Külföld
Kormányt buktatna a baloldal
Moszkva: „színes forradalom” készül Szkopjéban
Több mint tízezer tüntető követelte vasárnap Nikola Gruevszki kormányának lemondását Szkopjéban, az emberek egy része tábort vert a helyszínen. A tiltakozás több hónapos politikai feszültség újabb állomása, a szociáldemokrata ellenzéki vezető, Zoran Zaev a kormányra nézve terhelőnek nevezett hangfelvételeket szivárogtat ki, amelyek eredetéről több verzió is kering. Előző hétvégén összecsapások voltak Kumanovo városában, ahol albán nacionalista fegyveresek támadtak a rendőrökre. Nyolc rendőr és tizennégy fegyveres vesztette életét. Nikola Gruevszki szerint az ellenzék most saját hasznára akarja destabilizálni Macedóniát. Múlt héten lemondott két miniszter és a hírszerzés vezetője, Zaev közölte: az egész kabinet lemondásáig nem vonulnak vissza.
A miniszterelnök ma estére ellentüntetést hirdetett, Macedónia erős címmel, eddig csak a Facebookon több mint húszezren jelezték részvételüket. Gruevszki szerint a kiszivárogtatott hanganyagokat Zaev külföldi titkosszolgálatoktól kapta, akik meg akarják dönteni a konzervatív kormányt. A szociáldemokrata ellenzéki vezető Gruevszkiék lemondását, és technokrata kormány megalakítását követeli, ezzel kapcsolatban múlt hónapban Nikola Poposzki külügyminiszter lapunknak úgy fogalmazott: az ellenzék választások nélkül akar kormányzati pozíciókat szerezni.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pénteki szerbiai látogatásán beszélt arról, hogy a kumanovói terrortámadás aligha független attól, hogy Macedónia ellenzi az Oroszország elleni szankciókat, és részt vesz a Török Áramlat projektben (a vezeték Törökországon keresztül szállítana orosz gázt Európába, a tervhez Görögország, Szerbia és hazánk is csatlakozott). Lavrov nagyon aggasztónak nevezte a fejleményeket, hozzátéve, hogy a koszovói helyzet sem ad okot az optimizmusra. A diplomata szerint az EU-nak nem szabadna „struccot játszania”, s úgy tennie, mintha nem lenne szervezett erő az események mögött. Lavrov és Ivica Dacic szerb külügyminiszter egyaránt elítélte a – Koszovó, Szerbia, Macedónia és Görögország irányában is területi követeléseket jelentő – „Nagy Albánia” eszméjét, amely „a terrorizmusról szól”, ennek ellenére „sem Brüsszelben, sem Washingtonban nem kritizálják”. A moszkvai külügyminisztérium közleménye szerint a Nyugat ugyanolyan „színes forradalmat” akar csinálni Macedóniában, mint például Ukrajnában.