Külföld

Jobb szövetséges lett Magyarország

Egy felmérés szerint az Egyesült Államokban javult hazánk megítélése a republikánusok és romlott a demokraták körében

Egy felmérés szerint Magyarország megítélése az Egyesült Államokban javult a republikánusok és romlott a demokraták körében. Nagy a véleménykülönbség Izrael és Oroszország kapcsán a két tábor között.

A The New York Times amerikai médium a Yougov közvélemény- és marketingkutató oldal egyik felmérését elemezte múlt pénteken. Ezt összevetették a portál 2014-es hasonló felmérésével, ami alapján több következtetés is levonható. Látható, hogy Magyarország megítélése javult a republikánusok és romlott a demokraták körében. A felmérés során az alanyok aszerint osztályozták a külföldi országokat, hogy azok véleményük szerint milyen viszonyban állnak az Egyesült Államokkal: szövetséges, baráti, barátságtalan, ellenséges és bizonytalan kategóriák közül kellett választani, és az adott válaszok alapján pontszámokkal rangsorolták a kiválasztott országokat.

A republikánus szavazók körében hazánk 2014-ben a harmincadik helyen állt, idén pedig a huszonötödik helyre jött fel. A demokraták viszont rosszabbra értékeltek minket a kérdőívben, mint három évvel ezelőtt: a harminckilencedik helyről a negyvenkettedikre minősítették le Magyarországot. A kérdőív republikánus kitöltőitől Közép- és Kelet-Európában csak Lengyelország kapott jobb értékelést az Egyesült Államok szövetségeseként, mint hazánk.

Vannak országok, ahol nagy eltérések mutatkoznak a két tábor értékelései között: Izraelt a republikánusok Washington ötödik legjobb szövetségesének tartják, míg a demokraták csak a huszonnyolcadik helyre sorolták a zsidó államot. Hasonló a helyzet Oroszországgal is, csak a skála másik végén: a demokratáktól Moszkvánál csak Észak-Korea kapott rosszabb pontszámot, míg a republikánusok körében tizennégy hellyel előrébb helyezkedik el a listán.

A felmérés nem külpolitikai szakértők véleményét tükrözi, hanem átlagemberekét: több olyan muszlim országot ellenségként értékeltek, amely az Egyesült Államok fontos partnere: például Pakisztán és Irak. Érdekesség az is, hogy a felmérés kimutatta, mindenki a „saját bőrszíne felé húzott” a kitöltők közül: a latinóknál a latin-amerikai országok végeztek jobb helyen, az afroamerikaiaknál az afrikai, míg a fehérek között az európai államok.