Külföld
Kettős észak-koreai játszma: békekövetség és díszszemle
Találkozik Mun Dzsein dél-koreai elnökkel a téli olimpiára utazó phenjani küldöttség,az amerikai alelnökkel folytatott megbeszélésről azonban hallani sem akar

Fenyegetőzve, acsarkodva közeledik Észak-Korea vezetése déli testvérállamához, és úgy tűnik, nem kívánja, hogy Washington szerepet vállaljon a két ország békülési folyamatában: miközben Phenjan hivatalos követeket meneszt a Dél-Koreában rendezett téli olimpiára, nagyszabású katonai felvonulást tart egy évfordulón, amely nem is most van. A díszszemlét egy nappal az olimpia megnyitója előtt rendezték a hadsereg létrehozásának 70. évfordulója alkalmából, ami április 25-ére esik, ezért ekkor szoktak minden évben ilyen eseményt tartani. A Yonhap dél-koreai hírügynökség úgy tudja, hogy 13 ezer katona vett részt a szemlén, és mintegy 37 ezer civil tekintette meg. A felvonulás időzítése meglepte a nemzetközi közösséget, hiszen nem olyan régen Phenjan látványos diplomáciai irányváltásba kezdett, és a téli olimpia adta lehetőséggel élve, közeledett Dél-Koreához. Pont csütörtökön jelentette be a szöuli elnöki hivatal, hogy Mun Dzsein dél-koreai elnök szombaton fogadja a pjongcsangi téli olimpiára érkező 22 fős észak-koreai politikai küldöttséget.
Phenjan hivatalos küldöttsége pénteken érkezik Dél-Koreába, a 90 éves Kim Jong Namnak, Észak-Korea hivatalos államfőjének a vezetésével. Tagja a küldöttségnek Kim Dzsongun észak-koreai vezető húga, Kim Jodzsong, aki a Koreai Munkapárt agitációs- és propaganda osztályának helyettes vezetője, és Ri Szon Kvon, a Korea-közi hivatal vezetője is. Dél-Koreában tartózkodik Mike Pence amerikai alelnök is, aki nem zárta ki annak lehetőségét, hogy észak-koreai vezetőkkel találkozzon, de néhány órával a katonai díszszemle kezdete előtt a KCNA hivatalos phenjani hírügynökség, a külügyminisztérium egyik magas rangú tisztségviselőjére hivatkozva közölte, hogy az észak-koreai delegáció elzárkózik a találkozótól. A KCNA forrása leszögezte: „Semmiféle szándékunk nincs találkozni az amerikaiakkal dél-koreai látogatásunk idején. Észak-Korea sohasem könyörgött az Egyesült Államoknak, hogy párbeszédet folytasson vele, és a jövőben is ehhez tartja magát”. Ami nem meglepő, tekintve, hogy két napja Pence Japánban még arról beszélt, hogy további amerikai szankciókat vezetnek be Észak-Korea ellen.
Elemzők szerint Phenjan ezzel a kettős játékkal akar éket verni az Egyesült Államok és Dél-Korea közé, és elfogadtatni magát de facto atomhatalomként.