger személyét gyakran akarják eszközként felhasználni Ferenc pápa ellen, a migráció kérdésében a két pápa szemléletében hangsúlybeli különbség van. XVI. Benedek szerint ugyanis nem csupán az emigrációhoz való jogot kell biztosítani, hanem a „nem emigrálás jogát” is – szögezte le a szerző.