Külföld
„Jogos a Soros-kampány”
Mi aggaszthat jobban egy kormányt, mint valaki, aki alá akarja ásni a nemzeti határokat? – vetette fel a kérdést a The Spectator brit konzervatív portál
Izrael kritikusainak, akik az ország elszigetelődésében bíznak, még várniuk kell egy kicsit – írta Kifizetődik az izraeli diplomácia című cikkében a The American Interest. A konzervatív külpolitikai folyóirat szerint a francia elnökkel és az indiai kormányfővel való találkozói után a héten hazánkba látogató Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök Kelet-Európát is hozzáadhatja azon régiók és országok növekvő listájához, amelyek szorosabb kapcsolatot akarnak a zsidó állammal. Felhívta a figyelmet, hogy – budapesti nagykövetével szemben – Netanjahu közleményben bíráltatta a magyar plakátkampány „főszereplőjét”, George Sorost, látogatásán pedig nem bírálta visegrádi partnereit, hanem kereskedelemről és védelmi együttműködésről beszélt, valamint élesen elítélte az Európai Unió Izrael-politikáját. A The American Interest szerint feszült a viszony Netanjahu és a zsidó diaszpóra között, de akárhogy is, a kelet-európai országok támogatása abban, hogy az EU-t Izrael oldalára állítsák, jelentős győzelem a Netanjahu-féle realista diplomáciának.
Alighanem a magyar plakátkampány kapcsán még nagyobb hangsúlyt kapott a nemzetközi sajtóban az a kérdés, hogy antiszemitizmus-e Sorost bírálni. Az amerikai jobboldali Frontpagemag portálon a főleg baloldali radikalizmust és iszlám terrorizmust kutató Daniel Greenfield így kezdte cikkét: Soros gyűlöli a zsidókat. Greenfield kifigurázta a The New York Times Izrael háborúja Soros ellen című cikkét, hiszen lényegében csak egy külügyminisztériumi közleményről van szó. A zsidók millióit képviselő izraeli kormányt, valamint állampolgáraik jogát az önvédelemre Greenfield szerint sokkal inkább antiszemitizmus támadni, mint e kormány részéről bírálni „egy baloldali antiszemitát, akinek zsidósága csak a DNS-ében fellelhető”. Emlékeztet: a The New York Times áldozatnak állítja be Sorost, a világ 22. leggazdagabb emberét, aki egész kormányok politikáját diktálja, és nem mellesleg Izrael-ellenes szervezeteket fizet. Greenfield cikke egyébként Soros élettörténetére vonatkozóan erős csúsztatásokat is tartalmaz.
A brit konzervatív The Spectator portálon pedig Douglas Murray a Freedom House jogvédő szervezetet bírálta, amiért az támadta a magyar kampányt. „Mi aggaszthat jobban egy kormányt, mint valaki, aki számos olyan szervezetet alapított és pénzel, amelyek alá akarják ásni a nemzeti határokat?” – vetette fel, amikor arról írt, hogy a magyar kormány teljes joggal bírálja Soros törekvéseit. Megjegyezte, a magyar kormány abban különbözik a némettől, hogy nem gondolja, hogy jó ötlet a teljes harmadik világot meghívni magához.
Köszönetet mondott az EMIH
Háromnapos látogatásával azt üzente, a magyar zsidóság a múlt fájdalmait nem felejtve, de a jövőbe nézve, büszkén élheti meg zsidó identitását – írta az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) tegnapi közleményében, amelyben Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek mondott köszönetet a szervezet. Azt írták: az izraeli miniszterelnök látogatása fontos és pozitív történelmi esemény mind a magyar–izraeli kapcsolatok, mind pedig a magyar zsidóság életében. A közleményben beszámoltak arról is, hogy Netanjahu látogatása utolsó eseményeként magánbeszélgetésen fogadta az EMIH vezetőit, ahol Köves Slomó vezető rabbi a Talmud július elején megjelent új, magyar nyelvű fordításának két kötetét is átadta.