Külföld
Izrael érdekei az amerikai külpolitikában
Felmérések szerint az Egyesült Államokban a többség pártatlanságot vár el Washingtontól a zsidó állammal kapcsolatban

Lindsey Graham (balra) és Benjamin Netanjahu egyformán látja az amerikai külpolitika feladatait (Fotó: Amos Ben Gershom)
Múlt héten Izraelbe látogatott Lindsey Graham amerikai republikánus szenátor, aki Benjamin Netanjahu kormányfővel is találkozott. A dél-karolinai politikus biztosította vendéglátóját, hogy az amerikai kongresszus Izrael érdekeit fogja előtérbe helyezni Iránnal kapcsolatos politikájában. Mint mondta, a törvényhozás szigorú lesz Teheránnal és semmiképpen sem szakít a szankciós politikával. „Miniszterelnök úr, a világ minden vezetője közül önnek van a legkövetkezetesebb üzenete Iránnal kapcsolatban: óvakodjatok az irániaktól - hazudnak, csalnak” – fogalmazott Graham. Majd hozzátette: az amerikai törvényhozás követni fogja Izrael iránymutatását ebben a kérdésben.
Keményen bírálta Graham szavait a Ron Paul Institute igazgatója, Daniel McAdams. Mint írta, hazafiatlan hozzáállás, ha egy amerikai politikus nyíltan kimondja, hogy saját országa politikáját egy másik ország nemzeti érdekének rendeli alá. McAdams szerint elég látványos lenne a felháborodás, ha Graham nem Jeruzsálemben, hanem mondjuk Párizsban, Rijádban vagy Moszkvában mondana hasonlókat. A szakértő rámutatott, hogy az irániakra vonatkozó megjegyzés vaskos rasszizmusa is máshogy csapódna le, ha netán „mexikóiakra, feketékre vagy… izraeliekre” vonatkozott volna.
Graham nem a levegőbe beszélt, amikor azt ígérte Netanjahunak, hogy az izraeli érdekek fognak előtérbe kerülni, hiszen a félidős választások óta a képviselőházban és a szenátusban is republikánus többség van. A Foreign Policy múlt hónapban ismertetett egy felmérést, amely azzal foglalkozott, hogy az amerikaiak hogyan értékelik az Egyesült Államok Izraellel kapcsolatos politikáját. A megkérdezettek 64 százaléka azt szeretné, hogy Washington pártatlan maradjon az izraeli–palesztin konfliktusban, 31 százalék szerint pedig inkább Izraelhez kellene húznia. Nagy különbség van azonban a demokraták és a republikánusok között. Előbbiek 77 százaléka támogatja a függetlenséget, 17 százalék szerint Izrael, 6 százalék szerint pedig a palesztinok oldalára kell állni. Ezzel szemben a republikánusok 51 százaléka akar Izrael oldalára állni, és 46 százalék támogatja a pártatlanságot. „Dacára annak, hogy az amerikaiak kétharmada semlegességet vár el az amerikai diplomáciától, az Egyesült Államok a gyakorlatban mégis az egyik oldalt támogatja” - mutatott rá a The American Conservative szerzője, Daniel Larison. Azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Államok támogassa-e a palesztin államiságot az ENSZ-ben, a megkérdezettek 45 százaléka a tartózkodást támogatja, s körülbelül egy-egy negyedük foglal állást a javaslat támogatása vagy elutasítása mellett. Larison emlékeztetett, hogy a közvélemény-kutatá-sok évtizedek óta erre mutatnak, ennek ellenére a kongresszus, amikor hagyományosan Izrael-párti politikát folytat, éppen az ellenkezőjét teszi annak, amit az amerikaiak többsége valójában akar.