Külföld

Káoszt akar Európában az Iszlám Állam

A terrorszervezet az ötszázmillió lakosú Száhel-övezetben szervezkedik helyi szélsőséges csoportokkal – Megosztja az EU polgárait a migráció egy friss felmérés szerint

Újabb migrációs hullámot akar indítani Európa felé az Iszlám Állam – jelentette ki az ENSZ Világélelmezési Programjának vezetője. Szijjártó Péter pedig tegnap Brüsszelben tárgyalt Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral, aki megbecsüléséről biztosította hazánkat.

migrans_olasz
azt gondolja, a polgárháború sújtotta, húszmillió lakosú Szíria problémát okozott, nézze meg, mi történik majd az ötszázmilliós Száhel-övezet destabilizációjakor.

A szerdán zárult brüsszeli donorkonferencia résztvevői egyébként az MTI tájékoztatása szerint mintegy 4,4 milliárd dollárt ajánlottak fel Szíriában élő rászorulók és a környező államokban menedéket keresők idei támogatására. Mark Lowcock, az ENSZ humanitárius ügyeket koordináló hivatalának (OCHA) vezetője jó kezdetnek nevezte az összeget, ami az Oxfam nemzetközi segélyszervezet szerint viszont „tragikusan” kevés.

Szijjártó Péter külügyminiszter tegnap szintén Brüsszelben tárgyalt Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral. A tárcavezető a megbeszélés után az MTI-vel közölte, a NATO fokozni fogja szerepvállalását az Iszlám Állam elleni küzdelemben, elsősorban a kiképzés terén. Mint mondta, Stoltenberg „kifejezetten a megbecsüléséről biztosította Magyarországot”, amely jelenleg is kétszáz katonával részt vesz az Iszlám Állam elleni nemzetközi koalíció tevékenységében.

A Dániába érkező menekültek jelentős része hamis adatokat ad meg, hogy menedékjogot kaphasson az országban Inger Stojberg dán integrációs miniszter szerint. A politikus a Berlingske napilapnak beszélt arról is, hogy a Facebookon több olyan csoport működik, amely felkészíti a migránsokat arra, milyen válaszokat adjanak a hatóságoknak, hogy kedvezőbb elbírálást vagy támogatást kapjanak, mindezt következmények nélkül.

Közben egy BBC számára készített friss felmérés szerint a legnagyobb arányban az európai emberek érzik úgy, hogy megosztott társadalomban élnek. Az Ipsos Mori közvélemény-kutató 27 országban kérdezte a lakosokat. A vizsgálat szerint világviszonylatban az emberek a politikát tartják a megosztottság fő okának, az európai válaszadók többsége viszont a más kultúrákkal való keveredést tartja veszélyesnek. A legkevésbé az oroszok bíznak a bevándorlókban (34 százalék), őket követi Malajzia (31 százalék), majd Magyarország (28 százalék).