Külföld
Izraelt nemzetközi szervezetek bírálják
Sajnálatos, hogy ilyen sok tagállam hagyja magát félrevezetni az úgynevezett békés tiltakozás hamis meséje által – mondta Aviva Raz Sehter ENSZ-nagykövet
„Teljesen aránytalan” volt az izraeli biztonsági erők válasza a Gázai övezet határán hétfőn történt összecsapásokkor – erre jutott tegnapi rendkívüli ülésén az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa. A régió határkerítésénél az izraeli katonák mintegy hatvan embert lőttek agyon a hét elején, több mint 2700 tiltakozó pedig megsérült. Izraeli részről az összetűzések nem követeltek áldozatokat – idézte fel az MTI.
Zeid Raad al-Husszein, az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint a veszteségek éles kontrasztja is aránytalanságra utal, s „kevés bizonyíték van arra, hogy Izrael megpróbálta volna minimálisra csökkenteni az áldozatok számát”. „A tiltakozók egy része Molotov-koktélokat dobált, csúzlikat használt, égő sárkányrepülőket reptetett Izrael területére, megpróbáltak drótvágót használni a határkerítésen, de ezek a cselekedetek önmagukban nem jelentenek életet fenyegető vagy halálos sérülést okozó közvetlen veszélyt, ami igazolhatná a halálos erő alkalmazását” – magyarázta. A tanács egy független nemzetközi vizsgálóbizottság létrehozását javasolta.
Izrael és az Egyesült Államok ismételten Izrael-ellenes elfogultsággal vádolta a 47 tagú tanácsot. Aviva Raz Sehter izraeli ENSZ-nagykövet szerint Izrael igenis megpróbálta minimálisra szorítani az áldozatok számát, amikor védte a határait „a terroristák” ellen Gázában, és a Hamász harcosait tette felelőssé a történtekért, azt állítva, hogy a radikális iszlamista szervezet élő pajzsként használta az embereket. „Sajnálatos, hogy ilyen sok tagállam hagyja magát félrevezetni az úgynevezett békés tiltakozás hamis meséje által” – fogalmazott.
Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter pénteken Isztambulban, az Iszlám Együttműködés Szervezetének (OIC) rendkívüli külügyminiszteri értekezletén azt mondta, az 57 muszlim országot tömörítő szervezetnek „a legkeményebb választ kell adnia Izrael tetteire”. A török tárcavezető a palesztinok ellen elkövetett emberiesség elleni bűntettnek minősítette a történteket. A második világháború koncentrációs táboraiban a legkülönfélébb kínzásoknak kitett emberek gyermekei napjainkban „még a náci módszereket is túlszárnyalva támadnak az ártatlan palesztinokra” – jelentette ki Recep Tayyip Erdogan török elnök.
Csütörtökön további szankciókat léptetett életbe Washington a Hezbollah libanoni síita szélsőséges mozgalomhoz köthető személyek és vállalatok ellen a terroristákat vagy terrorizmust támogató személyeket célzó rendelet alapján. A gazdasági büntetőintézkedések Mohamed Ibrahim Bazzit, az amerikai pénzügyminisztérium szerint a Hezbollah pénzügyi támogatóját, illetve Abdalláh Szafi al-Dínt, a mozgalom iráni képviselőjét sújtják.
A The Times of Israel szerint pedig tegnap Egyiptom megnyitotta az átkelőt Rafahban, a Gázai övezet határán a szerda éjjel kezdődött ramadán, a muzulmán böjti hónap idejére.
Brüsszel fellép az atomalku védelmében
Megindította az Európai Bizottság pénteken az úgynevezett blokkoló rendelet aktiválását célzó eljárást, amely megtiltaná az európai cégek számára, hogy eleget tegyenek az Irán elleni amerikai szankcióknak, így próbálva életben tartani az Egyesült Államok által egyoldalúan felmondott iráni nukleáris megállapodást – tudósított az MTI Brüsszelből. Az 1996-ban született blokkoló rendelet a tervek szerint két hónap múlva lép majd életbe, amennyiben az uniós tagállamok kormányait tömörítő Európai Tanács és az Európai Parlament is jóváhagyja. Ez büntetés terhe mellett megtiltaná az európai cégeknek, hogy a korlátozások miatt felszámolják üzleti kapcsolataikat Iránnal, valamint kimondaná, hogy nem ismerik el az amerikai szankciók betartását kikényszeríteni hivatott bírósági ítéleteket. (ŐM)
Putyinnal tárgyalt Szocsiban a szír elnök
Váratlan, előre be nem jelentett találkozót tartott csütörtökön Szocsiban Bassár el-Aszad szíriai államfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök. A két vezető a beszámoló szerint hangsúlyozta annak fontosságát, hogy megteremtsék a szíriai politikai rendezési folyamat körülményeit. Putyin gratulált vendégének a terrorizmus elleni harcban elért jelentős eredményekhez, rámutatva, hogy a katonai sikerek megteremtették a tárgyalási folyamat újraindításának feltételeit. Az orosz védelmi tárca tegnap a vizsgálat bizonytalanságra utaló kifejezéseket és a helyszíni vizsgálat hiányát kifogásolta a szíriai Idlíb tartományban februárban elkövetett klórgáztámadásról készült jelentésben, amelyet a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) adott ki szerdán. A minisztérium „mély értetlenségének” adott hangot. (ŐM)