Külföld

Javítana a menedékkérők helyzetén Franciaország

Emmanuel Macron szerint az unió anyagi segítséggel nem tudja stabilizálni Afrikát, mivel a kontinensnek főként „civilizációs problémákkal” kell szembenéznie

A németországi Baden-Württemberg tartomány vezetése és a magyar kormány egyetért a külső határok védelmében és a schengeni övezet fenntartásában – közölte tegnap Szijjártó Péter. Ugyanezen a napon a francia kormány bemutatta új menekültpolitikai akciótervét.

Migransok
A líbiai parti őrség által kimentett migránsok Gharaboli partjainál (Fotó: Reuters/Ismail Zitouny)

Stuttgartban folytatott tegnap tárgyalásokat Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A tár­­-
cavezető a tartományi fővárosban folytatott politikai megbeszéléseit értékelve elmondta: a magyar kormány és az egyik legjelentősebb német tartomány, Baden-Württemberg vezetése között egyetértés van abban, hogy az Európai Unió külső határát szigorúan meg kell védeni, a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet fenntartása és a térség működését szabályozó schengeni előírások érvényesítése pedig alapvető érdeke egész Európának. Szijjártó a távirati irodának telefonon adott nyilatkozatában rámutatott, hogy a rendkívül szoros gazdasági kapcsolatok mellett az oktatási együttműködés is erős, hiszen a tartomány kormánya az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem egyik fenntartója.

Meglepő kijelentést tett Emmanuel Macron még a múlt heti G20-csúcson, Hamburgban, amikor arról kérdezték, vajon a csoport hány tagja lenne hajlandó elköteleződni egy afrikai Marshall-terv mellett – írta a Breibart amerikai hírportál. A fran­cia elnök ugyanis azt válaszolta: „A Marshall-terv az újjáépítést szolgálta. Azok a kihívások viszont, melyekkel Afrika néz szembe, civilizációs problémák. Ilyenek a megbukott államok, komplex demokratikus változások és a bonyolult demográfiai helyzet.” Macron ezután hozzátette, hogy probléma főként az olyan országokkal van, ahol hét-nyolc gyermeket is vállalnak a nők. Mint mondta, ebben a helyzetben bármekkora összeget költene Európa a térség megsegítésére, az semmit sem segítene.

A francia kormány egyébként tegnap bemutatta új akciótervét a menekültpolitikával kapcsolatban. Edouard Philippe miniszterelnök szerint Franciaország eddig nem állt a helyzet magaslatán a migráció kezelésében, ezért a kormány javítani kívánja a menedékkérők helyzetét, s felgyorsítaná azok kiutasítását, akik nem jogosultak a menekültstátusra. A kormányfő jelezte, 2019-ig 7500 szálláshelyet ad át a kormány a menedékkérők számára, s ezen felül ötezer új átmeneti befogadóhelyet biztosít a menekültstátussal már rendelkező külföldieknek, amíg nem találnak lakást.

Afrikában kell megoldani a migrációs válságot, amelynek azonban van egy „belső, európai dimenziója is”, és szükségessé teszi a menekültek EU-tagállamok közötti elosztásáról hozott döntés végrehajtását – hangsúlyozta egy tegnap megjelent közös írásában a német és az olasz belügyminiszter.

Thomas de Maizière és Marco Minniti a Die Welt című lapban közölt vendégkommentárban kiemelte: nem lehet „a határtalan vendégszeretet illúzióját kelteni migránsokban”, mert ez csak az embercsempészek gazdagodását segítené. A migrációs válság megoldása pedig „nem korlátozódhat földrajzilag az EU-ra, és mindenekelőtt az olasz partokra”.


Röviden

Olaszország számára kedvezően változtatják meg a Triton műveleti tervet a részt vevő európai országok – döntöttek kedden a Frontex európai határ- és partvédelmi ügynökség varsói székházában tartott tanácskozáson. Róma azt szeretné, hogy a Tritonban szolgáló európai hajók ne csak az olaszországi partokra szállítsák a Földközi-tengeren kimentett embereket. A Frontex bejelentette, munkacsoportot állít fel a Triton műveleti terve átdolgozására, de hogy eleget tesz-e Olaszország követelésének, arról nem volt szó.

A Nemzetközi Migrációs Szervezet szerint a világon mintegy 23 mil­lióan tervezik, hogy kivándorolnak hazájukból. A kedden nyilvánosságra hozott jelentés alapján ez a szám az utóbbi években folyamatosan növekedett. Kisebb térségekre lebontva a világot, a legtöbben Nyugat-Afrikából, majd Dél-Ázsiából, Észak-Afrikából és a Közel-Keletről akarnak elköltözni.

Hiába akart migránsokat befogadó városokról listát készíteni a lengyel uniópárti Polgári Platform vezetője, Grzegorz Schetyna, terve kudarcba fulladt – írta a Breitbart amerikai hírportál. A lengyel Dziennik Gazeta Prawna napilap szerint a hatóságoktól a párt alig kapott támogató visszajelzéseket, csupán egy tucat falu jelentkezett a felhívásra, és több ellenezte a javaslatot.

Az olaszok többsége ellenzi a kormányzó Demokrata Párt törvényjavaslatát, amely megkönnyítené a második generációs migránsoknak az állampolgárság megszerzését. A Termometro Politico hírportálon közölt felmérés eredményei alapján az olaszok 64 százaléka ellenzi a törvényt, s 58 százalék szerint az a szociáldemokraták szavazatszerzését szolgálja.