Külföld

Központosítás helyett nemzetek Európája

Strache: Orbán Viktor ellensúlyozza a felelőtlen merkeli meghíváspolitikát

A határvédelem és a nemzeti szuverenitás mellett álltak ki az Európai Parlament jobboldali pártjai együttműködésük első évfordulóján.

Heinz-Christian Strache és Marine Le Pen 20160618
Heinz-Christian Strache és Marine Le Pen nagyobb befolyást követel a nemzeteknek (Fotó: Reuters - Heinz-Peter Bader)

Sokan kételkedtek benne, hogy Európa hazafias pártjai össze tudnak fogni, mégis itt vagyunk – mondta Heinz-Christian Strache, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke a részvételével alapított európai parlamenti frakció egyéves fennállása alkalmából rendezett sajtótájékoztatón, az osztrák parlamentben. A Nemzetek és Szabadság Európája (ENF) frakcióban az FPÖ mellett részt vesz a francia Nemzeti Front, az olasz Északi Liga, a Flamand Érdek, a holland Szabadságpárt, az Alternatíva Németországnak (AfD), valamint brit, román és lengyel független képviselők. Strache felhívta a figyelmet, hogy mára a frakcióalapításhoz szükséges hét helyett kilenc tagállam képviselteti magát az ENF-ben. A pártok programjában vannak ugyan különbségek, egyetértenek azonban abban, hogy több közvetlen demokráciára van szükség, nagyobb befolyást kell adni a nemzeti parlamenteknek, kompetenciákat kell visszavenni Brüsszeltől annak érdekében, hogy „a nemzetek Európájában” éljünk, nem pedig „az Európai Egyesült Államokban”, amelyet egy központi, brüsszeli kormány irányít. A legnépszerűbb osztrák párt vezetője szerint – ahogyan a találkozó címe, a Patriotischer Frühling is jelzi – patrióta tavaszra van szükség Európában a hosszú tél után.

Marine Le Pen, a Nemzeti Front elnöke szerint ezt a tavaszt csak azok ellenzik, akik féltik a kiváltságaikat és központosított Európát akarnak. A brit uniós tagságról szóló népszavazásra Le Pen és Strache is többször visszatért, jelezték, nem akartak beleszólni a kampányba, hiszen a referendumnak a britek szuverén akaratáról kell szólnia, ugyanakkor szerintük a Brexittel sem jön el a világvége, Nagy-Britannia megmutathatja, hogy az EU-n kívül is van élet. Le Pen szerint az az Európa, amiért az ENF harcol, nem valamiféle utópia, hanem „a la carte együttműködés”.

Marcus Pretzell, az AfD képviselője felvetette, hogy az EU-ban mindent eldöntő német–francia barátság vajon akkor is megmarad-e, ha Franciaországnak Le Pen személyében olyan elnöke lesz, aki nem ért egyet a német establishmenttel. Szintén a Brexittel kapcsolatban megjegyezte: Svájc sem az unió tagja, és éppenséggel nem egy harmadik világbeli ország.

Kérdésre válaszolva Strache úgy fogalmazott, az Európai Unió arrogáns módon ragaszkodik a központosítás politikájához, nem gyakorol önkritikát, és ha így folytatja, össze fog omlani. „Márpedig ha valaki éppen öngyilkosságot követ el, nem nézhetjük végig tétlenül” – jegyezte meg. Strache szerint Európában modern népvándorlás zajlik, nem pedig menekültválság, hiszen az embertömeg zöme gazdasági bevándorló, nem menekült. Közölte, attól, hogy Angela Merkel német kancellár meghívta a migránsokat Európába, nem kell mindenkinek asszisztálnia hozzá, és méltatta, hogy mások mellett Orbán Viktor is ellensúlyt képez a meghívás politikájával szemben, és kiáll a határvédelem mellett.