Külföld

Kiegyensúlyozott együttműködés

Közös, uniós fellépést szorgalmaz térségünk energiabiztonságának ügyében Magyarország és Szerbia külügyminisztere

A kereskedelmi forgalom növeléséről, a Budapest és Belgrád közti vasútvonalról, az energiabiztonságról, valamint az illegális bevándorlásról is egyeztetett a magyar és a szerb külügyminiszter.

Ivica Dacic 20150212
Ivica Dacic és Szijjártó Péter egyetértett abban, hogy régi, komoly problémákat sikerült megoldani (Fotó: Csudai Sándor)

Ivica Dacic szerb külügyminiszterrel egyeztetett tegnap reggel Budapesten Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki a tanácskozás után megtartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta: soha nem volt olyan kiegyensúlyozott az együttműködés Magyarország és Szerbia között, mint most. A tárcavezető emlékeztetett, a hatékony együttműködés értékét növeli, hogy nagyon messziről jutottak el idáig, és a gyorsan változó világban felértékelődnek az országok közötti jó kapcsolatok. Mint mondta, Szerbia hozzájárulhat Magyarországnak a térséghez fűződő geopolitikai érdekei érvényesítéséhez, így a béke eléréséhez, a kereskedelmi kapcsolatok bővüléséhez és az energiabiztonság biztosításához. Szijjártó kiemelte, az elmúlt években jelentősen növekedett a kereskedelmi forgalom, amelynek további növelésére a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. és az Eximbank képviseletet nyit Belgrádban, továbbá negyvenötmillió eurós hitelkerettel segítik a szerb és a magyar kis- és közepes vállalkozásokat az együttműködések fejlesztésében. A Budapest és Belgrád közötti vasútvonal korszerűsítésével kapcsolatban közölte: a két ország április 15-ig elkészíti a megvalósíthatósági tanulmányokat, majd a kínai fél finanszírozási ajánlatot ad, és az idén megkezdődhet a kivitelezés. Szijjártó szerint a közép-európai régió energiabiztonsága európai felelősség, és a Déli Áramlat lemondása után az uniónak más projekteket kell támogatnia.

A rendkívül jó kétoldalú kapcsolatokat hangsúlyozta Dacic is, aki szerint az elmúlt két-három évben elért fejlődést a két ország vezetésének eltökéltsége eredményezte. „Sikerült a régi, komoly problémákat megoldani, és ez történelmi értékű eredmény” – emelte ki. A tárcavezető megerősítette, országa érdekelt a jó kapcsolatok fenntartásában Magyarországgal, kész ezek továbbfejlesztésére és arra, hogy közösen azonosítva a kölcsönös érdekeket konkrét eredményeket érjenek el. Ivica Dacic kitért a két ország gázellátásának biztosítására, mint fogalmazott, „a magyaroknak és a szerbeknek is joguk van a gázhoz”, és felvetette, hogy az EU mondja meg, honnan szerezzék be a szükséges gázt. A tárgyalás témái között említette a határátkelők nyitását a magyar–szerb határon. Mint mondta, Szerbiának is érdeke, hogy minél több átkelő legyen a két ország között, de az illegális migráció, a bűnözés szempontjából megfelelő legyen a határvédelem. Szólt arról, hogy nem Magyarország vagy Szerbia a Koszovóból érkező illegális bevándorlók célpontja, ezért kellene az uniónak komolyabban kezelnie a kérdést. Szijjártó Péter megjegyezte, hogy Magyarország a gazdasági és társadalmi érdekeinek megfelelően, a magyar és az uniós szabályok szerint jár el az ügyben, és uniós szinten kell foglalkozni ezzel a témával.

Orbán Viktor hivatalában fogadta Ivica Dacicot, akivel tárgyalt az ukrán válságról is, mivel Szerbia az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet soros elnöke. A kormányfő később az ukrajnai konfliktusról és a V4-es együttműködésről egyeztetett Grzegorz Schetyna lengyel külügyminiszterrel, aki ma Szij­jártó Péterrel találkozik.

Aggasztó a balkáni menekülthullám

Németországban a menekültügyi ellátásért felelős tartományi belügyminisztériu­mokban egyre nagyobb az aggodalom, hogy az ellátórendszer nem tud megbirkózni a balkáni menekülthullámmal, és a menedékjog megszerzésére esélytelenül pályázó térségbeli állampolgárok tömeges megjelenése gátolja a véres polgárháború elől menekülő szíriaiak és irakiak ellátását. A Baden-Württemberg tartományi belügyminisztérium tegnap bejelentette, a tárcavezetők pénteken telefonkonferencián tárgyalnak a helyzetről. A szociáldemokrata (SPD) vezetésű baden-württembergi belügyminisztérium a tanácskozásra előkészít egy javaslatot, miszerint Szerbia, Bosznia-Hercegovina és Macedónia után a régió további országait is az úgynevezett biztos származási országok közé kell sorolni, amivel gyorsítani lehet a menedékjog iránti kérelmek elbírálását. A bajor konzervatív CSU is ezt szorgalmazza, a párt szerint Koszovót és Albániát sürgősen a biztonságos származási országok közé kell sorolni. (MH)