Külföld
„Jogállamot akarunk, nem a jogászok államát”
A lengyel miniszterelnök szerint a kormányzó párt kész tárgyalni az igazságügyi reformrészleteiről, de annak három kitűzött célt mindenképpen teljesítenie kell
Miután Andrzej Duda lengyel államfő hétfőn közölte, hogy vétót emel az igazságügyi átalakítással kapcsolatos három törvény közül kettő – az országos igazságszolgáltatási tanácsot (KRS) és a legfelsőbb bíróságot érintő – ellen, Beata Szydlo kormányfő még aznap este beszédet mondott a közszolgálati televízióban. A miniszterelnök hangsúlyozta: Lengyelországban nélkülözhetetlen a bírósági reform, a törvényszékek rosszul működnek, az államfői vétó lelassította a változásokat, sőt, véleménye szerint biztatásként fogták fel azok, akik az igazságtalan rendszer fenntartásáért harcolnak. Szydlo rámutatott: a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt stabil parlamenti többséggel rendelkezik, s nem mond le „az állam megjavításáról”. Pártja kész tárgyalni a reform részleteiről, ez azonban nem okozhatja a változások „holtpontra jutását”. A kormányfő szerint nem szabad engedni a tüntetések és a külföld nyomásának. „Jogállamot akarunk, és nem a jogászok államát” – közölte.
Azt ugyanakkor Szydlo hangsúlyozta: a PiS „nem mond le három követelményről, amelyek nélkül nem sikerül az igazságügy mélyreható reformja”. Első követelésük, hogy az igazságügyből távozzanak, akik „felelősök az eddigi botrányos gyakorlatért”, második, hogy olyan változások legyenek, amelyek nyomán „a bírák felelősök lesznek a jog megszegéséért”. Harmadik követelményként „a hatalmi ágak valódi szétválasztását” emelte ki.
Andrzej Duda döntését kommentálva Rafal Bochenek kormányszóvivő tegnap elmondta, az államfő vállalja a felelősséget az igazságügyi reformért, két hónapon belül új törvénytervezeteket készít elő, a kormány elvárása az, hogy ezek a miniszterelnök által kitűzött három célt valósítsák meg.
Tegnapi parlamenti sajtóértekezletén Ryszard Terlecki, a PiS soraiból megválasztott alsóházi alelnök közölte: pártja nem próbálkozik meg a kettős államfői vétó leszavazásával, kivárja Andrzej Duda törvénytervezetét. Az alelnök nyugtalanítónak nevezte, hogy Duda „nem határolódott el az utca nyomásgyakorlásától”, ugyanakkor hangsúlyozta, a demonstrációk „arra vallanak, hogy Lengyelországban nagyszerűen működik a demokrácia”.
Lengyelország most, a Európai Bizottság szerdai ülése előtt közel került ahhoz, hogy megkezdjék a hetedik cikkely szerinti eljárás előkészítését – közölte egy neve elhallgatását kérő uniós tisztségviselő. „Az ajánlás egyértelmű határidőket szab Lengyelország számára a törvények módosítására. Ha erre nem reagál, nem marad más hátra, mint a 7-es cikkely elindítása” – tette hozzá. „Ha megkezdik a bírák tömeges elbocsátását, átlépik a tiltott vonalat” – mondta az illetékes. Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszter kedden hangsúlyozta: amíg nem zárult le az igazságügyi reformot érintő folyamat, alaptalan lenne a beavatkozás.