Külföld

Ismét hazánk lesz a téma Brüsszelben

Az emberi jogok magyarországi helyzetéről tart meghallgatást az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) csütörtökön Brüsszelben.

Az eseményt Claude Moraes brit munkáspárti bizottsági elnök bevezetője nyitja meg, majd felszólal a Civil Összefogás Fórum (CÖF) részéről Fricz Tamás, valamint Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány vezetője, Mong Attila, az Átlátszó.hu szerkesztője, az Amnesty International képviseletében Barbora Cernusakova, továbbá Anne Weber, az Európa Tanács emberi jogi biztosának, Nils Muiznieksnek a tanácsadója, valamint Kovács Zoltán kormányszóvivő. Mong Attila részt vett tavaly szeptemberben a liberális (ALDE) frakció által szervezett nyilvános meghallgatáson is Strasbourgban, akkor arról beszélt, hogy a magyar kormány a fékek és ellensúlyok kiiktatására törekszik. Kovács Zoltán októberben jelen volt a Niedermüller Péter és Molnár Csaba által szervezett meghallgatáson, s újságíróknak bírálta a DK-s szervezőket, amiért nem hívták meg hazánk hivatalos képviselőjét. Mégsem kért szót, mert szerinte önmagáért beszélt, hogy a hallgatóság soraiból egyetlen kérdés sem hangzott el.

Gál Kinga, a LIBE fideszes alelnöke lapunknak elmondta, a néppártiak, köztük ő is, körömszakadtukig küzdöttek azért, hogy a magyar kormány is képviseltethesse magát a meghallgatáson, amelyen támadják. A néppárti EP-képviselő felidézte, hogy a liberálisok és a zöldek a kormányfő tusványosi beszéde és az Ökotárs elleni KEHI-vizsgálat miatt már szeptemberben napirendre akarták venni a magyar helyzetet, ám a plénum végül abban állapodott meg, hogy a LIBE vitatja meg a kérdést. Októberben a szocialisták támogatásával megszerezték a többséget a plenáris vitához, mégsem került le a napirendről a bizottságban. „Jelenleg egész Euró­pa akkora problémákkal szembesül, hogy kisebb gondunk is nagyobb ennél. Mivel a valódi gondokat nem tudják megoldani, olyan álproblémákat rágatnak át újra és újra, amelyeket nem is kell.”